tło

Adaptogeny na odchudzanie – czy są skuteczne?

Podstawą odchudzania jest deficyt kaloryczny. Najlepsze efekty daje ograniczenie ilości spożywanych kalorii połączone z regularną aktywnością fizyczną. Wsparciem w procesie utraty tkanki tłuszczowej mogą być także suplementy diety. 

Coraz więcej mówi się o dobroczynnym działaniu roślin stosowanych od pokoleń w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej. W jaki sposób zioła adaptogenne wspierają organizm w trakcie procesu odchudzania? 

Podstawy zdrowego odchudzania 

Pamiętaj, że bezpieczne odchudzanie to proces długotrwały. Szybka utrata masy ciała często prowadzi do efektu jo-jo. Głodówka może mieć także inne negatywne skutki uboczne – od zawrotów głowy po zaburzenia w cyklu miesiączkowym, a nawet problemy z wątrobą i nerkami. Dlatego do odchudzania warto podejść z rozsądkiem i dbać o dostarczenie organizmowi kluczowych “cegiełek”, z których jest zbudowany. Dzięki temu możesz cieszyć się nie tylko wymarzoną wagą, ale przede wszystkim zdrowiem i dobrym samopoczuciem. 

Adaptogeny a odchudzanie – czy zioła wspierają utratę wagi?

Preparaty zawierające określone składniki mogą pozytywnie wpływać na proces odchudzania. W jaki sposób? Przede wszystkim poprzez przyspieszenie metabolizmu.

Zioła różnią się nieco działaniem, dlatego warto poznać dobrze ich właściwości, żeby dopasować je pod własne potrzeby. Na przykład: szczodrak jest znanym ziołem wspomagającym odchudzanie, ale jeśli problem z wagą wynika z insulinooporności, to dużo lepiej sprawdzi się ashwagandha (która zadziała bezpośrednio na przyczynę problemów z wagą).

Warto jednak wspomnieć o nieco innej, może mniej oczywistej roli adaptogenów w procesie utraty wagi. Lekarze i dietetycy są zgodni: jednym z największych przeciwników odchudzania jest kortyzol. To tzw. hormon stresu, który podnosi poziom glukozy we krwi. Jego nadmiar może sprzyjać odkładaniu się tkanki tłuszczowej w organizmie. 

W związku z tym jednym z zaleceń kierowanych do osób planujących redukcję masy ciała, oprócz pilnowania deficytu kalorycznego i zwiększenia aktywności fizycznej, jest właśnie redukcja stresu. 

Niwelowanie stresu jest główną cechą wspólną wszystkich adaptogenów. Szczególnym wsparciem w przywróceniu harmonii w funkcjonowaniu układu nerwowego będzie:

 • Ashwagandha – o działaniu uspokajającym, wspomagająca regenerację podczas snu.
  W badaniu zauważono, że po 8 tygodniach osoby przyjmujące ashwagandhę miały[1]:
  – mniejszą masę ciała
  – mniejszy apetyt na jedzenie
  – zmniejszony hormon stresu
 • Różeniec górski – zioło wspomagające prawidłową pracę układu nerwowego i pomagające organizmowi lepiej radzić sobie ze stresem emocjonalnym.
  Przy okazji zapobiega napadom objadania się w sytuacjach stresowych[2]
adaptogeny na odchudzanie

Adaptogeny na odchudzanie – jakie preparaty są dostępne na rynku?

Ograniczenie stresu w życiu codziennym może w pozytywny sposób wpłynąć na proces odchudzania (który sam w sobie bywa stresujący – osoby na diecie redukcyjnej często czują presję, by jak najszybciej dojść do wymarzonej wagi). Składniki obniżające poziom stresu znajdziesz w niżej wymienionych preparatach Mother’s Protect:

 • Czarodziej (szczodrak krokoszowaty, różeniec górski, reishi, eleuterokok kolczasty) 
 • Ashwagandha (ekstrakt z korzenia ashwagandhy);
 • Różeniec Górski (ekstrakt z korzenia różeńca górskiego);

Jakie adaptogeny na odchudzanie będą najlepsze dla Ciebie? Wypełnij szybki test na stronie. Został przygotowany przez naszych specjalistów posiadających wieloletnie doświadczenie z ziołami adaptogennymi. 

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z wyborem preparatu lub jego działaniem, zachęcamy do kontaktu – wystarczy napisać maila lub wiadomość na facebooku.

różaniec górski na odchudzanie

Adaptogeny a odchudzanie – rada Mother’s Protect

Zadbaj o to, co najistotniejsze, czyli zdrowe posiłki o odpowiedniej kaloryczności i aktywność dopasowaną do Twojego stanu zdrowia, wieku i kondycji. Nie ignoruj innych czynników, takich jak stres, które utrudniają Ci osiągnięcie prawidłowej wagi i psują samopoczucie. 

Źródła (kliknij, aby rozwinąć)

[1] Choudhary D, Bhattacharyya S, Joshi K. Body Weight Management in Adults Under Chronic Stress Through Treatment With Ashwagandha Root Extract: A Double-Blind, Randomized, Placebo-Controlled Trial. J Evid Based Complementary Altern Med. 2017;22(1):96-106. doi:10.1177/2156587216641830 

[2] Verpeut JL, Walters AL, Bello NT. Citrus aurantium and Rhodiola rosea in combination reduce visceral white adipose tissue and increase hypothalamic norepinephrine in a rat model of diet-induced obesity. Nutr Res. 2013;33(6):503-512. doi:10.1016/j.nutres.2013.04.001

Informacje zawarte na stronie nie powinny być wykorzystywane lub traktowane jako porada medyczna.

Podziel się wiedzą

Facebook
Reddit
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pozostałe posty

ashwagandha a cholesterol

Ashwagandha a cholesterol

Cholesterol w języku potocznym bywa dzielony na „dobry” i „zły”. Takie zestawienie, choć bardzo uproszczone, pozwala lepiej zobrazować, jakie funkcje pełni w organizmie.  „Zły cholesterol”,

Czytaj więcej »
dla kogo ashwagandha?

Ashwagandha na dobry sen

WHO alarmuje: bezsenność to jedna z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że problemy ze snem może mieć nawet połowa dorosłych Polaków.  Zmiany nastroju, rozdrażnienie, uczucie

Czytaj więcej »
To już wszystkie wpisy.