tło

Adaptogeny – czy powodują skutki uboczne? Jakie są przeciwwskazania?

Informacje o skutkach ubocznych znajdziemy na prawie każdym opakowaniu leków czy suplementów diety. Przyznaj się – ulotka zwykle jest tak długa, że rzadko dochodzisz aż do tego etapu. 😉 Zwykle wraca się do tego dopiero wtedy, gdy coś niepokojącego zacznie się dziać. 

Adaptogeny to zioła, które są bezpieczne i dobrze tolerowane przez większość osób. Trzeba jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny i nieco inaczej reaguje na konkretne składniki. 

Czy adaptogeny mogą powodować skutki uboczne, a jeśli tak, to jakie? Kto powinien zachować szczególną ostrożność podczas stosowania preparatów zawierających zioła adaptogenne?

Złe dawkowanie adaptogenów – jak go uniknąć?

Stosowanie adaptogenów Mother’s Protect jest wyjątkowo proste. Nasze produkty zostały tak zaprojektowane, aby maksymalnie ułatwić codzienne przyjmowanie. Dzięki temu, że preparat jest w postaci płynnej, z jego aplikacją świetnie radzą sobie także osoby, które mają problem z połykaniem tabletek czy kapsułek.

Najlepsze efekty uzyskasz przyjmując ekstrakt o stałych porach, np. od razu po wstaniu z łóżka oraz podczas przerwy w pracy. Dzięki temu unikniesz też sytuacji, w których zastanawiasz się: „czy już dziś przyjąłem ashwagandhę?”. Jeśli na początku stosowania ekstraktu masz problem z regularnością, ustaw sobie przypomnienie w telefonie lub przyklej karteczkę przypominającą w widocznym miejscu. 

Rekomendowaną dzienną porcję ekstraktu znajdziesz:

  • na stronie produktu
  • we wskazówkach otrzymanych na maila po zakupie
  • na opakowaniu i etykiecie buteleczki

Pamiętaj, że zawsze podajemy porcję uśrednioną, tolerowaną przez większość osób. Czujesz, że to zbyt dużo? Możesz zmniejszyć dzienną ilość kropel, zmienić porę przyjmowania ekstraktu lub wybrać inny preparat. Obserwuj swój organizm i reakcję na przyjmowany składnik. 

W razie jakichkolwiek wątpliwości zachęcamy do kontaktu. Pomożemy 🙂

Królowa adaptogen

Czym skutkuje przedawkowanie adaptogenów?

Jeśli cierpisz na przewlekły stres, masz trudności ze snem lub z koncentracją, to pojawi się pokusa, żeby jak najszybciej wyeliminować dolegliwości i wrócić do normalnego funkcjonowania. To niekiedy powoduje przyjęcie zbyt dużej dawki adaptogenu. 

Bardzo głęboko mamy zakorzenione przekonanie, że więcej=szybciej=lepiej. 

Niestety w przypadku większości kuracji (również przy stosowaniu ziół) to się nie sprawdza.

Adaptogeny to rośliny o wyjątkowych właściwościach, ale nie „magiczne” zioła, które natychmiast zlikwidują wszystkie dolegliwości. Pamiętaj, że w przypadku stosowania adaptogenów kluczowa jest regularność i właściwe dawkowanie.

Przedawkowanie adaptogenów może prowadzić do pogorszenia samopoczucia. Choć zioła adaptogenne są nietoksyczne, to należy pamiętać o tym, aby nie przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. 

Kto powinien ostrożnie stosować adaptogeny?

Przede wszystkim osoby cierpiące na choroby przewlekłe i przyjmujące jakiekolwiek leki na stałe. Przed zastosowaniem adaptogenów warto skonsultować się z lekarzem. 

Do stosowania adaptogenów z dużą ostrożnością powinny podchodzić kobiety w ciąży i mamy karmiące.

👉 Więcej informacji na temat przyjmowania preparatów Mother’s Protect w trakcie laktacji znajdziesz w artykule Adaptogeny w trakcie karmienia piersią 

Zioła adaptogenne, tak samo jak inne substancje, mogą powodować alergie lub indywidualne reakcje organizmu na składnik ekstraktu (choć zdarza się to bardzo rzadko). Niemniej osobom uczulonym na rośliny psiankowate (takie jak pomidory czy bakłażany) zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności przy stosowaniu Ashwagandhy. Z kolei kobiety uczulone na szparagi powinny zrezygnować ze stosowania Królowej. 

Jak długo stosować adaptogeny?

Okres stosowania adaptogenów jest uzależniony od preparatu. 

W przypadku Ashwagandhy, Aury i Różeńca Górskiego zalecamy przyjmowanie preparatu przez maksymalnie 6 miesięcy i zrobienie sobie miesiąca przerwy. W przypadku Czarodzieja będą to 3 miesiące i miesiąc przerwy. Przerwa w stosowaniu preparatów ogranicza ryzyko tego, że organizm przyzwyczai się do adaptogenu i przestanie na niego reagować w oczekiwany sposób. 

Szczegółowe informacje dotyczące dawkowania konkretnego preparatu znajdziesz na stronie produktu oraz we wskazówkach dotyczących stosowania. Pamiętaj, że pierwsze efekty możesz poczuć od 1 do 30 dni po rozpoczęciu stosowania preparatu. Zachowaj ostrożność, jeśli odczuwasz spadek nastroju lub inne dolegliwości.

tło

Informacje zawarte na stronie nie powinny być wykorzystywane lub traktowane jako porada medyczna.

Podziel się wiedzą

Facebook
Reddit
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pozostałe posty

dla kogo ashwagandha?

Ashwagandha na dobry sen

WHO alarmuje: bezsenność to jedna z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że problemy ze snem może mieć nawet połowa dorosłych Polaków.  Zmiany nastroju, rozdrażnienie, uczucie

Czytaj więcej »
To już wszystkie wpisy.

BLACK WEEK -25%
+ darmowa dostawa na kod: JASNO

dni
godzin
minut
sekund

BLACK WEEK -25%
+ darmowa dostawa na kod: JASNO

dni
godzin
minut
sekund