tło

Ashwagandha a nadciśnienie

Niemal 10 mln dorosłych Polaków ma nadciśnienie – to wyniki najnowszego raportu Narodowego Funduszu Zdrowia.

Nadciśnienie to choroba o nieznanej etiologii, która może się rozwijać bezobjawowo przez wiele lat, prowadząc do rozwoju takich schorzeń jak udar mózgu, zawał serca, niewydolność serca czy nerek. Nieleczone nadciśnienie może skończyć się nawet przedwczesnym zgonem. 

Przy łagodnym nadciśnieniu najczęściej stosuje się terapię niefarmakologiczną, czyli dietę i aktywność fizyczną dostosowaną do wieku oraz stanu zdrowia. Konieczna jest także rezygnacja z używek, takich jak alkohol czy nikotyna. W przypadkach znacznego nadciśnienia konieczne może być wdrożenie kuracji farmakologicznej.

Czy stosowanie ashwagandhy z lekami na nadciśnienie jest bezpieczne? Czy ekstrakt z tej rośliny może być stosowany w przypadku niewielkiego nadciśnienia, gdy nie ma jeszcze konieczności włączenia farmakoterapii?

ashwagandha-a-nadcisnienie

Nadciśnienie – przyczyny i objawy

Kiedy mówimy o nadciśnieniu? Gdy wysokość ciśnienia skurczowego jest wyższa niż 140 mmHg, a/lub rozkurczowego wynosi więcej niż 90mmHg.

Najczęstsze przyczyny nadciśnienia to:

  • otyłość;
  • zła dieta (zwłaszcza nadmierne spożycie soli);
  • palenie tytoniu;
  • spożywanie alkoholu;
  • niewielka aktywność fizyczna.

Nadciśnienie związane jest także z wiekiem i płcią (statystycznie problem ten częściej dotyczy mężczyzn). Okazuje się także, że wysokość ciśnienia tętniczego jest w pewnym stopniu uwarunkowana genetycznie. Jeśli w Twojej rodzinie ktoś chorował na nadciśnienie, warto więc zadbać o profilaktykę.

Czy ashwagandha obniża ciśnienie?

Ashwagandha to roślina stosowana od setek lat w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej. Jej normalizujący wpływ na organizm coraz częściej wykorzystuje współczesna nauka i medycyna. W sytuacji stresowej uwalniają się tzw. hormony stresu, czyli kortyzol i adrenalina, prowadząc do gwałtownego wzrostu ciśnienia krwi. Chroniczny stres może więc prowadzić do rozwoju nadciśnienia, zwłaszcza gdy towarzyszą mu inne, wymienione wyżej czynniki.

Ashwagandha wpływa na oś HPA (podwzgórze-przysadka-nadnercza), wspierając odporność organizmu na stres i utrzymanie równowagi psychicznej oraz emocjonalnej stabilności. Zdolność ta może przekładać się na obniżenie ciśnienia krwi spowodowanego nadmiernym stresem.

Co na temat wpływu ashwagandhy na nadciśnienie mówią badania?

51 osób w wieku od 40 do 70 lat z nadciśnieniem wywołanym stresem podzielono na dwie grupy. Pierwsza grupa przez 3 miesiące otrzymywała 2g sproszkowanego proszku z ashwagandhy, druga grupa otrzymała ashwagandhę rozpuszczoną w mleku i wodzie w godzinach porannych. Zaobserwowano istotny spadek skurczowego ciśnienia krwi w grupie I oraz istotny spadek rozkurczowego ciśnienia krwi w obu grupach.

kiedy pierwsze efekty ashwagandhy

Ashwagandha a leki na nadciśnienie

Osoby, które biorą leki na nadciśnienie, przed zastosowaniem preparatu z aswagandhą powinny skonsultować się z lekarzem. Roślina ta może bowiem wchodzić w interakcje z niektórymi substancjami zawartymi w popularnych preparatach, osłabiając ich działanie lub wręcz przeciwnie – wzmacniać lub przedłużać ich metabolizm.

Źródła (kliknij, aby rozwinąć)

Shalini Kushwaha, Agatha Betsy, Paramjit Chawla, Effect of Ashwagandha (Withania somnifera) Root Powder Supplementation in Treatment of Hypertension, Pages 111-115 | Published online: 02 Oct 2017, https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/09735070.2012.11886427#metrics-content, [dostęp 14.10.2022].

Podziel się wiedzą

Facebook
Reddit
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pozostałe posty

ashwagandha a cholesterol

Ashwagandha a cholesterol

Cholesterol w języku potocznym bywa dzielony na „dobry” i „zły”. Takie zestawienie, choć bardzo uproszczone, pozwala lepiej zobrazować, jakie funkcje pełni w organizmie.  „Zły cholesterol”,

Czytaj więcej »
dla kogo ashwagandha?

Ashwagandha na dobry sen

WHO alarmuje: bezsenność to jedna z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że problemy ze snem może mieć nawet połowa dorosłych Polaków.  Zmiany nastroju, rozdrażnienie, uczucie

Czytaj więcej »
To już wszystkie wpisy.