tło

Ashwagandha dla dzieci? Czy to dozwolone?

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. To całkowicie zrozumiałe. Im lepsze samopoczucie dziecka, tym lepsze samopoczucie rodzica 😉

Wielu naszych klientów, znając dobroczynne właściwości ashwagandhy z własnego doświadczenia, zastanawia się, czy może stosować tę roślinę u swoich pociech.

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Postaramy się nieco zgłębić temat.

Dlaczego dzieci nie powinny przyjmować ashwagandhy?

W niektórych rejonach świata stosowanie ashwagandhy u dzieci jest powszechne. Nie rekomendujemy jednak podawania naszego preparatu dzieciom. Dlaczego? Ogólnodostępne i rzetelne badania dotyczące właściwości ashwagandhy prowadzone są na dorosłych.

Jedno z niewielu badań dotyczących stosowania ashwagandhy u dzieci wskazuje na poprawę niektórych parametrów, takich jak masa ciała czy rozwój mięśni (badaniu została poddana grupa dzieci między 3. a 12. rokiem życia).

Wciąż jednak brakuje informacji, które pozwoliłyby nam zarekomendować bezpieczną i skuteczną dzienną porcję ashwagandhy dla dzieci.

Trzeba bowiem pamiętać, że ashwagandha, mimo że należy do grona roślin adaptogennych, a więc nietoksycznych i nieuzależniających, jest bardzo mocnym ziołem. Organizm dziecka wciąż się rozwija. W związku z tym substancje uznawane za bezpieczne dla osób dorosłych u dzieci mogą wywołać niepożądane efekty.

Zanim więc pomyślisz o ashwagandzie dla dziecka…

  • sprawdź, czy dieta twojej pociechy jest odpowiednio urozmaicona;
  • zbadaj, czy dziecko nie ma niedoborów witamin i minerałów;
  • skontaktuj się z lekarzem, jeśli dziecko zachowuje się w sposób, który cię niepokoi, np. jest nadpobudliwe lub ma napady lękowe czy oznaki depresji.
ashwagandha-dla-dzieci

Ashwagandha dla nastolatków

Okres dojrzewania to trudny czas zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców 😉

Co dzieje się wówczas w organizmie młodego człowieka? Dochodzi do wzrostu stężenia hormonów płciowych, czyli estrogenu, progesteronu i testosteronu. Zmiany hormonalne wpływają na wygląd całego ciała. W miejscach intymnych i pod pachami pojawia się owłosienie (a u chłopców także na twarzy). Rozwijają się narządy wewnętrzne i zewnętrzne. Zmienia się głos, skóra i sylwetka.

Okres dojrzewania to także czas trudnych emocji. Rozwija się układ nerwowy. Chwiejność emocjonalna i żywiołowa reaktywność są całkowicie naturalne w tym czasie. Warto jednak obserwować swoją pociechę i służyć przede wszystkim dobrą radą (a w razie wątpliwości skontaktować się z psychologiem lub psychiatrą).

Nie rekomendujemy podawania ashwagandhy dzieciom w okresie dojrzewania, mając na uwadze ich harmonijny rozwój.

Ashwagandha a autyzm

Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe. Nieprawidłowa praca mózgu objawia się przede wszystkim problemami z komunikowaniem uczuć i zaburzoną integracją sensoryczną. Autyzm nie jest chorobą, nie można więc go wyleczyć, można jednak stosować różnego rodzaju terapie, które poprawią jakość życia dziecka. Każdy przypadek należy jednak rozpatrywać indywidualnie. W proces terapeutyczny zaangażowanych jest wielu specjalistów m.in. neurolodzy, psychiatrzy, psychologowie i logopedzi.

Nie dysponujemy badaniami, które pozwoliłyby nam zarekomendować stosowanie ashwagandhy w formie wsparcia terapii dzieci z autyzmem. Dlatego zachęcamy do kontaktu ze specjalistami, którzy mają fachową wiedzę i doświadczenie w tym obszarze.

ashwagandha-w-proszku

Czy ashwagandha dla dzieci i nastolatków to dobry pomysł? Krótkie podsumowanie

Ashwagandha przeznaczona jest dla osób dorosłych (przy czym zalecamy rozpoczęcie stosowania preparatu po 18. roku życia). U dzieci i nastolatków może być stosowana tylko po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Nie zalecamy podawania dzieciom i nastolatkom ashwagandhy na własną rękę.

Źródła (kliknij, aby rozwinąć)

Rakesh Kumar Mishra, Rujuta Trivedi, and Meera A. Pandya, A clinical study of Ashwagandha ghrita and Ashwagandha granules for its Brumhana and Balya effect, Ayu. 2010 Jul-Sep; 31(3): 355–360, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3221071/ [dostęp 29.09.2022].

Informacje zawarte w artykule nie powinny być wykorzystywane lub traktowane jako porada medyczna.

Podziel się wiedzą

Facebook
Reddit
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pozostałe posty

ashwagandha a cholesterol

Ashwagandha a cholesterol

Cholesterol w języku potocznym bywa dzielony na „dobry” i „zły”. Takie zestawienie, choć bardzo uproszczone, pozwala lepiej zobrazować, jakie funkcje pełni w organizmie.  „Zły cholesterol”,

Czytaj więcej »
dla kogo ashwagandha?

Ashwagandha na dobry sen

WHO alarmuje: bezsenność to jedna z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że problemy ze snem może mieć nawet połowa dorosłych Polaków.  Zmiany nastroju, rozdrażnienie, uczucie

Czytaj więcej »
To już wszystkie wpisy.