tło

Kiedy brać ashwagandhę?

Rano czy wieczorem? Przed posiłkiem czy po? W przypadku ashwagandhy zarówno pora stosowania, jak i łączenie z posiłkami ma znaczenie. Przyjmowanie preparatu zgodnie z zaleceniami wpływa na jego efektywność. Odpowiedź na pytanie, kiedy brać ashwagandhę, nie jest jednak jednoznaczna. Postaram się wyjaśnić, dlaczego tak jest.

Ashwagandha – lepiej rano czy na noc?

W fazie nasycenia (trwającej od 7 do 10 dni) zalecamy przyjmowanie pierwszej porcji ashwagandhy rano, aby ostatnią porcję przyjąć maksymalnie do godziny 15:00.

W pierwszych dniach szczególnie istotne jest zachowanie trzygodzinnych odstępów między porcjami. Dzięki temu organizm wciąż jest „nasycony”. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, np. ze względu na charakter pracy, to nie musisz się martwić, że preparat „nie zadziała”. 

kiedy brać ashwagandhę

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: kiedy brać ashwagandhę – rano czy wieczorem. Wiele zależy od twojego organizmu. Ashwagandha, jako adaptogen, przywraca organizm do stanu naturalnej równowagi. Dlatego jednych pobudza, a innych uspokaja.

Dlatego tak istotna jest obserwacja swojego organizmu. Jeśli czujesz, że ashwagandha działa na ciebie jak mocna kawa, dodając energii do działania, ostatnią porcję zażyj maksymalnie do godziny 15:00, żeby wieczorem nie mieć problemów z zaśnięciem. 

Co zrobić, jeżeli ashwagandha cię usypia? Zrezygnuj ze stosowania preparatu rano i ostatnią porcję weź przed położeniem się do łóżka. Dzięki temu łatwiej wpadniesz w „objęcia Morfeusza” 😉 

ashwagandha na noc czy dzień?

Osoby szczególnie wrażliwe na zioła i inne substancje powinny uważnie obserwować swoją reakcję na adaptogen. Jeśli będzie zbyt silna, należy zredukować porcję, nawet do 5 kropli raz dziennie. 

Ashwagandha – przed, w trakcie czy po posiłku?

Składniki zawarte w żywności mogą wpływać na skuteczność preparatów, nie tylko leków, ale także suplementów diety takich jak ashwagandha. Stosuj więc ashwagandhę między posiłkami, najlepiej pół godziny przed jedzeniem lub pół godziny po zakończeniu posiłku. Jeśli czujesz, że smak preparatu jest dla ciebie zbyt mocny, możesz popić ashwagandhę niewielką ilością wody. 

Co obniża wchłanianie Ashwagandhy?

Ashwagandha może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, osłabiając lub wzmacniając ich działanie. Jeśli więc przyjmujesz jakiekolwiek leki na stałe, skonsultuj się ze swoim lekarzem. 

A co w przypadku „zwykłego” przeziębienia? Czy można stosować ashwagandhę, przyjmując dostępne bez recepty leki na gorączkę, katar, kaszel, łamanie w kościach? W trakcie choroby zrób sobie przerwę od ashwagandhy i wróć do suplementacji, gdy poczujesz się lepiej.

adaptogeny

Informacje zawarte na stronie nie powinny być wykorzystywane lub traktowane jako porada medyczna.

Podziel się wiedzą

Facebook
Reddit
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pozostałe posty

ashwagandha a cholesterol

Ashwagandha a cholesterol

Cholesterol w języku potocznym bywa dzielony na „dobry” i „zły”. Takie zestawienie, choć bardzo uproszczone, pozwala lepiej zobrazować, jakie funkcje pełni w organizmie.  „Zły cholesterol”,

Czytaj więcej »
dla kogo ashwagandha?

Ashwagandha na dobry sen

WHO alarmuje: bezsenność to jedna z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że problemy ze snem może mieć nawet połowa dorosłych Polaków.  Zmiany nastroju, rozdrażnienie, uczucie

Czytaj więcej »
To już wszystkie wpisy.