Małe i duże. Groźne i łagodne. Każdy człowiek ma swoje, choć wiele mamy wspólnych. Dolegliwości.
Z jednymi przychodzimy na świat, inne są rezultatem działania różnych czynników – środowiskowych, społecznych i kulturowych.
Dobra wiadomość jest taka, że na wiele z nich mamy wpływ. Na co pomaga ashwagandha? Zobacz, jakie są najczęstsze wskazania do jej stosowania.
Ashwagandha a choroby cywilizacyjne
Do najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych zaliczamy:
- cukrzycę typu II;
- choroby układu krążenia (m.in. nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, zawał serca);
- otyłość;
- depresję.
Używki, zła dieta, zanieczyszczenie środowiska, niewielka aktywność ruchowa i – największy winowajca, czyli stres – to przyczyny większej zapadalności na przewlekłe schorzenia pogarszające jakość życia i prowadzące do przedwczesnych zgonów.
Nie istnieje magiczny lek na wszystkie choroby cywilizacyjne. Konieczna jest zmiana trybu życia. Wiele chorób cywilizacyjnych związanych jest z nadmierną produkcją kortyzolu. Tak bardzo przyzwyczailiśmy się do stresu, że… przestaliśmy zwracać na niego uwagę, traktując ciągły niepokój, lęk i rozdrażnienie jako stałe elementy życia w XXI wieku.
Ashwagandha – na co pomaga?
Ashwagandha, jako roślina adaptogenna, reguluje działanie osi HPA, obniżając poziom kortyzolu w surowicy. Badania wykazują, że ashwagandha, regularnie stosowana, zmniejsza nadmierne pobudzenie neuronów. Efektem jest spadek poziomu kortyzolu we krwi, poprawa koncentracji i lepsze samopoczucie. Istnieją badania, które pokazują, że ashwagandha może mieć potencjał przeciwlękowy. Z grupy 39 osób z zaburzeniami lękowymi 20 otrzymywało preparat z ashwagandhą, a 19 placebo. Po 6 tygodniach u 88,2% osób otrzymujących preparat z ashwagandhą zauważono poprawę. W grupie otrzymującej placebo było to 50%.
Zmniejszenie kortyzolu we krwi wiąże się także ze spadkiem masy ciała i poprawą wskaźnika BMI. Ashwagandha może więc wywierać pozytywny wpływ na zachowania żywieniowe, takie jak niekontrolowane napady głowy czy jedzenie emocjonalne, które może być przyczyną otyłości.
Ashwagandha nie jest w stanie zapobiec występowaniu wszystkich chorób cywilizacyjnych. Może być jednak traktowana jako istotne wsparcie, zwłaszcza dla osób narażonych na silny stres oraz działanie innych, niekorzystnych czynników zewnętrznych.
Ashwagandha na długie życie i witalność
Czy wiesz, że ashwagandha bywa nazywana rośliną wiecznej młodości? Jest bogata w antyoksydanty, czyli naturalne związki chemiczne, które przeciwdziałają namnażaniu się wolnych rodników w organizmie odpowiedzialnych m.in. za powstawanie zmarszczek i procesy starzenia się skóry.
Pisząc o potencjalne przeciwstarzeniowym ashwagandhy, warto wspomnieć także o jej właściwościach neuroprotekcyjnych. Na co jeszcze pomaga ashwagandha? Roślina ta pozytywnie wpływa na jakość snu, który ma istotne znaczenie nie tylko dla wyglądu skóry, ale także kondycji mózgu.
Źródła (kliknij, aby rozwinąć)
Chandrasekhar K, Kapoor J, Anishetty S. A prospective, randomized double-blind, placebo-controlled study of safety and efficacy of a high-concentration full-spectrum extract of ashwagandha root in reducing stress and anxiety in adults. Indian J Psychol Med. 2012 Jul;34(3):255-62. doi: 10.4103/0253-7176.106022. PMID: 23439798; PMCID: PMC3573577.
Andrade C, Aswath A, Chaturvedi SK, Srinivasa M, Raguram R. A double-blind, placebo-controlled evaluation of the anxiolytic efficacy ff an ethanolic extract of withania somnifera. Indian J Psychiatry. 2000 Jul;42(3):295-301. PMID: 21407960; PMCID: PMC2958355.
Milena Połumackanycz, Aneta Forencewicz, Marek Wesołowski, Agnieszka Viapiana, Ashwagandha (Withania somnifera L.) – roślina o udokumentowanych właściwościach prozdrowotnych, Farmacja Polska, ISSN 0014-8261 (print); ISSN 2544-8552 (on-line), https://www.ptfarm.pl/wydawnictwa/czasopisma/farmacja-polska/103/-/28694, [dostęp 03.10.2022].
Informacje zawarte na blogu nie powinny być wykorzystywane lub traktowane jako porada medyczna.