icon
BLAZING FAST ! PURCHASE THIS INCREDIBLE THEME NOW FOR THE SUCCESS OF YOUR BUSINESS !

Różeniec górski – działanie, właściwości i przeciwwskazania

Różeniec górski (rhodiola rosea) to roślina o silnych właściwościach adaptogennych. Jest znana człowiekowi od stuleci. Początkowo była wykorzystywana w tradycyjnej medycynie ludowej przez mieszkańców trudno dostępnych rejonów Azji. Dziś różeniec górski jest przedmiotem badań naukowców z całego świata, którzy szukają naturalnych metod wspierania równowagi psychicznej i emocjonalnej stabilności w obliczu narastającego stresu. 

Co to jest różeniec górski (rhodiola rosea)?

Różeniec górski (rhodiola rosea) to roślina z rodziny gruboszowatych. W warunkach naturalnych występuje w górach Europy, Azji i Ameryki Północnej. Można spotkać ją także w Polsce, m.in. na terenie Karkonoskiego i Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Różeniec górski znany jest pod wieloma nazwami. Do najpopularniejszych należą: "korzeń alpejski", „różany korzeń” i "złoty korzeń". Nazwy ludowe nawiązują do klimatu, w którym rośnie krzew, wyglądu rośliny w czasie kwitnienia (kwiaty różeńca górskiego mają charakterystyczną żółtą barwę) oraz zapachu wydzielającego się po przecięciu kłączy, przypominającego zapach kwiatu róży. Krzew jest w pełni mrozoodporny i przystosowany do bytowania w trudnych warunkach atmosferycznych. Wzrastanie w arktycznym klimacie na obszarze okołobiegunowym wpłynęło na wykształcenie przez roślinę zdolności adaptogennych.

różeniec górski rhodiola rosea

Różeniec górski to niski krzew, który osiąga wysokość do 40 cm. Liście są grube i mięsiste. Ich cechą charakterystyczną jest sinozielony kolor i warstwa wosku, która sprawia, że wydają się tłuste. Roślina jest przystosowana do wzrastania w trudnych warunkach. Surowcem zielarskim jest kłącze wraz z korzeniami. 

Różeniec górski – jak działa i jakie są jego właściwości?

Złoty korzeń od wieków jest wykorzystywany w medycynie naturalnej.  O właściwościach różeńca górskiego mówiono na długo przed tym, zanim roślina została na nowo „odkryta” w laboratorium.

Kłącze i korzenie rhodiola rosea zawierają wiele składników aktywnych. Są to przede wszystkim: rozawiny, flawonoidy i polifenole

Różeniec górski należy do grupy adaptogenów, czyli surowców pochodzenia roślinnego, które wykazują specyficzny wpływ zarówno na ciało, jak i umysł. Wspiera zdolności adaptacyjne organizmu, nie zaburzając jego normalnego funkcjonowania i nie prowadzi do uzależnienia.

Różeniec górski najczęściej wykorzystywany jest w walce z takimi dolegliwościami jak:

 • przewlekły stres;
 • chroniczne zmęczenie;
 • bezsenność;
 • brak energii;
 • problemy z koncentracją. 

Rhodiola rosea wspomaga funkcje poznawcze poprzez redukcję ogólnego poziomu zmęczenia.

Różeniec górski – czy wykazuje skutki uboczne? Przeciwwskazania do stosowania

Różeniec górski jest jednym z najpopularniejszych i najlepiej przebadanych adaptogenów. Tak jak inne rośliny z tej grupy jest nietoksyczny. To znaczy, że, stosowany w sposób prawidłowy nie powinien wywoływać negatywnych skutków ubocznych. 

Należy pamiętać, że różeniec górski jest dość silnym ziołem. Każdy organizm może więc reagować na niego nieco inaczej. Dla większości ludzi bezpieczną i dającą efekty dawką jest maksymalnie 1500 mg dziennie. Zbyt wysokie dawki mogą powodować niepożądane reakcje. 

Przy nadmiernym stosowaniu różeńca mogą wystąpić takie skutki uboczne jak: 

 • suchość w ustach;
 • podwyższone ciśnienie krwi;
 • zawroty głowy;
 • nasilone stany lękowe;
 • łagodne i umiarkowane dolegliwości ze strony układu pokarmowego, m.in. bóle brzucha czy biegunka. 

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów niepożądanych należy ograniczyć stosowanie preparatu. Nie zaleca się stosowania ekstraktu w godzinach wieczornych. Istnieje ryzyko, że spowoduje to problemy ze snem. 

Ekstraktu z różeńca górskiego nie należy stosować z lekami antydepresyjnymi. Przeciwwskazaniem do przyjmowania jest także ciąża i laktacja. Różeniec górski, tak jak inne adaptogeny, to preparat przeznaczony dla osób powyżej 18. roku życia.

Różeniec górski – jaki wybrać?

Różeniec górski jest dostępny na rynku w wielu postaciach – tabletek, kapsułek, proszku do przygotowania odwaru i ekstraktu wodno-alkoholowego. Postać surowca wpływa nie tylko na cenę preparatu, ale przede wszystkim skuteczność. Gdy mówimy o skuteczności, mamy na myśli przede wszystkim jakość surowca i przyswajalność. 

różeniec górski

Najlepiej przyswajalną formą jest ekstrakt wodno-alkoholowy. Etanol pełni w tym układzie funkcję naturalnego konserwantu. Dzięki temu nie ma potrzeby stosowania innych, zbędnych, a czasem nawet toksycznych, dodatków. Ekstrakcja to metoda, która pozwala wydobyć wszystkie najcenniejsze składniki z surowca. 

Kiedy można zauważyć pierwsze efekty stosowania preparatu ze złotym korzeniem? Wiele zależy od indywidualnej reakcji organizmu. W przypadku stosowania adaptogenów, tak jak innych suplementów diety, najważniejsza jest regularność. U jednych pierwsze efekty mogą pojawić się już w ciągu pierwszej doby od rozpoczęcia kuracji, u innych w ciągu kilku dni. U większości osób pierwsze efekty powinny pojawić się maksymalnie do 30 dni. Istnieje niewielka grupa osób, które są odporne na działanie niektórych adaptogenów – u nich efekty będą znikome lub niezauważalne. 

Różeniec górski wspiera utrzymanie prawidłowego poziomu energii w ciągu dnia. Dlatego ostatnią porcję preparatu najlepiej przyjąć do godziny 15:00. 

Ekstrakt z różeńca górskiego można stosować przez długi okres. Pamiętaj, że po 6 miesiącach należy zrobić miesiąc przerwy.

 

Różeniec Górski – dla kogo?

 • dla osób aktywnych fizycznie i zawodowych sportowców;
 • dla osób, które są narażone na działanie różnego rodzaju stresorów (zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym);
 • dla osób, które mają problem z pamięcią lub koncentracją;
 • dla osób o obniżonym samopoczuciu;
 • dla osób, które są na diecie redukcyjnej.

Różeniec górski a odchudzanie

Zdrowe odchudzanie to proces długotrwały. Kluczowe znaczenie mają: odpowiednia podaż kalorii oraz aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności. Wsparciem w procesie utraty tkanki tłuszczowej mogą być także naturalne suplementy. Należy jednak pamiętać, że nigdy nie powinny być stosowane jako zamiennik zróżnicowanej diety. 

Czy warto stosować preparaty z różeńcem górskim podczas odchudzania? Chroniczny stres zaburza równowagę hormonalną w organizmie, co wpływa na nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej. Ekstrakt z różeńca górskiego reguluje poziomu kortyzolu we krwi. Preparat z rhodiola rosea może więc być wsparciem w procesie odchudzania. Pamiętaj jednak, że nie wykona pracy za ciebie. 

Różeniec górski na zmęczenie i obniżony nastrój

Różeniec górski pomaga w radzeniu sobie ze stresem emocjonalnym. Regularne stosowanie preparatu wspomaga pracę całego układu nerwowego.

Korzeń arktyczny jest bogaty w związki fenolowe, w tym rozawiny, które regulują syntezę endorfin, dopaminy i serotoniny, jednocześnie pozytywnie wpływając na poziom kortyzolu, który bywa nazywany hormonem stresu.

Badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Kalifornii (UCLA), dowiodły, że codzienna suplementacja przez dorosłych (w wieku 34-55 lat), u których zdiagnozowano stany lękowe, 340 mg wyciągu z różeńca górskiego znacząco wpłynęła na poprawę ich stanu.

 

Różeniec górski dla sportowców

Różeniec górski to jeden z ulubionych suplementów diety osób aktywnych fizycznie. Dlaczego? Ekstrakt z korzenia rhodiola rosea wspiera pracę układu krwionośnego, dotleniając i odżywiając komórki organizmu, co przekłada się na lepsze wyniki sportowe. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że preparaty z różeńcem nie są traktowane jako substancje dopingujące i mogą być bezpiecznie stosowane także przez osoby, które biorą udział w zawodach sportowych. Aktywność fizyczna wpływa na wydzielanie się adrenaliny i noradrenaliny. Ćwiczenia o dużej intensywności mogą podnosić poziom kortyzolu we krwi. Stosowanie preparatów z różeńcem górskim może pomóc w niwelowaniu skutków ubocznych treningów.

 

Informacje zawarte na blogu nie powinny być wykorzystywane lub traktowane jako porada medyczna.

Źródła (kliknij, aby rozwinąć)

Darbinyan V, Kteyan A, Panossian A, Gabrielian E, Wikman G, Wagner H. Rhodiola rosea in stress induced fatigue--a double blind cross-over study of a standardized extract SHR-5 with a repeated low-dose regimen on the mental performance of healthy physicians during night duty. Phytomedicine. 2000. | Bystritsky A, Kerwin L, Feusner JD. A pilot study of Rhodiola rosea (Rhodax) for generalized anxiety disorder (GAD). J Altern Complement Med. 2008 | Darbinyan V., Kteyan A., Panossian A., Gabrielian E., Wikmam G., Wagner H., Rhodiola rosea in stress induced fatigue – A double blind cross-over study of a standardized extract SHR-5 with a repeated low-dose regimen on the mental performance of healthy physicians during night duty., Phytomedicine, 2000, 7 (5), 365-71. | Spasov A.A., Wikman G.K., Mandrikov V.B., Mironova I.A., Neumoin V.V., A double-blind, placebo-controlled pilot study of the stimulating and adaptogenic effect of Rhodiola rosea SHR-5 extract on the fatigue of students caused by stress during an examination period with a repeated low-dose regimen., Phytomedicine,. 2000, 7 (2) 85-9. | Shevtsov V.A., Zholus B.I., Shervarly V.I., Vol’skij V.B., Korovin Y.P., Khristich M.P., Roslyakova N.A., Wikman G., A randomized trial of two different doses of a SHR-5 Rhodiola rosea extract versus placebo and control of capacity for mental work., Phytomedicine, 2003, 10 (2-3), 95-105. | Perfumi M., Mattioli L., Adaptogenic and central nervous system effects of single doses of 3% rosavin and 1% salidroside Rhodiola rosea L. extract in mice., Phytother Res., 2007, 21 (1), 37-43.

4 komentarze

 • Kasia

  Czy są jakieś przeciwwskazania suplementacji przy hashimoto i niedoczynności tarczycy? Czy można na spokojnie suplementowac? :)

 • Angelika

  Dzień dobry. Czy biorąc lek xanax można zażywać korzeń różeńca górskiego? Pozdrawiam serdecznie

 • Agnieszka z Mother's Protect

  Ninka – jeżeli nie są przyjmowane żadne leki na stałe, to jak najbardziej. :)

 • Ninka

  Czy można stosować po 70 roku życia?

Napisz komentarz

Komentarz musi zostać zatwierdzony, zanim zostanie opublikowany.

Pozostałe artykuły

Jak radzić sobie ze stresem?

  Nie jest dobrze. Aż 90% zatrudnionych doświadcza stresu w pracy. Czy jesteś jednym z nich? Nowy raport rzuca światło na ten palący problem, pokazuj...
  CZYTAJ WIĘCEJ »

  Objawy silnego stresu. Sygnały, że organizm jest przemęczony

   Czy wiesz, że ciało wysyła Ci subtelne sygnały, gdy stres zaczyna być przytłaczający? Te drobne znaki mogą być kluczowe w zrozumieniu, że Twój orga...
   CZYTAJ WIĘCEJ »

   Jakie są rodzaje trądziku? Objawy i cechy charakterystyczne

    Trądzik jest jednym z najczęstszych problemów skórnych, z którymi boryka się wiele osób. Dotyka on zarówno młodzież, jak i dorosłych, a przy tym ma...
    CZYTAJ WIĘCEJ »

    Endometrioza – czym jest? Objawy i zapobieganie

     Doświadczasz tak silnych bóli menstruacyjnych, że nie jesteś w stanie normalnie funkcjonować? Mimo starań nadal nie zostałaś mamą? Być może choruje...
     CZYTAJ WIĘCEJ »

     Twój koszyk

     Twój koszyk jest pusty!

     Dodaj swoje ulubione produkty do koszyka.

     Kup teraz

     Gwarancja “Natura bez ryzyka”

     Pełne zadowolenie lub zwrot pieniędzy.