tło

Jakie są najskuteczniejsze adaptogeny?

Przekonanie o skuteczności adaptogenów przez całe stulecia opierało się wyłącznie na doświadczeniu empirycznym.

Do chwili, gdy o wyjątkowych właściwościach pewnych roślin, które dziś nazywamy adaptogennymi, usłyszeli naukowcy. Badania empiryczne uzupełniono o badania laboratoryjne.

Dziś już niemal nikt nie wątpi w skuteczność adaptogenów. W ciągu kilkudziesięciu lat powstały tysiące prac naukowych opisujących ich działanie. Dzięki temu jesteśmy w stanie precyzyjnie dobrać preparat do indywidualnych potrzeb danego użytkownika.

Obecnie naukowcy skupiają się więc nie na pytaniu: „czy adaptogeny są skuteczne”, ale „jak jeszcze możemy je wykorzystać, aby wspierać zdrowie fizyczne i psychiczne”? To pytanie, które my także sobie zadajemy, pracując nad autorskim mieszankami ziół.

Skuteczne adaptogeny, czyli jakie?

Skuteczność adaptogenów została potwierdzona badaniami (wiele z nich spełnia złoty standard, czyli jest przeprowadzanych metodą podwójnie ślepej próby). 

Najskuteczniejsze adaptogeny to takie, które odpowiadają na potrzeby konkretnej osoby.

Jako ludzie różnimy się bowiem nie tylko pod względem fizycznym – czyli m.in. wzrostem, masą i budową ciała – ale także psychicznym. Jedni mają dużo większą odporność na stres, podczas gdy inni zmagają się z natrętnymi myślami i chronicznym lękiem. Gdy jedni zasypiają bez problemu, inni przewracają się z boku na bok.

Reakcja na stres zależy od wielu czynników m.in. temperamentu (z którym przychodzimy na świat), sposobu wychowania i doświadczeń życiowych. Dlatego trudno oczekiwać, że te same adaptogeny dadzą te same efekty w tym samym czasie u każdego. 

Najszybsze efekty pojawiają się po zastosowaniu Czarodzieja i Ashwagandhy. Wiele osób odczuwa zmianę już po kilku dniach. Jest to przypływ energii lub wyciszenie emocji, a także lepsza koncentracja i samopoczucie.

Na efekty innych adaptogenów trzeba poczekać nieco dłużej. Do takich preparatów należy m.in. Gotu Kola. Pierwsze efekty mogą pojawić się nawet dopiero po 30 dniach. Choć działanie niektórych adaptogenów jest dużo łagodniejsze, to ich stosowanie w perspektywie długofalowej daje wiele korzyści. Nasi klienci obserwują m.in. poprawę stanu skóry czy lepszą pamięć.

Na skuteczność adaptogenów wpływa wiele czynników m.in.:

  • wiek, 
  • płeć, 
  • styl życia,
  • sposób odżywiania,
  • choroby i przyjmowane leki,

ale także:

  • jakość surowca,
  • forma preparatu.

Skuteczność adaptogenów a badania i certyfikaty

Surowce ziołowe mogą być różnej jakości. To jeden z powodów, dla którego nie każdy suplement jest tak samo skuteczny.

Rośliny należą do bardzo delikatnych surowców. Mają szczególne wymagania dotyczące zbierania, przechowywania i obróbki. Źle tolerują miejsca zbyt silnie nasłonecznione. Powinny być przechowywane w szczelnie zamkniętych opakowaniach. Tylko wtedy zachowają swój aromat i swoje właściwości.

Zasada jest prosta: im starszy surowiec, tym mniejsza skuteczność preparatu. Im świeższy tym lepiej.

Suplementy diety nie podlegają tak restrykcyjnym ograniczeniom jak leki. Niektórzy producenci wykorzystują tę sytuację i nie zlecają dodatkowych, kosztownych badań na zawartość pestycydów czy metali ciężkich, skoro w świetle prawa nie muszą tego robić.

My jednak sądzimy, że to konieczność.

Dlatego do preparatów Mother’s Protect trafiają wyłącznie surowce przebadane w niezależnych laboratoriach. Wynikami badań dzielimy się na stronie każdego preparatu. Dzięki temu masz pewność, że w żadnej buteleczce nie ma pestycydów, WWA, metali ciężkich i mikroorganizmów.

Na skuteczność adaptogenów wpływa także forma preparatu. Najlepiej przyswajalną formą jest ekstrakt wodno-alkoholowy, czyli czysta esencja roślinna.

Dlaczego więc na rynku jest tak dużo preparatów w postaci proszku i kapsułek? Odpowiedź jest prosta: są dużo tańsze w produkcji.

Wybrana przez nas metoda produkcji jest kosztowna i czasochłonna. Jesteśmy jednak przekonani, że lepiej kupić droższy produkt, który jest skuteczny, niż tańszy odpowiednik, co do którego działania nie mamy żadnej pewności.

Dlatego jednym z pierwszych pytań, które kierujemy do osób, które twierdzą, że zioła adaptogenne nie działają, jest pytanie o formę i częstotliwość dotychczas przyjmowanych produktów. Bardzo często okazuje się, że osoby negujące skuteczność adaptogenów stosowały produkty w słabo przyswajalnej formie, przyjmowały złą dawkę lub nie dbały o regularność. 

Z suplementacją jest jak z kondycją fizyczną. Aby zauważyć różnicę, konieczna jest systematyczność.

Jak sprawdzić, który adaptogen będzie najlepszy dla mnie?

Nasi klienci są świadomi, że każdy z nas potrzebuje czegoś nieco innego. Dlatego często pytają, czy istnieje możliwość indywidualnego dobrania preparatu. 

Zdecydowanie tak 😉 Masz kilka możliwości.

  • Zajrzyj do naszego sklepu na strony poszczególnych ekstraktów

Każdy produkt został szczegółowo opisany. Skład, właściwości, sposób użycia, certyfikaty, przeciwwskazania, opinie – to wszystko znajdziesz na naszej stronie internetowej.

Stworzyliśmy intuicyjne i całkowicie darmowe narzędzie, za pomocą którego znajdziesz produkt, który najlepiej odpowiada twoim potrzebom. Wypełniając test, możesz liczyć na małą niespodziankę na końcu.

  • Napisz do nas

Wciąż masz wątpliwości? Wypełnij formularz, który znajdziesz w zakładce „kontakt”, zadzwoń lub prześlij zapytanie mailem. Rozwiejemy wszystkie wątpliwości dotyczące doboru i dawkowania adaptogenów.

  • Skontaktuj się z lekarzem lub naturopatą

Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe, przyjmujesz leki na stałe, skontaktuj się ze specjalistą, który wskaże Ci odpowiedni preparat lub wykluczy możliwość stosowania ziół adaptogennych. 

Czy adaptogeny są lekiem?

Lek to substancja, która modyfikuje procesy fizjologiczne, hamując rozwój choroby lub zapobiegając jej rozwojowi. Aby dany specyfik mógł zostać sklasyfikowany jako lek, musi m.in. zostać zarejestrowany przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. 

Adaptogeny nie są lekiem.

Nasze preparaty należą do grupy suplementów diety, czyli środków, których zadaniem jest uzupełnienie codziennej diety o składniki odżywcze. Rolą suplementów diety nie jest leczenie konkretnych chorób. Mogą stanowić uzupełnienie kuracji farmakologicznej (jeśli przyjmowane leki i suplementy nie wchodzą w interakcje) lub być stosowane profilaktycznie.

Wśród kobiet największą popularnością cieszy się Królowa. To preparat, który odpowiada na szczególne potrzeby kobiecego organizmu. Osoby aktywne fizycznie, uprawiające sport półamatorsko lub zawodowo, najchętniej sięgają po Różeniec Górski, który wspiera pracę najważniejszych narządów m.in. serca. Pracownicy umysłowi wyższego szczebla często wybierają Czarodzieja. To preparat, który zawiera składniki zwiększające adaptację organizmu do ekstremalnych i stresujących sytuacji.

Popularność adaptogenów cały czas rośnie. To nie przypadek. Cywilizacja jeszcze nigdy nie rozwijała się w sposób tak dynamiczny. Jeszcze nigdy tak wiele osób nie doświadczyło tak silnego stresu i związanych z nim dolegliwości psychofizycznych. 

Matka Natura chyba to przewidziała. Rośliny, które są pojawiły się na naszej planecie setki czy tysiące lat temu, przystają do czasów współczesnych.

Źródła (kliknij, aby rozwinąć)

Isenmann E, Ambrosio G, Joseph JF, Mazzarino M, de la Torre X, Zimmer P, Kazlauskas R, Goebel C, Botrè F, Diel P, Parr MK. Ecdysteroids as non-conventional anabolic agent: performance enhancement by ecdysterone supplementation in humans. Arch Toxicol. 2019

Todorova V, Ivanov K, Delattre C, Nalbantova V, Karcheva-Bahchevanska D, Ivanova S. Plant Adaptogens-History and Future Perspectives. Nutrients. 2021

Informacje zawarte na stronie nie powinny być wykorzystywane lub traktowane jako porada medyczna.

Podziel się wiedzą

Facebook
Reddit
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pozostałe posty

ashwagandha a cholesterol

Ashwagandha a cholesterol

Cholesterol w języku potocznym bywa dzielony na „dobry” i „zły”. Takie zestawienie, choć bardzo uproszczone, pozwala lepiej zobrazować, jakie funkcje pełni w organizmie.  „Zły cholesterol”,

Czytaj więcej »
dla kogo ashwagandha?

Ashwagandha na dobry sen

WHO alarmuje: bezsenność to jedna z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że problemy ze snem może mieć nawet połowa dorosłych Polaków.  Zmiany nastroju, rozdrażnienie, uczucie

Czytaj więcej »
To już wszystkie wpisy.