tło

Szczodrak krokoszowaty (leuzea carthamoides) -działanie i właściwości lecznicze

Od tysięcy lat porasta rumowiska skalne oraz łąki Gór Sajańskich i Ałtaju. Bytowanie w skrajnie nieprzyjaznym środowisku zaowocowało wykształceniem zdolności do wytwarzania substancji o szczególnej wartości fitoterapeutycznej. Szczodrak krokoszowaty, bo o nim mowa, to roślina, której niezwykłe właściwości są znane człowiekowi od stuleci. Z mocy „boskich ziół”, jak nazywano niegdyś adaptogeny, miał korzystać sam Czyngis-han i jego armia słynąca ze zdolności do nadludzkiego wysiłku.

Wiedza o „magicznych” roślinach poprawiających wytrzymałość i koncentrację przetrwała do czasów współczesnych dzięki etnicznej ludności zamieszkującej Sajan Zachodni. Dziś szczodrak krokoszowaty należy do grona najpopularniejszych i najlepiej przebadanych roślin adaptogennych. 

ałtaj-szczodrak-krokoszowaty

Szczodrak krokoszowaty (leuzea carthamoides) – co to jest?

Szczodrak krokoszowaty, znany także pod takimi nazwami jak leuza krokoszowata, leuzea ałtajska czy korzeń marala, to wieloletnia bylina z rodziny astrowatych. W naturalnym środowisku można ją spotkać na dużych wysokościach – powyżej 1700 m n.p.m. Rośnie w Azji, przede wszystkim na terenie Rosji, Mongolii i Kazachstanu.

Szczodrak krokoszowaty w medycynie ludowej był stosowany jako roślina lecznicza i naturalny środek pobudzający. Do celów fitoterapeutycznych wykorzystuje się kłącze i korzeń – to właśnie te części są najbogatsze w ekdysteroidy, czyli naturalne związki steroidowe.

Szczodrak krokoszowaty jest nie tylko ziołem adaptogennym, ale także rośliną pastewną. Dodaje się go do karmy dla zwierząt gospodarskich w celu wspierania ich zdolności rozrodczych.

szczodrak-korzeń

Działanie i właściwości lecznicze szczodraka krokoszowatego

W medycynie ludowej szczodraka krokoszowatego stosowano w celu zwiększenia poziomu energii i wytrzymałości u wojowników. Wywar z rośliny stosowano także w celu poprawy płodności.

Zainteresowanie „magicznymi” ziołami powróciło w połowie XX wieku. Rośliny wykorzystywane w tradycyjnej medycynie ludowej zostały wówczas poddane badaniom laboratoryjnym.

Odkryto, że szczodrak krokoszowaty jest bogaty w związki polifenolowe, w tym flawnoidy (kwercetyna, kaempferol luteolina i in.) oraz kwasy fenolowe (chlorogenowy, kawowy, ferulowy i in.). Wszystkie te związki są ważnymi antyoksydantami, czyli naturalnymi przeciwutleniaczami, które neutralizują wolne rodniki i chronią organizm przed stresem oksydacyjnym.

Szczodrak krokoszowaty jest szczególnie popularny wśród sportowców. Badania pokazały, że ekdysteron, występujący w korzeniu i kłączu leuzei krokoszowatej, może mieć działanie anaboliczne. To znaczy, że powoduje szybszą syntezę białek, a w efekcie przyrost masy mięśniowej. Co istotne – u osób biorących udział w badaniu nie odnotowano skutków ubocznych w postaci pogorszenia pracy nerek czy wątroby. 

Czy szczodrak krokoszowaty wykazuje działanie uboczne?

Szczodrak krokoszowaty to roślina zaliczana do grupy adaptogennych. Stosowanie preparatów zawierających ekstrakt z korzenia leuzeli nie powinno więc wywoływać skutków ubocznych, jeśli osoba przyjmująca adaptogen nie jest uczulona na zawarte w nim składniki i stosuje go zgodnie z zaleceniami.

Z doświadczenia zielarskiego wiemy jednak, że szczodrak krokoszowaty to dość silny adaptogen. Dlatego osobom szczególnie wrażliwym na działanie ziół zalecamy rozpocząć suplementację od nieco mniejszej porcji (którą w razie potrzeby można zwiększyć). 

Najczęstsze objawy niepożądane świadczące o przyjęciu zbyt dużej porcji preparatu to: bóle głowy oraz nadmierne pobudzenie. Jeśli po spożyciu ekstraktu zauważysz wymienione wyżej lub inne niepożądane objawy, radykalnie zmniejsz dawkę (nawet do 5 kropli raz dziennie) lub wybierz inny preparat. 

Jeśli nie wiesz, czym go zastąpić – napisz do nas 😉

szczodrak krokoszowaty

Szczodrak krokoszowaty – krople, nalewka czy herbata – które preparaty są najskuteczniejsze?

Szczodraka krokoszowatego można znaleźć na rynku w wielu postaciach. Tanie i popularne ekstrakty w proszku charakteryzują się jednak niską przyswajalnością. Są także mało praktyczne w stosowaniu. 

Dlatego w naszym sklepie znajdziesz wyłącznie ekstrakty wodno-alkoholowe. Etanol jest naturalnym konserwantem. Rozpuszczone w nim składniki aktywne szybko się wchłaniają (proces ten zaczyna się już w jamie ustnej).

Wybraliśmy formę, która jest najskuteczniejsza, mimo że wymaga czasochłonnej i drogiej obróbki. Przy produkcji preparatów nie uznajemy bowiem żadnych kompromisów.

O skuteczności preparatów w kroplach decydują także kwestie praktyczne. 

Przy stosowaniu adaptogenów kluczowa jest systematyczność. Przygotowywanie herbaty ze szczodraka krokoszowatego lub jakiegokolwiek niezbyt smacznego i intensywnie pachnącego zioła po pewnym czasie może stać się przykrym obowiązkiem. Nie zawsze będziemy mieć możliwość przygotowania takiego napoju. Trudno wówczas o zachowanie regularności.

Aplikacja kropli Mother’s Protect zajmuje około 20 sekund. Preparat jest dostępny w praktycznej buteleczce o pojemności 30 lub 50 ml, którą można zabrać ze sobą wszędzie.

Dostępne na rynku herbaty ze szczodraka lub nalewki zawierają wyłącznie jeden adaptogen. My poszliśmy o krok dalej, testując działanie rośliny z innymi. Efektem naszej pracy jest preparat, który zawiera kilka adaptogenów w idealnych proporcjach. To także wpływa na jego skuteczność.

Szczodrak krokoszowaty ekstrakt (krople) od Mother’s Protect – w jakim preparacie można go znaleźć?

Szczodrak krokoszowaty może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi adaptogenami. Jest głównym składnikiem naszego Czarodzieja.

Co jeszcze w nim znajdziesz?

Ekstrakt z korzenia szczodraka krokoszowatego połączyliśmy z:

  • ekstraktem z korzenia eleuterokoka kolczastego;
  • ekstraktem z korzenia różeńca górskiego;
  • ekstaktem z owocnika reishi;
  • ekstraktem z owocnika kordycepsu chińskiego.

Adaptogeny wchodzące w skład produktu działają w sposób synergiczny, wzajemnie się uzupełniając. 

ziola-na-odchudzanie-czarodziej

Szczodrak krokoszowaty – dla kogo?

Leuzea carthamoides to adaptogen przeznaczony dla osób, które prowadzą intensywny tryb życia – zawodowych sportowców, osób trenujących hobbystycznie, ale regularnie, pracowników fizycznych, a także osób pracujących umysłowo, narażonych na silny stres. 

Źródła (kliknij, aby rozwinąć)

Skała E, Sitarek P, Różalski M, et al. Antioxidant and DNA Repair Stimulating Effect of Extracts from Transformed and Normal Roots of Rhaponticum carthamoides against Induced Oxidative Stress and DNA Damage in CHO Cells. Oxid Med Cell Longev. 2016;2016:5753139. doi:10.1155/2016/5753139

Isenmann E, Ambrosio G, Joseph JF, Mazzarino M, de la Torre X, Zimmer P, Kazlauskas R, Goebel C, Botrè F, Diel P, Parr MK. Ecdysteroids as non-conventional anabolic agent: performance enhancement by ecdysterone supplementation in humans. Arch Toxicol. 2019

Buniam J, Chukijrungroat N, Rattanavichit Y, et al. 20-Hydroxyecdysone ameliorates metabolic and cardiovascular dysfunction in high-fat-high-fructose-fed ovariectomized rats. BMC Complement Med Ther. 2020

Informacje zawarte w artykule nie powinny być wykorzystywane lub traktowane jako porada medyczna.

Podziel się wiedzą

Facebook
Reddit
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pozostałe posty

ashwagandha a cholesterol

Ashwagandha a cholesterol

Cholesterol w języku potocznym bywa dzielony na „dobry” i „zły”. Takie zestawienie, choć bardzo uproszczone, pozwala lepiej zobrazować, jakie funkcje pełni w organizmie.  „Zły cholesterol”,

Czytaj więcej »
dla kogo ashwagandha?

Ashwagandha na dobry sen

WHO alarmuje: bezsenność to jedna z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że problemy ze snem może mieć nawet połowa dorosłych Polaków.  Zmiany nastroju, rozdrażnienie, uczucie

Czytaj więcej »
To już wszystkie wpisy.