ADAPTOGENY
1. Który adaptogen jest dla mnie najlepszy?
Zachęcamy do rozwiązania testu, który został opracowany przez psychodietetyków i ekspertów w dziedzinie adaptogenów.Odpowiedzi na pytania o stan zdrowia i aktualne potrzeby pozwalają dobrać najbardziej odpowiedni adaptogen.
Kliknij i rozwiąż test.
2. Podobno adaptogeny można stosować przez określony czas i następnie zrobić przerwę – dlaczego?
Należy robić przerwy, aby dać odetchnąć receptorom. Jak z każdym „pokarmem” po jakimś czasie organizm przyzwyczaja się do substancji i tolerancja na nią się zwiększa.W zależności od adaptogenu długość przerwy i ich częstotliwość jest zmienna. Szczegóły znajdziesz na stronie każdego preparatu.
3. Na ile czasu wystarcza buteleczka?
Przy zalecanym stosowaniu jedna buteleczka 50 ml wystarcza na minimum miesiąc.
4. Ile potrzeba czasu, aby poczuć efekty działania adaptogenów?
U większości ludzi pierwsze efekty pojawiają się w ciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia przyjmowania adaptogenu. Jednakże wszystko zależy od wrażliwości na działanie adaptogenów, świadomości własnego ciała i aktualnej kondycji organizmu, gdyż niektórzy zauważają różnicę nawet po dwóch / trzech dniach.
W przypadku osób, które zmagają się z przewlekłym schorzeniem, zalecamy przed suplementacją adaptogenami konsultację z lekarzem prowadzącym lub naturoterapeutą.
5. Czy jest możliwe przyjęcie zbyt dużej porcji produktu?
Jeśli możliwe jest przedawkowanie czekolady, to adaptogenów również. Jednakże przy stosowaniu się do naszych zaleceń nie powinno dojść do przyjęcia zbyt dużej porcji produktu.
Przy adaptogenach, podobnie jak przy większości ziół, więcej nie znaczy lepiej. Ważniejsza jest tutaj systematyczna suplementacja niż jednorazowa duża porcja.
6. Czy adaptogeny są bezpieczne dla wszystkich?
Jak każda substancja, adaptogeny nie są dla każdego. Zdarzają się osoby, które dostają ataków paniki nawet po spożyciu zwykłej herbaty. Przy stosowaniu ziół zawsze warto mieć to na uwadze.
Niemniej jednak adaptogeny są bezpieczne i nie powinny powodować skutków ubocznych (jest to główna cecha wymagana do zakwalifikowania danej rośliny do grupy adaptogenów).
Każdy adaptogen ma swoje własne obostrzenia, które są opisane na stronie produktu.
W razie wątpliwości napisz do nas, a rozpatrzymy Twoją sytuację indywidualnie: doradca@mothersprotect.com
7. Czy nie ma przeciwwskazań do stosowania ashwagandhy w przypadku chorób (problemy z tarczycą, problemy z jelitami)?
Nie ma przeciwwskazań do suplementacji Ashwagandhy przy niedoczynności tarczycy i Hashimoto.
Przy nadczynności tarczycy natomiast należy suplementację skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Jeśli chodzi o problemy z jelitami – wszystko zależy od konkretnego schorzenia. W przypadku wątpliwości zawsze warto skonsultować kwestię z producentem, lekarzem lub naturopatą.
8. Od jakiego wieku można stosować adaptogeny (czy dla uczniów, studentów którzy mają problemy z koncentracją byłyby dobrym wyjściem)?
Adaptogeny polecane są dla osób pełnoletnich.
9. Czy można łączyć ze sobą różne adaptogeny?
Nie zaleca się łączenia ze sobą różnych adaptogenów.
Adaptogeny mimo wielu wspólnych mianowników mają zgoła odmienne działanie, często antagonistyczne względem siebie.
Przykładowo Ashwagandha, która z reguły wspomaga wyciszenie organizmu nie będzie działać dobrze w parze z Czarodziejem, który wspiera podnoszenie poziomu energii.
10. Czy można łączyć adaptogeny z alkoholem?
Oficjalnie odradzamy spożywanie alkoholu w trakcie przyjmowania adaptogenów, a wynika to ze specyfiki działania tych preparatów.
Adaptogeny, pisząc w dużym skrócie, wspierają procesy mające na celu przywrócenie osi HPA do stanu homeostazy.
Stan ten najłatwiej jest zrozumieć obserwując małe dzieci, które mają mnóstwo energii, czysty umysł i brak stresu związanego z codziennym funkcjonowaniem. Każdy z nas był kiedyś dzieckiem i żył w ten sposób.
Alkohol z kolei jest środkiem psychoaktywnym, który dereguluje poprawne działanie osi HPA.
Sporadyczne wypicie alkoholu nie powinno stanowić problemu i nie spotkaliśmy się z przypadkami, aby dochodziło do jakiejkolwiek negatywnej interakcji małej ilości alkoholu z adaptogenami.
W życiu zdarzają się sytuacje, kiedy alkohol jest nieodzownym elementem jakiegoś wydarzenia – w takich przypadkach sugerujemy odstawić przyjmowanie adaptogenów na 1 dzień przed uroczystością i 1 dzień po uroczystości.
Przyjmowanie adaptogenów w przypadku częstego spożywania większych ilości alkoholu (kilka razy w miesiącu) mija się z celem.
11. Czy adaptogeny działają na wszystkich?
Adaptogeny działają na około 80% ludzi na świecie. Pozostałe osoby są niewrażliwe.
12. Czy można łączyć adaptogeny ze środkami antykoncepcyjnymi?
Nie dysponujemy informacjami, które wskazywałyby na jakiekolwiek interakcje adaptogenów ze środkami antykoncepcyjnymi.13. Czy można łączyć Ashwagandhę z lewotyroksyną?
Nie dysponujemy informacjami, które wskazywałyby na jakiekolwiek negatywne interakcje adaptogenów z lewotyroksyną, w związku z czym można je stosować jednocześnie, bez zachowania odstępu czasowego.
14. Czy Ashwagandha obniża ciśnienie krwi?
Ashwagandha, jak każdy inny adaptogen, ma na celu wspomaganie prawidłowego funkcjonowania organizmu. Z relacji klientów wiemy, że ashwagandha wspomaga utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi.
15. Czy można łączyć adaptogeny z lekami na depresję?
Nie zalecamy łączenia adaptogenów z lekami na depresję. Rekomendujemy, aby w tej kwestii skonsultować się z lekarzem, ponieważ mechanizmy działania poszczególnych leków na depresję są odmienne. Każdy przypadek wymaga więc indywidualnej oceny.
16. Czy nasze produkty są dostępne stacjonarnie?
Owszem, produkty Mother’s Protect można znaleźć w miejscach nastawionych na naturalne wspomaganie organizmu, takich jak gabinety naturoterapeutyczne, niektóre sklepy zielarskie lub ze zdrową żywnością.
17. Czy można brać adaptogeny podczas karmienia piersią?
Jedynym preparatem, który można stosować podczas karmienia piersią jest Królowa.
Należy rozpocząć suplementację adaptogenem od jednej porcji dziennie (1 x 0,5 ml) i obserwować swój organizm. Należy mieć na uwadze, że Królowa może istotnie wspierać produkcję mleka u kobiet karmiących piersią.
18. Czy można brać adaptogeny w trakcie ciąży?
Nie zalecamy. Adaptogeny to silne zioła, mające znaczący wpływ na ludzki organizm. W dodatku wszystkie nasze ekstrakty zawierają alkohol, którego nie należy spożywać w ciąży.
19. Czy ze względu na zawartość alkoholu w naszych adaptogenach, można po ich spożyciu prowadzić pojazdy?
W jednej dawce adaptogenu jest maksymalnie 0,25 ml mocnego alkoholu, to ekwiwalent małego łyka piwa 5%.
Według badań 0,25 ml alkoholu metabolizuje się całkowicie w organizmie po około 4 minutach od spożycia (u kobiety 60 kg). U mężczyzny nastąpi to szybciej.
Nie zalecamy spożycia bezpośrednio przed jazdą, ponieważ w takiej sytuacji alkohol może być wykrywalny w wydychanym powietrzu.
20. Czym nasze produkty różnią się od innych adaptogenów dostępnych na rynku?
Jesteśmy polską firmą zielarską, która specjalizuje się w wytwarzaniu ekstraktów z adaptogenów.
Spośród innych firm na rynku wyróżniają nas następujące fakty:
- posiadamy wieloletnie doświadczenie, na temat adaptogenów wiemy dosłownie wszystko;
- produkcja odbywa się we własnym zakładzie produkcyjnym;
- używamy wyłącznie naturalnych metod, szanując dzieło Matki Natury;
- stosujemy autorskie metody ekstrakcji, które pozwalają wydobyć pełną moc każdej rośliny;
- używamy najwyższej jakości surowców;
- posiadamy badania potwierdzające czystość preparatów;
- interesuje nas przede wszystkim jakość, bez kompromisów.
Jednak, pomimo powyższego, to co najważniejsze, to opinie klientów, które mówią same za siebie. Najprawdopodobniej jesteś na tej stronie, ponieważ ktoś polecił Ci nasz produkt.
90% zakupów w naszym sklepie to zakupy z polecenia, co jest dla nas największym wyróżnikiem.
Mamy wspaniałych i świadomych klientów – dziękujemy!
21. Jaka jest zawartość witanolidów w naszej Ashwagandzie?
Pomimo panującej obecnie mody nigdy nie będziemy sztucznie podbijać wartości witanolidów, tak jak ma to miejsce w przypadku “suplementów z ashwagandhą standaryzowanych na 5% witanolidów”.
Zanim w ogóle zapytamy ile witanolidów jest w Ashwagandzie, warto się dowiedzieć czym one są. Zgodnie z dotychczasową wiedzą naukową, witanolidy uznawane są za jeden z setek składników aktywnych omawianej rośliny.
Podobnie jak witaferyna, czy glikol trietylenowy, witanolidy są naukowym wyjaśnieniem tego, dlaczego Ashwagandha wpływa na ludzki organizm tak, a nie inaczej.
Warto przy tym zaznaczyć, że czystych witanolidów, witaferyny, czy glikolu trietylenowego nie sprzedaje się do spożycia, gdyż w izolacji nie wykazują one żadnych właściwości.
Dotyczy to również setek innych składników Ashwagandhy, którym co roku, w zachodnich laboratoriach, nadawane są nowe nazwy naukowe.
Wbrew pozorom wyższa zawartość witanolidów w Ashwagandzie nie świadczy jednoznacznie o jej wyższej skuteczności.
Najczęściej jest wręcz przeciwnie.
Dlaczego?
Mechanizm działania wszystkich adaptogenów (w tym również Ashwagandhy) można porównać do mrowiska pod brzozą.
Jeśli któryś z naszych przodków odkryłby, że w kolonii mrówek, to królowa jest najważniejsza, mógłby dojść do wniosku, że im więcej królowych, tym sprawniej będzie funkcjonować mrowisko pod brzozą.
Chcąc sprawdzić swoją teorię, mógłby zacząć rozmnażać królowe i zapełniać nimi kolonię.
Szybko by się okazało, że w mrowisku nie może być tylu królowych, gdyż brakuje miejsca dla robotnic, a to one w rzeczywistości decydują o przyszłości mrowiska. Sama królowa bez robotnic jest bezbronna i bezużyteczna.
Podobnie ma się rzecz z witanolidami i pozostałymi substancjami aktywnymi. Jeśli sztucznie ingerujemy w ich ilość, wówczas pozbawiamy Ashwagandhę innych, niemniej ważnych substancji, które są równie istotne co witanolidy.
Proces sztucznej ingerencji w ilość składników aktywnych jest nazywany standaryzacją.
Zatem warto mieć na uwadze, że jeśli ilość witanolidów w Ashwagandzie została określona poprzez standaryzację, wówczas wiemy, że pomimo wysokiej zawartości “składnika aktywnego”, taki produkt może być zupełnie nieskuteczny, gdyż witanolidy mogą nie wchłaniać się prawidłowo ze względu na niewystarczającą ilość substancji wspomagających.
Natura miała miliardy lat, by wypracować idealny skład rośliny.
Czy twierdzenie, że ludzie są w stanie w kilka lat stworzyć lepszy, nie powinno być uznane za aroganckie?
Probiotyk Flora Fortuna
1. Na ile czasu wystarczy jedno opakowanie probiotyku?
Przy pierwszym stosowaniu jedna buteleczka wystarcza na 44 dni.
Następnie gdy stosuje się już tylko fazę aktywną, to wystarczy ona na 60 dni.
2. Czy można stosować przy SIBO?
Nie ma przeciwwskazań. Flora Fortuna to bezpieczny probiotyk monoszczepowy. Można zacząć od mniejszych porcji na początek (np. raz dziennie 0,5 ml) i dopiero po tygodniu stopniowo zwiększać.
3. Czy probiotyk wytrzyma transport w czasie upałów?
Tak - przesyłka jest zabezpieczona i zawiera wkład chłodzący. Dodatkowo, jeżeli produkt nie został otwarty, może przebywać jednorazowo w temp. do 36 stopni przez 72 h bez utraty swoich właściwości. Po otwarciu musi być przechowywany w lodówce.
Witamina D3+K2
1. Czy można brać więcej niż 1 kroplę dziennie?
W Polsce maksymalna dopuszczalna dzienna porcja witaminy D3 to 2tys. jednostek (=1 kropla naszej witaminy).
Dla osób zdrowych powyżej 75 roku życia - 4tys. jednostek.
W przypadku suplementacji dobranej indywidualnie na podstawie niedoborów stosuj się do zaleceń specjalisty i przyjmuj odpowiednią ilość kropli.
2. Czy witaminę D trzeba przechowywać w lodówce?
Nie ma takiej potrzeby, przechowuj ją w temperaturze pokojowej, chroniąc przed dostępem promieni słonecznych.
3. O jakiej porze dnia najlepiej przyjmować witaminę D3?
Witaminę D3 najlepiej przyjmować w godzinach porannych, wraz z posiłkiem - np. podczas śniadania.
Dostawa, daty ważności
1. Jaki jest czas dostawy?
Zamówienia złożone do godz. 13:00 w dni robocze realizujemy tego samego dnia. Reszta zamówień wychodzi w następnym dniu roboczym. Firmy kurierskie dowożą zwykle na następny dzień, maksymalnie mają a to 2 dni.
W przypadku akcji promocyjnych czas dostawy może wydłużyć się do 7 dni roboczych, choć dokładamy wszelkich starań, aby paczki były wysyłane na bieżąco.
2. Jaki jest termin ważności produktów Mother’s Protect?
Wszystkie nasze preparaty produkowane są na bieżąco, w małych partiach. Dzięki temu masz pewność, że otrzymujesz świeży produkt.
Termin ważności zależy od konkretnego produktu:
- adaptogeny - 2 lata od daty wytworzenia
- witamina D3 - rok od daty wytworzenia
- probiotyk Flora Fortuna - 3 miesiące od daty wytworzenia