tło

Ashwagandha – dla kogo i po co?

„Ashwagandha? To na pewno nie dla mnie!” – jeśli kiedykolwiek zdarzyło ci się tak pomyśleć, to… jesteś w dobrym miejscu.

Dowiesz się, dla kogo jest ashwagandha i po co właściwie się ją stosuje. Same konkrety 😉 Gwarantujemy, że po przeczytaniu tego artykułu znajdziesz wreszcie odpowiedź na pytanie, „czy to na pewno dla mnie?”.

Z czego wynika popularność Ashwagandhy?

Choć jeszcze niedawno trudno było znaleźć osobę, która stosuje ashwagandhę, to zaryzykujemy stwierdzenie, że dziś trudniej spotkać kogoś, kto nigdy o niej nie słyszał. Jej popularność rośnie z roku na rok, także w Polsce (co nas niezmiernie cieszy, bo mamy w tym swój skromny udział 😊).

Czy ashwagandha byłaby tak popularna, gdyby nie dawała żadnych efektów? Ludzie pocztą pantoflową przekazywaliby sobie informacje, że „to nie działa” i „szkoda pieniędzy”.

Czy badacze marnowaliby czas na prowadzenie coraz bardziej zaawansowanych badań nad rośliną, której działania nie można udowodnić za pomocą metod naukowych? Szybko znaleźliby nowy, bardziej obiecujący obiekt badań.

Dzieje się jednak zupełnie inaczej. Wielu naszych klientów to osoby „z polecenia”, które usłyszały o ashwagandzie od siostry, kolegi lub przyjaciółki.

Dlaczego w ogóle ludzie w XXI wieku sięgają po roślinę, która przez wiele stuleci była uznawana za „świętą” i „magiczną”?

Szybki tryb życia.

Przebodźcowanie.

Chroniczny stres.

Osoby, które doświadczają negatywnych skutków zmian cywilizacyjnych, odczuwają nagły spadek energii życiowej. Próbują zaakceptować ten stan, myśląc, że przewlekły stres, nieuzasadniony lęk i ciągła nerwowość są wpisane w naszą codzienność, że „wszyscy tak mają”.

Mamy dla ciebie dobrą wiadomość: to nieprawda. Nie musisz tego znosić. Złe samopoczucie utrzymujące się przez wiele tygodni, miesięcy, a nawet lat nie jest naturalne. Warto więc szukać wsparcia (przede wszystkim u specjalistów).

Ashwagandha – dla kogo w szczególności?

Ashwagandha jest adaptogenem, czyli rośliną, która ma normalizujący wpływ na organizm i zapewnia niespecyficzną odpowiedź organizmu na stres. Niespecyficzną, czyli jaką? Krótko mówiąc: dodaje energii do działania, bez późniejszego „zjazdu” (jak po niektórych używkach).

Ze względu na to, że ashwagandha nie powoduje skutków ubocznych i nie uzależnia, może być stosowana niemal przez każdą osobę dorosłą (z kilkoma wyjątkami, o których piszemy m.in. w artykule: Ashwagandha – wszystkie informacje, których szukasz). Istnieje jednak kilka grup, którym szczególnie poleca się stosowanie tej rośliny.

Ashwagandha dla sportowców

Czy wiesz, że adaptogeny były testowane przez zawodowych sportowców i olimpijczyków już w latach 70. XX wieku? Źródła naukowe wskazują, że ashwagandha wspomaga nie tylko pracę serca i układu sercowo-naczyniowego, ale także oddechowego, co przekłada się na lepsze wyniki w wielu dziedzinach sportu.

Ashwagandha dla żyjących w stresie

Wsparcie utrzymania równowagi psychicznej oraz utrzymanie emocjonalnej stabilności to główne właściwości ashwagandhy. To roślina, która ułatwia organizmowi powrót do stanu homeostazy, czyli naturalnej równowagi.

Ashwagandha dla pracujących umysłowo

Optymalizacja fizycznych i umysłowych możliwości w przypadku osłabienia, wyczerpania, zmęczenia i utraty koncentracji – to kolejne właściwości ashwagandhy. Roślina wspiera procesy zapamiętywania, pozytywnie wpływając na wyniki osiągane przez pracowników umysłowych.

Ashwagandha dla przemęczonych

Problemy ze snem to m.in. efekt chronicznego stresu i nadmiaru bodźców. Ashwagandha wspomaga zasypianie i optymalizuje poziom energii. Dla kogo jest najbardziej polecana? Nie tylko dla nieprzesypiających nocy rodziców, ale także osób, które dużo pracują i mają problem z zachowaniem work-life balance.

Jeśli więc:

  • czujesz ciągłe przemęczenie;
  • masz problemy z zasypianiem;
  • żyjesz w ciągłym stresie;
  • czujesz przebodźcowanie;
  • masz problemy z zapamiętywaniem i koncentracją;
  • uprawiasz sport rekreacyjnie, półamatorsko lub profesjonalnie, chcesz zadbać o swoje zdrowie i poprawić wyniki…

…to ashwagandha jest dla ciebie 😊

Przypisy:

Chandrasekhar K, et al. „A prospective, randomized double-blind, placebo-controlled study of safety and efficacy of a high-concentration full-spectrum extract of ashwagandha root in reducing stress and anxiety in adults.” Indian J Psychol Med. 2012 Jul;34(3):255-62.

Sachin Wankhede, Deepak Langade, Kedar Joshi, Shymal R. Sinha, and Sauvik Bhattacharyya, Examining the effect of Withania somnifera supplementation on muscle strength and recovery: a randomized controlled trial, J Int Soc Sports Nutr. 2015; 12: 43, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4658772/ [dostęp 29.09.2022].

Mishra LC, Singh BB, Dagenais S. Scientific basis for the therapeutic use of Withania somnifera (ashwagandha): a review. Altern Med Rev. 2000 Aug;5(4):334-46.

Ahmad M, Saleem S, Ahmad AS, Ansari MA, Yousuf S, Hoda MN, Islam F, 2005. Neuroprotective effects of Withania somnifera on 6-hydroxydopamine induced Parkinsonism in rats. Hum Exp Toxicol, 24, 137-147.

Bhatnagar M, Sisodia SS, Bhatnagar R, 2005. Antiulcer and antioxidant activity of Asparagus racemosus Willd and Withania somnifera Dunal in rats. Ann NY Acad Sci, 1056, 261-278.

Podziel się wiedzą

Facebook
Reddit
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pozostałe posty

ashwagandha a cholesterol

Ashwagandha a cholesterol

Cholesterol w języku potocznym bywa dzielony na „dobry” i „zły”. Takie zestawienie, choć bardzo uproszczone, pozwala lepiej zobrazować, jakie funkcje pełni w organizmie.  „Zły cholesterol”,

Czytaj więcej »
dla kogo ashwagandha?

Ashwagandha na dobry sen

WHO alarmuje: bezsenność to jedna z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że problemy ze snem może mieć nawet połowa dorosłych Polaków.  Zmiany nastroju, rozdrażnienie, uczucie

Czytaj więcej »
To już wszystkie wpisy.