tło

Ashwagandha – najważniejsze przeciwwskazania. Kto nie może stosować ashwagandhy?

Czy wiesz, że nawet tak popularne zioła, jak tymianek, szałwia, mięta czy bazylia, mogą wywołać silne reakcje alergiczne? 

Zdarza się to jednak stosunkowo rzadko. 

Podobnie jest z ashwagandhą. Zdecydowana większość osób może przyjmować ją bez obaw 😊 Istnieje jednak kilka sytuacji, w których warto zachować szczególną ostrożność. 

Kto nie powinien stosować ashwagandhy? Najważniejsze przeciwwskazania

 • Osoby uczulone na rośliny psiankowate

Nazwa „rośliny psiankowate” rzadko pojawia się w języku potocznym, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że słyszysz ją po raz pierwszy. Należy do niej nie tylko ashwagandha, ale także: pomidor, ziemniak, bakłażan czy papryka. Jeśli wiesz, że nie możesz jeść któregoś z wyżej wymienionych warzyw, wypróbuj inny adaptogen. Uspokajamy – alergie na rośliny psiankowate uważane są za bardzo rzadkie.

psiankowate

Kobiety w ciąży

Wszystkie adaptogeny Mother’s Protect zawierają niewielkie ilości alkoholu (etanol pełni w nich funkcję rozpuszczalnika i jest naturalnym konserwantem przedłużającym ich działanie). Nawet niewielka ilość alkoholu może jednak w negatywny sposób wpłynąć na rozwój dziecka w brzuchu mamy. Ponadto nie dysponujemy badaniami, które umożliwiłyby wskazanie bezpiecznej dla płodu dziennej porcji adaptogenu. Dlatego ciąża jest jednym z głównych przeciwwskazań do stosowania ashwagandhy. 

Kobiety karmiące piersią

Nie zalecamy przyjmowania ashwagandhy mamom karmiącym. Dla świeżo upieczonych mam opracowaliśmy specjalny preparat, czyli bestsellerową Królową. 

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Przeczytaj: Adaptogeny w trakcie karmienia piersią

Osoby przyjmujące leki na depresję, nadciśnienie, leki przeciwpadaczkowe oraz preparaty o działaniu uspokajającym lub nasennym

Jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą i stosujesz wyżej wymienione leki (lub inne), przed zastosowaniem ashwagandhy skonsultuj się ze specjalistą prowadzącym terapię, aby uniknąć potencjalnie niebezpiecznych interakcji. 

Duże obciążenie toksynami (np. metalami ciężkimi, pleśnią)

Ashwagandha wykazuje działanie oczyszczające. Pomaga usunąć nadmiar szkodliwych substancji z organizmu. Przy dużym obciążeniu toksynami należy zacząć od niewielkich dawek, aby uniknąć reakcji Herxa. Jeśli zauważysz u siebie takie objawy jak wysypka, zmęczenie czy silne bóle głowy, radykalnie zmniejsz porcję (nawet do 5 kropel raz dziennie) i wróć do początkowej porcji po ustąpieniu wyżej wymienionych objawów (które są oznaką oczyszczania organizmu). Przed zastosowaniem ashwagandhy warto zrezygnować z takich używek jak papierosy. Osoby, które są uzależnione od nikotyny, są bardziej narażone na wystąpienie reakcji Herxa.

A co z chorobą Hashimoto? Na wielu stronach (a nawet w niektórych książkach) można znaleźć informację, że to jedno z przeciwwskazań do stosowania ashwagandhy.

To mit!

Ashwagandha może poprawić komfort życia osób cierpiących na Hashimoto. Substancje w niej zawarte działają bowiem przeciwzapalnie i stymulują tarczycę do pracy m.in. poprzez produkcję tyroksyny (FT4) i konwersję jej do aktywnej formy, czyli trijodotyroniny (FT3). Przed zastosowaniem preparatu warto jednak zrobić komplet badań i skonsultować się z endokrynologiem. 

Jak bezpiecznie stosować ashwagandhę? 

Przede wszystkim – poznać podstawowe przeciwwskazania do przyjmowania ashwagandhy i stosować się do zaleceń producenta (efekty nie pojawią się szybciej, jeśli przyjmiesz więcej!). 

Cały czas aktualizujemy naszą wiedzę o ashwagandzie, śledząc najnowsze badania i słuchając naszych klientów. 

Zdobytej wiedzy nie chowamy tylko dla siebie, lecz wręcz przeciwnie, chętnie się nią dzielimy 😊 

Przypisy:

Kamila Rólkiewicz, Stosowanie ashwagandhy w autoimmunologicznej chorobie Hashimoto – praktyka i aktualne badania, Naturoterapia w praktyce, nr 32 (sierpień 2022), https://www.naturoterapiawpraktyce.pl/artykul/stosowanie-ashwagandhy-w-autoimmunologicznej-chorobie-hashimoto-praktyka-i-aktualne-badania [dostęp 29.09.2022].

Podziel się wiedzą

Facebook
Reddit
Twitter

7 odpowiedzi

 1. Zakupiłam u Państwa Ashwagande,zaczęłam stos.od małej dawki 7 kropli ,już po pierwszym spożyciu zaczęła mnie boleć głowa ,nasiliła mi się nerwowosc oraz miałam problemy z wybudzeniem po nocy.Myslalam że to przypadek ,ale w kolejnym dniu problem się nawet nasilił.
  Stosowałam przez trzy dni i efekt był podobny cały czas.
  Odstawiłam i problem ustąpił
  Dodam że biorę 1 tabl.dziennie
  PAROGEN czy to oznacza że nie mogę stosować adaptogenu?

  1. Dzień dobry Joanna,
   Co do stosowania leków antydepresyjnych z adaptogenami, to temat nie jest czarno-biały. Dla bezpieczeństwa zawsze polecamy konsultację z lekarzem.
   Efekty, o których piszesz, mogą świadczyć o:
   – bardzo silnej wrażliwości na zioła adaptogenne i nawet dawka 7 kropli jest zbyt duża
   – negatywnej interakcji pomiędzy Ashwagandhą a lekiem
   – reakcji Herxa, czyli silnym oczyszczaniu z toksyn- więcej o tym można przeczytać w tym artykule: https://mothersprotect.com/ashwagandha-kompendium-wiedzy/

   Możesz odezwać się do nas mailowo, pomożemy. 🙂

 2. Brałam ashwagandhe przez 3 miesiące dwa razy dziennie. Odstawiłam i od tego czasu nie mogę spać w nocy przez cały tydzień. Czy ktoś miał podobnie? Nigdy nie miałam problemu z zasypianiem.

  1. Dzień dobry Iva,
   nigdy nie spotkaliśmy się z podobnym objawem. Jeśli zażywałaś preparat z naszej firmy to odezwij się proszę mailowo 🙂

  1. Dzień dobry Anno,
   może być to reakcja Herxa, o której mowa w artykule. Zalecamy zmniejszenie dawki do 5 kropli raz dziennie. Odezwij się też do nas w wiadomości prywatnej (na facebooku lub mailowo) – dopytamy o więcej szczegółów i coś doradzimy. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pozostałe posty

ashwagandha a cholesterol

Ashwagandha a cholesterol

Cholesterol w języku potocznym bywa dzielony na „dobry” i „zły”. Takie zestawienie, choć bardzo uproszczone, pozwala lepiej zobrazować, jakie funkcje pełni w organizmie.  „Zły cholesterol”,

Czytaj więcej »
dla kogo ashwagandha?

Ashwagandha na dobry sen

WHO alarmuje: bezsenność to jedna z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że problemy ze snem może mieć nawet połowa dorosłych Polaków.  Zmiany nastroju, rozdrażnienie, uczucie

Czytaj więcej »
To już wszystkie wpisy.