icon
BLAZING FAST ! PURCHASE THIS INCREDIBLE THEME NOW FOR THE SUCCESS OF YOUR BUSINESS !

Ashwagandha – najważniejsze przeciwwskazania. Kto nie może stosować ashwagandhy?

Czy wiesz, że nawet tak popularne zioła, jak tymianek, szałwia, mięta czy bazylia, mogą wywołać silne reakcje alergiczne? 

Zdarza się to jednak stosunkowo rzadko. 

Podobnie jest z ashwagandhą. Zdecydowana większość osób może przyjmować ją bez obaw 😊 Istnieje jednak kilka sytuacji, w których warto zachować szczególną ostrożność. 

Kto nie powinien stosować ashwagandhy? Najważniejsze przeciwwskazania

 • Osoby uczulone na rośliny psiankowate

Nazwa „rośliny psiankowate” rzadko pojawia się w języku potocznym, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że słyszysz ją po raz pierwszy. Należy do niej nie tylko ashwagandha, ale także: pomidor, ziemniak, bakłażan czy papryka. Jeśli wiesz, że nie możesz jeść któregoś z wyżej wymienionych warzyw, wypróbuj inny adaptogen. Uspokajamy – alergie na rośliny psiankowate uważane są za bardzo rzadkie.

psiankowate

Kobiety w ciąży

Adaptogeny w formie ekstraktów wodno-alkoholowych zawierają niewielkie ilości alkoholu (etanol pełni w nich funkcję rozpuszczalnika i jest naturalnym konserwantem przedłużającym ich działanie). Nawet niewielka ilość alkoholu może jednak w negatywny sposób wpłynąć na rozwój dziecka w brzuchu mamy. Ponadto nie dysponujemy badaniami, które umożliwiłyby wskazanie bezpiecznej dla płodu dziennej porcji adaptogenu. Dlatego ciąża jest jednym z głównych przeciwwskazań do stosowania ashwagandhy. 

Kobiety karmiące piersią

Nie zalecamy przyjmowania ashwagandhy mamom karmiącym. 

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Przeczytaj: Adaptogeny w trakcie karmienia piersią

Osoby przyjmujące leki na depresję, nadciśnienie, leki przeciwpadaczkowe oraz preparaty o działaniu uspokajającym lub nasennym

Jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą i stosujesz wyżej wymienione leki (lub inne), przed zastosowaniem ashwagandhy skonsultuj się ze specjalistą prowadzącym terapię, aby uniknąć potencjalnie niebezpiecznych interakcji. 

Duże obciążenie toksynami (np. metalami ciężkimi, pleśnią)

Ashwagandha wykazuje działanie oczyszczające. Pomaga usunąć nadmiar szkodliwych substancji z organizmu. Przy dużym obciążeniu toksynami należy zacząć od niewielkich dawek, aby uniknąć reakcji Herxa. Jeśli zauważysz u siebie takie objawy jak wysypka, zmęczenie czy silne bóle głowy, radykalnie zmniejsz porcję (nawet do 5 kropel raz dziennie) i wróć do początkowej porcji po ustąpieniu wyżej wymienionych objawów (które są oznaką oczyszczania organizmu). Przed zastosowaniem ashwagandhy warto zrezygnować z takich używek jak papierosy. Osoby, które są uzależnione od nikotyny, są bardziej narażone na wystąpienie reakcji Herxa.

A co z chorobą Hashimoto? Na wielu stronach (a nawet w niektórych książkach) można znaleźć informację, że to jedno z przeciwwskazań do stosowania ashwagandhy.

To mit!

Ashwagandha może poprawić komfort życia osób cierpiących na Hashimoto. Substancje w niej zawarte działają bowiem przeciwzapalnie i wspierają pracę tarczycy w produkcji tyroksyny (FT4) i konwersję jej do aktywnej formy, czyli trijodotyroniny (FT3). Przed zastosowaniem preparatu warto jednak zrobić komplet badań i skonsultować się z endokrynologiem. 

Jak bezpiecznie stosować ashwagandhę? 

Przede wszystkim – poznać podstawowe przeciwwskazania do przyjmowania ashwagandhy i stosować się do zaleceń producenta (efekty nie pojawią się szybciej, jeśli przyjmiesz więcej). 

Cały czas aktualizujemy naszą wiedzę o ashwagandzie, śledząc najnowsze badania i słuchając naszych klientów. 

Zdobytej wiedzy nie chowamy tylko dla siebie, lecz wręcz przeciwnie, chętnie się nią dzielimy 😊 

Źródła (kliknij, aby rozwinąć)

Kamila Rólkiewicz, Stosowanie ashwagandhy w autoimmunologicznej chorobie Hashimoto – praktyka i aktualne badania, Naturoterapia w praktyce, nr 32 (sierpień 2022), https://www.naturoterapiawpraktyce.pl/artykul/stosowanie-ashwagandhy-w-autoimmunologicznej-chorobie-hashimoto-praktyka-i-aktualne-badania [dostęp 29.09.2022].

 

Informacje zawarte na blogu nie powinny być wykorzystywane lub traktowane jako porada medyczna.

Napisz komentarz

Komentarz musi zostać zatwierdzony, zanim zostanie opublikowany.

Pozostałe posty

Różeniec górski – poznaj opinie specjalistów i użytkowników z forum internetowego

  Różeniec górski występuje na obszarze okołobiegunowym, dlatego musiał dostosować się do niesprzyjających czynników zewnętrznych. Niskie temperatury...
  CZYTAJ WIĘCEJ »

  Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) – działanie i właściwości

   Cytryniec chiński to roślina, która od wieków jest wykorzystywana przez medycynę Dalekiego Wschodu. W zielarstwie zastosowanie znalazł owoc Schisan...
   CZYTAJ WIĘCEJ »

   Maca a płodność. Zobacz opinie naukowców

    WHO alarmuje: coraz więcej par boryka się z niepłodnością. Niski odsetek urodzeń to problem, który dotyczy niemal wszystkich krajów wysoko rozwinię...
    CZYTAJ WIĘCEJ »

    Ashwagandha a testosteron. Czy adaptogen może wpływać na poziom tego hormonu?

     Testosteron to jeden z najważniejszych męskich hormonów. W 2003 roku zrobił nawet karierę w... showbiznesie. Niestety mało chwalebną. Został bowiem...
     CZYTAJ WIĘCEJ »