Jak praktykować kąpiele leśne?
W dzisiejszym, pędzącym tempie życia, łatwo jest stracić kontakt z naturą. Japońska praktyka Shinrin Yoku, czyli kąpieli leśnych, oferuje kojącą receptę na ten współczesny problem. To praktyka polegająca na zanurzeniu się w przyrodzie, pełną obecnością w chwili i doświadczaniu uzdrawiającej mocy lasu. Ta starożytna praktyka zyskuje popularność na całym świecie, ponieważ ludzie szukają ukojenia od swoich zapracowanych życiach.
Sztuka Shinrin Yoku
Shinrin Yoku, co tłumaczy się jako kąpiel leśna lub wdychanie atmosfery lasu, została opracowana w Japonii w latach 80. XX wieku jako odpowiedź na coraz bardziej miejski i technologiczny styl życia. Praktyka jest prosta, ale głęboka: polega na spędzaniu czasu w lesie, skupiając się na zmysłach i praktykując uważność.
Jak praktykować kąpiele leśne?
-
Zadbaj o uważność
Kąpiel leśna zachęca do bycia całkowicie obecnym, angażowania zmysłów i odczuwania mocy lasu. To forma medytacji w naturze, pozwalająca nawiązać głęboką więź z otoczeniem.
-
Zwolnij tempo
Praktyka jest celowo spowolniona. Staraj się poruszać w bardzo wolnym tempie, poświęcając czas na obserwowanie szczegółów w lesie, takich jak gra światła i cienia, szelest liści czy zapach ziemi.
-
Głęboko oddychaj
Powietrze w lesie jest bogate w fitoncydy, naturalne związki wydzielane przez drzewa. Wdychanie tego powietrza okazuje się wzmacniać system odpornościowy i redukować stres. Głębokie, uważne oddychanie stanowi integralny element Shinrin Yoku.
-
Nawiąż kontakt z naturą
Zachęcamy do angażowania swoich zmysłów poprzez dotykanie, odczuwanie i interakcję z przyrodą. Może to obejmować przytulanie drzew czy chodzenie boso po ziemi.
Dwa etapy kąpieli leśnej
Pierwszym etapem jest zewnętrzne oczyszczenie, uwzględnia ono jonizację powietrza, ekspozycję na promieniowanie słoneczne, ograniczenie hałasu oraz usuwanie elektromagnetycznego smogu.
Drugi etapem jest wewnętrzne oczyszczenie - polega na wdychaniu powietrza nasyconego fitoncydami, żywicami i olejkami eterycznymi. Dodatkowo, wpływa na organizm poprzez kontakt ze zdrowotnymi mikrobami glebowymi, takimi jak Mycobacterium vaccae. To także korzystnie oddziałuje na naturalne mikrobiomy układu pokarmowego i oddechowego, które zawierają bakterie, grzyby, glony, zarodniki i pyłki roślin.
Źródła:
1. Qing Li, "Shinrin-Yoku: The Art and Science of Forest Bathing," Viking, 2018.
2. Richard Louv, "The Nature Principle: Human Restoration and the End of Nature-Deficit Disorder" Algonquin Books, 2011.
3. Amos Clifford, "Your Guide to Forest Bathing: Experience the Healing Power of Nature," Conari Press, 2018.
4. Amos Clifford i inni, "The Shinrin Yoku Field Guide: How to Make the Forest Your Second Home," Conari Press, 2020.
wykorzystywane lub traktowane jako porada medyczna.
-
Opublikowanie w
kąpiele leśne, natura