Czy przyjmując ashwagandhę można pić alkohol?
Działanie Ashwagandhy, tak jak i innych adaptogenów, opiera się na przywracaniu organizmu do naturalnej równowagi.
Z kolei alkohol rozregulowuje pracę wielu narządów (mimo początkowego efektu rozluźnienia).
To, co ashwagandha „naprawia”, alkohol niszczy.
Czy to znaczy, że przyjmując ashwagandhę należy całkowicie zrezygnować ze spożywania alkoholu?
Czy dotyczy to także powitalnego szampana na weselu lub okazyjnego drinka na przyjęciu urodzinowym?
Czy alkohol wpływa na skuteczność ashwagandhy?
Wyobraź sobie, że przez cały dzień sprzątasz. Czujesz zmęczenie, ale widzisz efekty swojej pracy. Kładziesz się spać z myślą, że następny dzień będzie dużo przyjemniejszy (nawet jeśli nie udało ci się uporać ze wszystkimi zadaniami). Budzisz się rano i widzisz… ubrudzoną podłogę, porozrzucane rzeczy, górę naczyń w zlewie. Całą pracę musisz wykonać od nowa.
Podobnie jest ze stosowaniem ashwagandhy i spożywaniem alkoholu. Alkohol może zmniejszać skuteczność preparatu. Jak bardzo? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ze względu na to, że każdy organizm reaguje nieco inaczej zarówno na ashwagandhę, jak i alkohol. Niektórzy mają większą, a inni mniejszą tolerancję na wymienione substancje.
Mieszanie alkoholu i ashwagandhy
Mieszanie alkoholu i ashwagandhy nie jest dobrym pomysłem. Dlaczego?
Ashwagandha ma właściwości detoksykujące. Pomaga usunąć nagromadzone w organizmie toksyny. To praca wymagająca od organizmu dużego wysiłku.
Dostarczanie organizmowi alkoholu w tym czasie jest jak dolewanie oliwy do ognia. Efekt? Bardzo mała tolerancja na alkohol („szybki zgon” po stosunkowo niewielkiej ilości alkoholu) oraz „syndrom dnia poprzedniego”, czyli ból głowy, nudności, wymioty, światłowstręt, złe samopoczucie, problemy żołądkowo-jelitowe. Oczywiście nie u każdego reakcja będzie tak samo silna. Czy warto ryzykować? To pytanie, na które każdy sam musi sobie odpowiedzieć 😊
Ashwagandha a piwo
Czy mogę wypić jedno piwo, stosując ashwagandhę? To pytanie, które często pojawia się w pytaniach od naszych klientów. Alkohol od stuleci towarzyszy różnym uroczystościom i obrzędom, także religijnym. Doskonale rozumiemy więc, dlaczego to zagadnienie może być istotne dla wielu osób. Spokojnie, sporadyczne wypicie piwa nie zniweczy całkowicie twojego „sprzątania” 😉
W przypadku okazjonalnego picia alkoholu zalecamy jednak odstawienie ashwagandhy, zarówno w dniu urodzin czy imprezy firmowej, na której będzie alkohol, jak i w dniu następnym. Zalecamy także zachowanie umiaru, ponieważ im więcej wypijemy, tym dłużej alkohol będzie się metabolizował w organizmie.
Alternatywą mogą być napoje bezalkoholowe, które można spożywać wraz z ashwagandhą, przy czym należy się upewnić, że rzeczywiście nie zawierają alkoholu (warto dobrze przyjrzeć się etykiecie, ponieważ niektóre piwa o niskiej zawartości alkoholu są łudząco podobne do napojów bezalkoholowych).
Ashwagandha a alkohol wysokoprocentowy
Im większa moc alkoholu, tym większa szansa na wystąpienie negatywnych skutków ubocznych po zastosowaniu ashwagandhy. Jeśli na weselu planujesz wypić kieliszek za państwa młodych, postępuj podobnie jak w przypadku sporadycznego wypicia piwa, czyli zrób sobie krótką przerwę od stosowania preparatu.
Regularne spożywanie alkoholu przy stosowaniu ashwagandhy jest bezcelowe. To inwestycja, która się nie zwróci. Codziennie będziesz sprzątać ten sam bałagan, zastanawiając się, dlaczego wciąż masz tyle samo pracy 😉
Informacje zawarte na blogu nie powinny być wykorzystywane lub traktowane jako porada medyczna.
-
Opublikowanie w
ashwagandha