icon
BLAZING FAST ! PURCHASE THIS INCREDIBLE THEME NOW FOR THE SUCCESS OF YOUR BUSINESS !

Ashwagandha a antykoncepcja - czy można je łączyć?

Czy można łączyć adaptogen z hormonalnymi metodami zapobiegania ciąży?

Antykoncepcja hormonalna to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Mimo że charakteryzuje się wysoką skutecznością, to warto pamiętać, że tabletki mogą wchodzić w reakcje z niektórymi lekami, suplementami diety, a nawet żywnością. 

Czy można przyjmować ashwagandhę z antykoncepcją hormonalną? Co na ten temat mówią eksperci oraz kobiety stosujące adaptogen na co dzień? 

Rodzaje antykoncepcji hormonalnej

Do najpopularniejszych sposobów hormonalnego zapobiegania ciąży należą:

 • tabletki antykoncepcyjne stosowane doustnie;
 • krążki dopochwowe;
 • plastry przezskórne;
 • wkładki wewnątrzmaciczne.

Wymienione wyżej metody różnią się przede wszystkim sposobem dostarczenia hormonów do organizmu. Nie wszystkie sposoby są dostępne dla każdej kobiety. Przeciwwskazaniem do stosowania dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych są m.in. choroby naczyń krwionośnych.

 • Masz wątpliwości, czy możesz stosować wybraną formę antykoncepcji hormonalnej? Dobranie farmakologicznej metody zapobiegania ciąży zawsze powinno odbywać się pod kontrolą lekarza ginekologa.
ashwagandha a antykoncepcja

Jakie substancje mogą osłabiać działanie antykoncepcji hormonalnej? Czy jest wśród nich ashwagandha? Oto lista

Na skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej mogą wpływać nie tylko substancje znajdujące się w lekach, ale także zioła, a nawet niektóre pokarmy, m.in.

 • niektóre antybiotyki;
 • antydepresanty;
 • leki przeciwgrzybicze;
 • leki przeciwwirusowe;
 • leki przeczyszczające;
 • grejpfrut (a także sok grejpfrutowy);
 • dziurawiec;
 • dzięgiel chiński;
 • babka płesznik;
 • pluskwica groniasta.

Uwaga! Wymienione wyżej zioła mogą być składnikiem popularnych herbatek na trawienie czy bolesne miesiączki. Dlatego przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej w formie tabletek, warto zachować czujność przy jednoczesnym stosowaniu ziół lub herbatek ziołowych.

Ashwagandhy nie ma na liście substancji obniżających skuteczność antykoncepcji hormonalnej. 

Jeśli masz wątpliwości, czy przyjmowane leki, pokarmy czy suplementy diety mogą osłabiać działanie hormonalnych metod zapobiegania ciąży, zawsze stosuj dodatkowe zabezpieczenie w postaci antykoncepcji barierowej (np. prezerwatywy). Warto także powiedzieć lekarzowi przepisującemu antykoncepcję hormonalną o stosowaniu suplementów.

Czy przyjmowanie ashwagandhy wpływa na skuteczność działania tabletek antykoncepcyjnych?

Nie dysponujemy badaniami, które wskazywałyby, że stosowanie ashwagandhy obniża skuteczność antykoncepcji hormonalnej. 

Należy jednak pamiętać, że stosowanie różnych preparatów, także ziołowych, w tym samym czasie, może wpływać na metabolizm substancji dostarczanych do organizmu. Aby uniknąć potencjalnej reakcji, warto pamiętać o zachowaniu odpowiedniego odstępu czasowego. 

 • Jeżeli pojawią się nowe badania na temat stosowania ashwagandhy i antykoncepcji hormonalnej, zamieścimy je w tym miejscu.

Jak przyjmować antykoncepcję hormonalną z ashwagandhą?

Tabletki

Jeżeli przyjmujesz antykoncepcję doustnie, staraj się zachowywać minimum czterogodzinny odstęp między przyjęciem porcji adaptogenu a połknięciem tabletki. Im dłuższy odstęp, tym lepiej. Jeśli po zażyciu ashwagandhy czujesz przypływ energii, stosuj preparat w godzinach porannych – wówczas przyjmuj tabletki antykoncepcyjne po południu/wieczorem. 

Jeżeli ashwagandha działa na ciebie wyciszająco i usypiająco, weź porcję przed snem, a tabletkę antykoncepcyjną przyjmij rano/do południa.

Dzięki temu będziesz mieć pewność, że oba preparaty zadziałają we właściwy sposób i zminimalizujesz ryzyko potencjalnej reakcji chemicznej.

Inne formy antykoncepcji hormonalnej

Jeśli stosujesz plastry przezskórne, wkładkę wewnątrzmaciczną lub krążek dopochwowy, to moment przyjęcia ashwagandhy nie ma znaczenia. Możesz więc stosować adaptogen zarówno rano, jak i wieczorem, w zależności od indywidualnych preferencji oraz wpływu ekstraktu na twoje ciało.

Czy można zażywać ashwagandhę, stosując środki antykoncepcyjne? Podsumowanie

Niektóre rośliny mogą obniżać skuteczność antykoncepcji hormonalnej w formie tabletek przyjmowanych doustnie. Dlatego kobiety, które decydują się na tę formę zapobiegania ciąży, powinny mieć świadomość możliwych konsekwencji łączenia różnych preparatów. 

Nie ma badań, które wskazywałyby, że stosowanie ashwagandhy obniża skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Doświadczenie pokazuje, że nie kolidują one ze sobą. Dla bezpieczeństwa warto jednak skonsultować się z ginekologiem oraz pamiętać o zachowaniu odpowiedniego odstępu czasowego między połknięciem tabletki a przyjęciem ashwagandhy.

 

Informacje zawarte na blogu nie powinny być wykorzystywane lub traktowane jako porada medyczna.

Napisz komentarz

Komentarz musi zostać zatwierdzony, zanim zostanie opublikowany.

Pozostałe posty

Różeniec górski – poznaj opinie specjalistów i użytkowników z forum internetowego

  Różeniec górski występuje na obszarze okołobiegunowym, dlatego musiał dostosować się do niesprzyjających czynników zewnętrznych. Niskie temperatury...
  CZYTAJ WIĘCEJ »

  Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) – działanie i właściwości

   Cytryniec chiński to roślina, która od wieków jest wykorzystywana przez medycynę Dalekiego Wschodu. W zielarstwie zastosowanie znalazł owoc Schisan...
   CZYTAJ WIĘCEJ »

   Maca a płodność. Zobacz opinie naukowców

    WHO alarmuje: coraz więcej par boryka się z niepłodnością. Niski odsetek urodzeń to problem, który dotyczy niemal wszystkich krajów wysoko rozwinię...
    CZYTAJ WIĘCEJ »

    Ashwagandha a testosteron. Czy adaptogen może wpływać na poziom tego hormonu?

     Testosteron to jeden z najważniejszych męskich hormonów. W 2003 roku zrobił nawet karierę w... showbiznesie. Niestety mało chwalebną. Został bowiem...
     CZYTAJ WIĘCEJ »