icon
BLAZING FAST ! PURCHASE THIS INCREDIBLE THEME NOW FOR THE SUCCESS OF YOUR BUSINESS !

Ashwagandha a cholesterol

Cholesterol w języku potocznym bywa dzielony na „dobry” i „zły”. Takie zestawienie, choć bardzo uproszczone, pozwala lepiej zobrazować, jakie funkcje pełni w organizmie. 

„Zły cholesterol”, czyli LDL, w nadmiarze może prowadzić do zaburzenia gospodarki lipidowej i rozwoju wielu groźnych chorób, w tym miażdżycy i zawału serca. Z kolei „dobry cholesterol”, czyli HDL, wykazuje właściwości przeciwzapalne i pomaga usunąć nadmiar LDL z naczyń krwionośnych. 

Warto więc zadbać o to, aby drugiego było więcej niż pierwszego.

Przyczyny wysokiego cholesterolu 

Jedną z najważniejszych przyczyn zbyt wysokiego cholesterolu (LDL) jest zła dieta i brak ruchu. Spożywanie dużej ilości tłuszczów trans oraz cukru i niewielka aktywność fizyczna przekładają się na złe wyniki. 

Osoby na diecie cholesterolowej powinny więc unikać żywność wysoko przetworzoną i proste węglowodany, czyli m.in. białe pieczywo, parówki, słodycze i słodkie napoje. 

ashwagandha-a-cholesterol

Objawy wysokiego cholesterolu

Aby określić poziom cholesterolu w organizmie (obu frakcji) oraz poziomu trójglicerydów, należy wykonać badanie krwi, czyli lipidogram. 

Objawami wysokiego cholesterolu we krwi mogą być także: 

 • częste skurcze łydek;
 • ból w nogach;
 • pieczenie i ucisk w klatce piersiowej;
 • blade nogi (to efekt słabego przepływu krwi);
 • uczucie ciężkości w kończynach dolnych.

Warto jednak pamiętać, że wysoki cholesterol przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Poziom cholesterolu rośnie wraz z wiekiem. Wskaźnik LDL ten będzie więc wyższy u osób starszych, a także tych, które zmagają się z nadwagą i otyłością. 

lipidogram
Lipidogram (profil lipidowy) powinien obejmować oznaczenie takich wskaźników jak całkowity cholesterol, trójglicerydy, LDL oraz HDL.

Ashwagandha a cholesterol – czy preparat ziołowy może go obniżyć?

Dieta bogata w owoce i warzywa, tłuste ryby morskie, orzechy, nasiona i produkty pełnoziarniste, a także odpowiednia ilość ruchu dostosowana do wieku i stanu zdrowia to podstawowe zalecenia przy zbyt wysokim cholesterolu.

Czy ashwagandha może być wsparciem dla osób, które chciałyby obniżyć poziom „złego” cholesterolu?

Badania przeprowadzane na ludziach i zwierzętach wskazują na hipocholesterolemiczne właściwości korzenia ashwagandhy - czyli po prostu wspierające obniżenie jego poziomu. 

Sześć osób z łagodną hipercholesterolemią przez 30 dni otrzymywało ashwagandhę. Po tym czasie zaobserwowano u nich znaczny spadek triglicerydów oraz cholesterolu LDL w surowicy. Co ważne, u uczestników badania nie zaobserwowano działań niepożądanych. 

W innym badaniu wzięło udział 18 ochotników. Przez 30 dni otrzymywali ashwagandhę (750 mg dziennie przez 10 dni, 1000 mg dziennie przez kolejne 10 dni i 1250 mg dziennie przez kolejne 10 dni). Podczas piątej wizyty zaobserwowano znaczący spadek całkowitego cholesterolu (w porównaniu z pierwszą wizytą). W przypadku trójglicerydów zaobserwowano trend spadkowy na każdej wizycie kontrolnej. 

Ashwagandha a cholesterol to temat, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród lekarzy, jak i pacjentów ze zbyt wysokim poziomem „złego” cholesterolu. Warto jednak pamiętać, że nie warto czekać do chwili, gdy zauważymy pierwsze objawy hipercholesterolemii lub nasz lipidogram wzbudzi niepokój u specjalisty. W końcu lepiej zapobiegać niż leczyć 😊 

Źródła (kliknij, aby rozwinąć)

B Andallu, B Radhika, Hypoglycemic, diuretic and hypocholesterolemic effect of winter cherry (Withania somnifera, Dunal) root, Indian J Exp Biol. 2000 Jun;38(6):607-9. PMID: 11116534, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11116534/ [dostęp 05.10.2022].

Ashwinikumar A. Raut, Nirmala N. Rege, Firoz M. Tadvi, Punita V. Solanki, Kirti R. Kene, Sudatta G. Shirolkar, Shefali N. Pandey, Rama A. Vaidya, Ashok B. Vaidya, Exploratory study to evaluate tolerability, safety, and activity of Ashwagandha (Withania somnifera) in healthy volunteers, J Ayurveda Integr Med. 2012 Jul-Sep; 3(3): 111–114. doi: 10.4103/0975-9476.100168, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3487234/, [dostęp 05.10.2022].

Informacje zawarte w artykule nie powinny być wykorzystywane lub traktowane jako porada medyczna.

Napisz komentarz

Komentarz musi zostać zatwierdzony, zanim zostanie opublikowany.

Pozostałe posty

Różeniec górski – poznaj opinie specjalistów i użytkowników z forum internetowego

  Różeniec górski występuje na obszarze okołobiegunowym, dlatego musiał dostosować się do niesprzyjających czynników zewnętrznych. Niskie temperatury...
  CZYTAJ WIĘCEJ »

  Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) – działanie i właściwości

   Cytryniec chiński to roślina, która od wieków jest wykorzystywana przez medycynę Dalekiego Wschodu. W zielarstwie zastosowanie znalazł owoc Schisan...
   CZYTAJ WIĘCEJ »

   Maca a płodność. Zobacz opinie naukowców

    WHO alarmuje: coraz więcej par boryka się z niepłodnością. Niski odsetek urodzeń to problem, który dotyczy niemal wszystkich krajów wysoko rozwinię...
    CZYTAJ WIĘCEJ »

    Ashwagandha a testosteron. Czy adaptogen może wpływać na poziom tego hormonu?

     Testosteron to jeden z najważniejszych męskich hormonów. W 2003 roku zrobił nawet karierę w... showbiznesie. Niestety mało chwalebną. Został bowiem...
     CZYTAJ WIĘCEJ »