Ashwagandha a depilacja laserowa – czy istnieje ryzyko interakcji?
Depilacja laserowa to zabieg, który cieszy się coraz większą popularnością. Głównie wśród kobiet, choć na trwałe usunięcie owłosienia decydują się także mężczyźni. Mimo że sam zabieg jest bezpieczny i bezbolesny, to warto mieć świadomość, że przyjmowanie wielu popularnych leków i ziół może zwiększać ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Czy ashwagandha także znajduje się na liście substancji fotouczulających? Sprawdź, czy możesz umówić się na zabieg depilacji laserowej, jeśli przyjmujesz adaptogen.
Leki i zioła, których należy unikać przed wykonaniem depilacji laserowej
Lista substancji, które mogą wchodzić w interakcję ze światłem emitowanym przez laser wykorzystywany do depilacji, jest naprawdę długa. Warto o tym pamiętać, aby uniknąć potencjalnych działań niepożądanych w postaci przebarwień, pęcherzy, obrzęku, wyprysku alergicznego czy oparzeń skóry.
Przed zabiegiem depilacji laserowej nie należy stosować leków przeciwgrzybiczych, neurologicznych, kardiologicznych, psychosomatycznych, przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a także antybiotyków.
Na liście roślin fotouczulających, które mogą zwiększać wrażliwość skóry na światło, znajdują się m.in.:
- dziurawiec,
- nagietek lekarski,
- rumianek,
- skrzyp polny,
- pokrzywa,
- krwawnik,
- nawłoć,
- arcydzięgiel,
- stokrotka,
- bylica pospolita,
- cykoria.
Pamiętaj, że reakcja uczulająca może się pojawić zarówno w przypadku stosowania suplementów doustnych zawierających wymienione wyżej rośliny, jak i w przypadku kosmetyków stosowanych zewnętrznie na skórę. Zazwyczaj dochodzi do niej dość szybko – nawet kilka minut po ekspozycji na światło (zdarza się jednak, że obrzęk czy wyprysk może pojawić się później, np. kilka godzin po zabiegu).
Skoro wspomniane rośliny są niezalecane w przypadku depilacji laserowej, to czy podobnie działają w przypadku nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne? Tak! Dlatego latem należy ograniczyć spożycie naparów z roślin o właściwościach fotouczulających. Warto także unikać kosmetyków zawierających ekstrakty z roślin, które mogą wchodzić w niebezpieczne reakcje z promieniowaniem UV.
Ashwagandha a ryzyko wystąpienia przebarwień po depilacji laserowej
Przed depilacją należy poinformować osobę wykonującą zabieg o przyjmowaniu leków i suplementów diety. Ashwagandha nie należy do ziół fotouczulających. Przyjmowanie adaptogenu nie wiąże się z większym ryzykiem poparzenia czy wystąpienia nieestetycznych przebarwień na skórze.
Ashwagandha a wzrost włosów po depilacji laserowej – czy wpływa na ten proces?
Celem depilacji laserowej jest trwałe usunięcie owłosienia na wybranej powierzchni ciała. Dlatego zarówno przed, jak i po wykonaniu zabiegu nie zaleca się przyjmowania suplementów diety, które wpływają na porost włosów (czyli np. biotyny).
Nie dysponujemy badaniami, które wskazywałyby, że ashwagandha ma bezpośredni wpływ na wzrost włosów. Jeśli przyjmujesz ashwagandhę, nie musisz więc odstawiać suplementu przed wykonaniem zabiegu depilacji laserowej.
Jak zminimalizować ryzyko niepożądanych reakcji po depilacji laserowej?
Depilacja laserowa to zabieg, który u większości osób nie powoduje skutków ubocznych. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań, warto wybrać klinikę, w której pracuje doświadczony personel. Konieczne jest także skrupulatne wypełnienie ankiety przedzabiegowej. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z suplementacją ashwagandhy przed depilacją laserową skonsultuj się z osobą wykonującą zabieg.
wykorzystywane lub traktowane jako porada medyczna.
-
Opublikowanie w
ashwagandha