icon
BLAZING FAST ! PURCHASE THIS INCREDIBLE THEME NOW FOR THE SUCCESS OF YOUR BUSINESS !

Ashwagandha a nadciśnienie

Niemal 10 mln dorosłych Polaków ma nadciśnienie – to wyniki najnowszego raportu Narodowego Funduszu Zdrowia.

Nadciśnienie to choroba o nieznanej etiologii, która może się rozwijać bezobjawowo przez wiele lat, prowadząc do rozwoju takich schorzeń jak udar mózgu, zawał serca, niewydolność serca czy nerek. Nieleczone nadciśnienie może skończyć się nawet przedwczesnym zgonem. 

Przy łagodnym nadciśnieniu najczęściej stosuje się terapię niefarmakologiczną, czyli dietę i aktywność fizyczną dostosowaną do wieku oraz stanu zdrowia. Konieczna jest także rezygnacja z używek, takich jak alkohol czy nikotyna. W przypadkach znacznego nadciśnienia konieczne może być wdrożenie kuracji farmakologicznej.

Czy stosowanie ashwagandhy z lekami na nadciśnienie jest bezpieczne? Czy ekstrakt z tej rośliny może być stosowany w przypadku niewielkiego nadciśnienia, gdy nie ma jeszcze konieczności włączenia farmakoterapii?

ashwagandha-a-nadcisnienie

Nadciśnienie – przyczyny i objawy

Kiedy mówimy o nadciśnieniu? Gdy wysokość ciśnienia skurczowego jest wyższa niż 140 mmHg, a/lub rozkurczowego wynosi więcej niż 90mmHg.

Najczęstsze przyczyny nadciśnienia to:

 • otyłość;
 • zła dieta (zwłaszcza nadmierne spożycie soli);
 • palenie tytoniu;
 • spożywanie alkoholu;
 • niewielka aktywność fizyczna.

Nadciśnienie związane jest także z wiekiem i płcią (statystycznie problem ten częściej dotyczy mężczyzn). Okazuje się także, że wysokość ciśnienia tętniczego jest w pewnym stopniu uwarunkowana genetycznie. Jeśli w Twojej rodzinie ktoś chorował na nadciśnienie, warto więc zadbać o profilaktykę.

Czy ashwagandha obniża ciśnienie?

Ashwagandha to roślina stosowana od setek lat w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej. Jej normalizujący wpływ na organizm coraz częściej wykorzystuje współczesna nauka i medycyna. W sytuacji stresowej uwalniają się tzw. hormony stresu, czyli kortyzol i adrenalina, prowadząc do gwałtownego wzrostu ciśnienia krwi. Chroniczny stres może więc prowadzić do rozwoju nadciśnienia, zwłaszcza gdy towarzyszą mu inne, wymienione wyżej czynniki.

Ashwagandha wpływa na oś HPA (podwzgórze-przysadka-nadnercza), wspierając odporność organizmu na stres i utrzymanie równowagi psychicznej oraz emocjonalnej stabilności. Zdolność ta może przekładać się na obniżenie ciśnienia krwi spowodowanego nadmiernym stresem.

Co na temat wpływu ashwagandhy na nadciśnienie mówią badania?

51 osób w wieku od 40 do 70 lat z nadciśnieniem wywołanym stresem podzielono na dwie grupy. Pierwsza grupa przez 3 miesiące otrzymywała 2g sproszkowanego proszku z ashwagandhy, druga grupa otrzymała ashwagandhę rozpuszczoną w mleku i wodzie w godzinach porannych. Zaobserwowano istotny spadek skurczowego ciśnienia krwi w grupie I oraz istotny spadek rozkurczowego ciśnienia krwi w obu grupach.

Ashwagandha a leki na nadciśnienie

Osoby, które biorą leki na nadciśnienie, przed zastosowaniem preparatu z aswagandhą powinny skonsultować się z lekarzem. Roślina ta może bowiem wchodzić w interakcje z niektórymi substancjami zawartymi w popularnych preparatach, osłabiając ich działanie lub wręcz przeciwnie – wzmacniać lub przedłużać ich metabolizm.

 

Informacje zawarte na blogu nie powinny być wykorzystywane lub traktowane jako porada medyczna.

Źródła (kliknij, aby rozwinąć)

Shalini Kushwaha, Agatha Betsy, Paramjit Chawla, Effect of Ashwagandha (Withania somnifera) Root Powder Supplementation in Treatment of Hypertension, Pages 111-115 | Published online: 02 Oct 2017, https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/09735070.2012.11886427#metrics-content, [dostęp 14.10.2022].

Napisz komentarz

Komentarz musi zostać zatwierdzony, zanim zostanie opublikowany.

Pozostałe posty

Różeniec górski – poznaj opinie specjalistów i użytkowników z forum internetowego

  Różeniec górski występuje na obszarze okołobiegunowym, dlatego musiał dostosować się do niesprzyjających czynników zewnętrznych. Niskie temperatury...
  CZYTAJ WIĘCEJ »

  Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) – działanie i właściwości

   Cytryniec chiński to roślina, która od wieków jest wykorzystywana przez medycynę Dalekiego Wschodu. W zielarstwie zastosowanie znalazł owoc Schisan...
   CZYTAJ WIĘCEJ »

   Maca a płodność. Zobacz opinie naukowców

    WHO alarmuje: coraz więcej par boryka się z niepłodnością. Niski odsetek urodzeń to problem, który dotyczy niemal wszystkich krajów wysoko rozwinię...
    CZYTAJ WIĘCEJ »

    Ashwagandha a testosteron. Czy adaptogen może wpływać na poziom tego hormonu?

     Testosteron to jeden z najważniejszych męskich hormonów. W 2003 roku zrobił nawet karierę w... showbiznesie. Niestety mało chwalebną. Został bowiem...
     CZYTAJ WIĘCEJ »