icon
BLAZING FAST ! PURCHASE THIS INCREDIBLE THEME NOW FOR THE SUCCESS OF YOUR BUSINESS !

Ile ashwagandhy można zażywać dziennie?

Przedawkować można wszystko - nawet czekoladę i… wodę!😱 Ashwagandha to roślina o szerokim spektrum działania. Mimo że jest zaliczana do ziół adaptogennych, czyli nietoksycznych i nieuzależniających, to nie znaczy, że można ją przyjmować bez ograniczeń. Ile mg ashwagandhy dziennie można bezpiecznie spożywać? Zobacz, jak stosować adaptogen, żeby uniknąć przedawkowania.

Ile mg ashwagandhy należy brać?

Rekomendowana dzienna porcja ashwagandhy jest uzależniona m.in. od rodzaju preparatu. Na rynku można znaleźć adaptogen w postaci tabletek, kapsułek, proszku do sporządzania roztworu i ekstraktu. Przed zażyciem jakiegokolwiek preparatu z ashwagandhą należy zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi dziennej porcji do spożycia danego preparatu.

W przypadku Ashwagandhy Mother’s Protect jest to maksymalnie 1500 mg. Rekomendowana dzienna porcja to 3 x 15 kropli dziennie

Czy istnieje maksymalna porcja ashwagandhy, której nie powinno się przekraczać?

Rośliny adaptogenne, tak jak wszystkie inne substancje, można przedawkować. Czy wiesz, że nawet zbyt duże spożycie wody może negatywnie odbić się na zdrowiu? Gdy nerki nie nadążą za filtrowaniem płynów, może dojść do dużego spadku sodu we krwi, co objawia się zmęczeniem, bólem głowy i nudnościami.

Jeśli w przypadku spożycia wody należy zachować umiar, to tym bardziej konieczna jest ostrożność w przypadku przyjmowania innych substancji, do których należą także zioła adaptogenne. Przekroczenie maksymalnej dziennej porcji może zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Ashwagandha a indywidualna tolerancja – jak określić, jaką porcję przyjmować?

Przy suplementacji należy wziąć pod uwagę także indywidualną tolerancję organizmu na różnego rodzaju substancje. Pamiętaj, że ashwagandha jest dość silnym ziołem. W ustaleniu rekomendowanej dziennej porcji pomogły nam różne publikacje naukowe oraz wieloletnie doświadczenie zielarskie w produkcji ekstraktów. To porcja, która większości osób pomoże osiągnąć spodziewane efekty. Należy jednak pamiętać, że na działanie ziół wpływa wiele czynników. Nie bez znaczenia jest wiek, masa ciała czy stan zdrowia.

W jaki sposób określić, ile mg ashwagandhy dziennie będzie dobre dla ciebie?

Empirycznie, czyli zaczynając suplementację.

Zanim zaczniesz, zwróć uwagę na dwie rzeczy.

Po pierwsze: skonsultuj się z lekarzem, jeśli cierpisz na choroby przewlekłe i przyjmujesz leki na stałe.

Po drugie: zachowaj ostrożność, jeśli wiesz, że jesteś osobą wrażliwą na działanie różnego rodzaju substancji (przede wszystkim ziół). Zacznij od mniejszych porcji.

Jeśli chcesz określić indywidualną tolerancję:

 • Stosuj ashwagandhę w sposób zalecony przez producenta (w przypadku naszych suplementów od 15 kropli 3 razy dziennie pod język). 
 • Kontynuuj przyjmowanie adaptogenu przez 7 dni. To tzw. faza nasycenia. Dopiero po jej zakończeniu najlepiej podjąć decyzję co do dalszego stosowania preparatu, m.in. zmniejszenia porcji, jeśli rekomendowana okaże się zbyt silna.

Uwaga! Jeśli w trakcie pierwszego tygodnia stosowania adaptogenu zauważysz u siebie skutki uboczne, będące efektem tzw. reakcji Herxa, możesz zredukować porcję jeszcze w fazie nasycenia.

Pamiętaj, że pierwsze efekty mogą pojawić się bardzo szybko (u niektórych osób już po pierwszym dniu stosowania), a u innych dopiero po 30 dniach. Nie przekraczaj rekomendowanej dziennej porcji, nawet jeśli stosujesz ashwagandhę już 2 tygodnie i wciąż nie widzisz efektów. Przyjdą w swoim czasie 😊 

Jeśli jednak nie poczujesz żadnej różnicy po 30 dniach stosowania, napisz do nas! Zbadamy sytuację i podpowiemy, co robić. Być może należysz do niewielkiego odsetka osób niewrażliwych na działanie adaptogenu. A może czujesz różnicę, ale nie w tych aspektach, których oczekiwałeś lub oczekiwałaś? Pomożemy ci dobrać inny preparat, który lepiej odpowie na twoje aktualne potrzeby. 

Informacje zawarte w artykule nie powinny być wykorzystywane
lub traktowane jako porada medyczna.

Napisz komentarz

Komentarz musi zostać zatwierdzony, zanim zostanie opublikowany.

Pozostałe posty

Ashwagandha przed czy po jedzeniu? Czy można spożywać na czczo?

  Ashwagandha to jedna z najpopularniejszych roślin adaptogennych. Coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie suplementacji, słysząc o jej wyjątko...
  CZYTAJ WIĘCEJ »

  Ashwagandha jak długo stosować?

   Ashwagandha należy do grupy adaptogenów, czyli substancji, których działanie najlepiej widać w dłuższej perspektywie. Wobec tego nasuwa się pytanie...
   CZYTAJ WIĘCEJ »

   Ashwagandha – czy zwalczy lęki?

   Czy strach jest zły? Nie zawsze! To naturalna reakcja organizmu na zagrożenie i jedna z cech pierwotnych, dzięki której nasi przodkowie mogli przeż...
   CZYTAJ WIĘCEJ »

   Adaptogeny a libido.

    Niski popęd seksualny to obecnie powszechny problem. Za winowajcę często podaje się współczesny tryb życia, który obfituje w sytuacje stresowe. Kor...
    CZYTAJ WIĘCEJ »