Jak długo trwa działanie ashwagandhy?
Przytłacza cię szybkie tempo życia i natłok informacyjny? Wiele osób skarży się na pogorszenie jakości życia wynikające m.in. z przebodźcowania. Chroniczny stres negatywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Zazwyczaj zaczyna się od problemów z żołądkiem i kłopotów ze snem, a kończy na rozregulowanej gospodarce hormonalnej i większym ryzyku rozwoju chorób cywilizacyjnych. Czy można nieco „wyhamować”, nie odcinając się zupełnie od rzeczywistości? Natura wszystko przewidziała 😉.
Ashwagandha oddziałuje na oś HPA, wspierając utrzymanie równowagi psychicznej i odporność organizmu na stres 💪. Jak długo działa? Czy adaptogen odkłada się w organizmie? Sprawdź, co warto wiedzieć, zanim rozpoczniesz suplementację.
Jak często należy przyjmować ashwagandhę, aby utrzymać jej działanie?
W przypadku suplementacji adaptogenów, w tym ashwagandhy, kluczowa jest systematyczność. Dlaczego tak ważne jest przyjmowanie preparatu w określonych porach?
Ashwagandha nie odkłada się w organizmie. Substancje aktywne są usuwane po kilku, maksymalnie kilkunastu godzinach. Dlatego, aby utrzymać odpowiednie nasycenie, tak ważna jest regularność.
Najczęściej zalecamy przyjmowanie adaptogenu w 3 porcjach w równych odstępach czasu. Dzięki temu utrzymasz odpowiednie nasycenie i szybciej poczujesz efekty. To, w jakich godzinach będziesz przyjmować preparat, zależy od ciebie.
W pierwszym tygodniu stosowania najlepiej przyjmować ashwagandhę maksymalnie do godziny 15. Dzięki temu ocenisz, w jaki sposób działa w Twoim konkretnym przypadku. Kuracje ziołowe charakteryzują się tym, że u różnych osób mogą działać nieco odmiennie. Jeżeli poczujesz, że lepiej się wysypiasz i działa na ciebie uspokajająco, możesz spróbować ostatnią porcję przenieść na wieczór. Wielu osobom taki układ bardzo ułatwia zasypianie.
Co zrobić, jeśli poczujesz, że działanie preparatu jest zbyt mocne? W takim przypadku po prostu zmniejsz liczbę kropli, np. z piętnastu 3 razy dziennie do pięciu 3 razy dziennie. Pamiętaj, że na to, jak długo działa ashwagandha mogą wpływać także czynniki indywidualne.
Czy długość działania ashwagandhy różni się w zależności od formy suplementu?
Na to, jak długo działa ashwagandha, duży wpływ ma także forma suplementu. Jeśli do wykonania preparatu wykorzystano świeży surowiec, adaptogen będzie działał lepiej i dłużej. W przypadku ekstraktów wodno-alkoholowych dodatkowym gwarantem świeżości jest etanol, który pełni funkcję rozpuszczalnika oraz naturalnego i skutecznego konserwantu.
Jak długo działa ashwagandha po zakończeniu suplementacji?
Suplementację ashwagandhą można zakończyć w każdej chwili – właśnie dzięki temu, że adaptogen nie odkłada się w organizmie. Ashwagandha jest usuwana w taki sam sposób, jak inne produkty przemiany materii.
To szczególnie ważne dla kobiet w wieku rozrodczym (gdy dowiedzą się, że spodziewają się dziecka, mogą w każdym momencie odstawić preparat). To również ważna informacja dla osób, które mają planowany zabieg operacyjny lub dowiedzą się, że muszą przyjmować leki, które mogłyby wchodzić w interakcje z adaptogenem.
Czy to znaczy, że efekty stosowania ashwagandhy znikną natychmiast po odstawieniu adaptogenu? To zależy od wielu czynników. Duże znaczenie ma to, w jaki sposób się odżywiasz, czy prowadzisz regularny tryb życia – śpisz tyle, ile potrzebujesz, masz wystarczającą ilość ruchu i dbasz o swój dobrostan psychiczny. Jeżeli tak – efekty stosowania adaptogenu będziesz odczuwać przez długi czas po zakończeniu kuracji.
Co istotne – ashwagandha nie uzależnia. Osoby, które przyjmują suplement, nie będą więc odczuwały objawów abstynencyjnych charakterystycznych dla substancji psychoaktywnych. Jeśli jednak planujesz odstawić ashwagandhę na dłużej lub zupełnie zrezygnować z suplementacji, możesz zrobić to stopniowo, np. 2 tygodnie wcześniej zmniejszając przyjmowane porcje.
wykorzystywane lub traktowane jako porada medyczna.
-
Opublikowanie w
ashwagandha