
Jakie zioła mogą pomóc na Hashimoto?
Hashimoto to choroba autoimmunologiczna, która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn (choć statystyki pokazują, że znacznie częściej zapadają na nią panie). W leczeniu tego schorzenia, oprócz farmakoterapii, ogromną rolę odgrywa zmiana stylu życia – przede wszystkim dieta, pozwalająca zredukować czynniki prozapalne. Coraz więcej mówi się także o roli ziół w procesie leczenia. Które rośliny wspierają pracę tarczycy, a których lepiej unikać?
Czy zioła mogą pomóc w Hashimoto?
Hashimoto to jedna z podstawowych przyczyn niedoczynności tarczycy. Choroba może rozwijać się przez wiele lat, na początku nie dając poważnych objawów. Na czym polega? Organizm zaczyna „atakować sam siebie”, niszcząc komórki tarczycy. Efektem autoagresji układu odpornościowego są zaburzenia pracy gruczołu. Osoby zmagające się z chorobą Hashimoto bardzo często odczuwają:
- nadmierną senność,
- osłabienie siły mięśni,
- mniejszą tolerancję na wysiłek,
- problemy z pamięcią i koncentracją,
- zaparcia.
Jednym z częstych objawów Hashimoto może być także nadmierne wypadanie włosów i wzrost masy ciała.
Polecane zioła na Hashimoto
Hashimoto to choroba, która wymaga holistycznego podejścia. Każdy przypadek należy więc traktować indywidualnie. Zioła na tarczycę w Hashimoto mogą być jednym z wielu elementów terapii.

Ze względu na to, że jest to choroba, która wywołuje przewlekły stan zapalny gruczołu tarczycy, to najczęściej stosuje się zioła na chorobę Hashimoto wykazujące działanie przeciwzapalne, takie jak:
- ashwagandha;
- pokrzywa indyjska;
- wąkrotka azjatycka;
- bakopa.
Mamy sygnały od naszych klientów i klientek zmagających się z chorobą Hashimoto, że coraz więcej lekarzy w swojej praktyce gabinetowej, oprócz terapii farmakologicznej, wykorzystuje naturalne metody wspierania pracy tarczycy, w tym ashwagandhę.
Dlaczego akurat tę roślinę, szczególnie popularną w medycynie ajurwedyjskiej?
Ashwagandha należy do roślin adaptogennych, czyli takich, które:
- nie mają toksycznego wpływu na organizm człowieka,
- działają normalizująco na jego funkcjonowanie,
- nie uzależniają.
Normalizujące działanie tego adaptogenu wynika z oddziaływania na układ hormonalny. Udowodniono, że ashwagandha reguluje poziom hormonów FT3 (trójjodotyroniny) i FT4 (tyroksyny), co przekłada się na poziom TSH (tyreotropiny). Dla osób chorujących na chorobę Hashimoto kluczowa jest jeszcze jedna informacja – ashwagandha stymuluje przemianę hormonu FT4 w FT3. Co więcej, jest także naturalnym źródłem żelaza i działa przeciwzapalnie, dlatego jest świetnym uzupełnieniem diety przeciwzapalnej.

Zaburzenia pracy tarczycy nie pozostają bez wpływu na samopoczucie. Osoby chorujące na Hashimoto często zmagają się ze spadkami nastroju, rozdrażnieniem i zmęczeniem. Ashwagandha wykazuje pozytywne działanie na psyche, wspierając utrzymanie równowagi psychicznej w obliczu czynników stresogennych.
- Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Ashwagandha – cudowne zioło na tarczycę.
Ostrożność podczas stosowania ziół na Hashimoto
Istnieje wiele ziół, które mogą wspierać farmakologiczne leczenie choroby Hashimoto. Holistyczne podejście przekłada się na lepsze samopoczucie chorych i poprawia ich komfort życia. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie zioła powinny być stosowane w przypadku tego schorzenia.
Wśród ziół niewskazanych przy niedoczynności tarczycy, spowodowanej m.in. chorobą Hashimoto, wymienia się najczęściej melisę, szałwię, passiflorę, serdecznik czy rozmaryn, które mogą negatywnie wpływać na pracę tarczycy u osób chorujących na Hashimoto.
Źródła:
Panda, S, and A Kar. “Changes in thyroid hormone concentrations after administration of ashwagandha root extract to adult male mice.” The Journal of pharmacy and pharmacology [online. [nr] 50/9, 1998, s. 1065-1068.
Malik, Arvind & Mehta, Vikas & Dahiya, Vishal. “Effect of Ashwagandha (Withania Somnifera) Root Powder Supplementation on the VO2 MAX. and Hemoglobin in Hockey Players. Inational Journal of Behavioral Social and Movement Sciences [online]. [nr] 02, 2013, s. 91-97. [dostęp online” 07.07.2021]. Dostępny w Internecie: https://www.researchgate.net/publication/313791445_EFFECT_OF_ASHWAGANDHA_WITHANIA_SOMNIFERA_ROOT_POWDER_SUPPLEMENTATION_ON_THE_VO_2_MAX_AND_HEMOGLOBIN_IN_HOCKEY_PLAYERS
Dey, A., Chatterjee, S., & Kumar, V. “Low dose effects of a Withania somnifera extract on altered marble burying behaviour in stressed mice”. Journal of Intercultural Ethnopharmacology [online]. [nr] 5/3, 2016, s.274-277. [dostęp 07.07.2021]. Dostępny w Internecie: doi:10.5455/jice.20160414104917
Sangita Chandra et al. “Evaluation of Anti-inflammatory Effect of Ashwagandha: A Preliminary Study in vitro”. Pharmacognosy Journal [online]. [nr] 4/29, 2012, s. 47-49. [dostęp: 06.07.2021].

wykorzystywane lub traktowane jako porada medyczna.
-
Opublikowanie w
ashwagandha, hashimoto