icon
BLAZING FAST ! PURCHASE THIS INCREDIBLE THEME NOW FOR THE SUCCESS OF YOUR BUSINESS !

Adaptogeny na odchudzanie – czy są skuteczne?

Podstawą odchudzania jest deficyt kaloryczny. Najlepsze efekty daje ograniczenie ilości spożywanych kalorii połączone z regularną aktywnością fizyczną. Wsparciem w procesie utraty tkanki tłuszczowej mogą być także suplementy diety. 

Coraz więcej mówi się o dobroczynnym działaniu roślin stosowanych od pokoleń w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej. W jaki sposób zioła adaptogenne wspierają organizm w trakcie procesu odchudzania? 

Podstawy zdrowego odchudzania 

Pamiętaj, że bezpieczne odchudzanie to proces długotrwały. Szybka utrata masy ciała często prowadzi do efektu jo-jo. Głodówka może mieć także inne negatywne skutki uboczne – od zawrotów głowy po zaburzenia w cyklu miesiączkowym, a nawet problemy z wątrobą i nerkami. Dlatego do odchudzania warto podejść z rozsądkiem i dbać o dostarczenie organizmowi kluczowych “cegiełek”, z których jest zbudowany. Dzięki temu możesz cieszyć się nie tylko wymarzoną wagą, ale przede wszystkim zdrowiem i dobrym samopoczuciem. 

Adaptogeny a odchudzanie – czy zioła wspierają utratę wagi?

Preparaty zawierające określone składniki mogą pozytywnie wpływać na proces odchudzania. W jaki sposób? Przede wszystkim poprzez regulację metabolizmu.

Zioła różnią się nieco działaniem, dlatego warto poznać dobrze ich właściwości, żeby dopasować je pod własne potrzeby. Na przykład: szczodrak jest znanym ziołem wspomagającym odchudzanie, ale jeśli problem z wagą wynika z insulinooporności, to dużo lepiej sprawdzi się ashwagandha (która zadziała na przyczynę problemów z wagą).

Warto jednak wspomnieć o nieco innej, może mniej oczywistej roli adaptogenów w procesie utraty wagi. Lekarze i dietetycy są zgodni: jednym z największych przeciwników odchudzania jest kortyzol. To tzw. hormon stresu, który podnosi poziom glukozy we krwi. Jego nadmiar może sprzyjać odkładaniu się tkanki tłuszczowej w organizmie. 

W związku z tym jednym z zaleceń kierowanych do osób planujących redukcję masy ciała, oprócz pilnowania deficytu kalorycznego i zwiększenia aktywności fizycznej, jest właśnie redukcja stresu. 

Niwelowanie stresu jest główną cechą wspólną wszystkich adaptogenów. Szczególnym wsparciem w przywróceniu harmonii w funkcjonowaniu układu nerwowego będzie:

 • Ashwagandha – W badaniu zauważono, że po 8 tygodniach osoby przyjmujące ashwagandhę miały[1]:
  – mniejszą masę ciała
  – mniejszy apetyt na jedzenie
  – zmniejszony hormon stresu
 • Różeniec górski – zioło wspomagające prawidłową pracę układu nerwowego i pomagające organizmowi lepiej radzić sobie ze stresem emocjonalnym.
  Przy okazji według jednego z badań może zapobiegać napadom objadania się w sytuacjach stresowych[2]

  Jakie adaptogeny na odchudzanie będą najlepsze dla Ciebie? Wypełnij szybki test na stronie. Został przygotowany przez naszych specjalistów posiadających wieloletnie doświadczenie z ziołami adaptogennymi. 

   

  Zadbaj o to, co najistotniejsze, czyli zdrowe posiłki o odpowiedniej kaloryczności i aktywność dopasowaną do Twojego stanu zdrowia, wieku i kondycji. Nie ignoruj innych czynników, takich jak stres, które utrudniają Ci osiągnięcie prawidłowej wagi i psują samopoczucie. 

  Źródła (kliknij, aby rozwinąć)

  [1] Choudhary D, Bhattacharyya S, Joshi K. Body Weight Management in Adults Under Chronic Stress Through Treatment With Ashwagandha Root Extract: A Double-Blind, Randomized, Placebo-Controlled Trial. J Evid Based Complementary Altern Med. 2017;22(1):96-106. doi:10.1177/2156587216641830 

  [2] Verpeut JL, Walters AL, Bello NT. Citrus aurantium and Rhodiola rosea in combination reduce visceral white adipose tissue and increase hypothalamic norepinephrine in a rat model of diet-induced obesity. Nutr Res. 2013;33(6):503-512. doi:10.1016/j.nutres.2013.04.001

   

  Informacje zawarte na stronie nie powinny być wykorzystywane lub traktowane jako porada medyczna.

  Napisz komentarz

  Komentarz musi zostać zatwierdzony, zanim zostanie opublikowany.

  Pozostałe posty

  Różeniec górski – poznaj opinie specjalistów i użytkowników z forum internetowego

   Różeniec górski występuje na obszarze okołobiegunowym, dlatego musiał dostosować się do niesprzyjających czynników zewnętrznych. Niskie temperatury...
   CZYTAJ WIĘCEJ »

   Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) – działanie i właściwości

    Cytryniec chiński to roślina, która od wieków jest wykorzystywana przez medycynę Dalekiego Wschodu. W zielarstwie zastosowanie znalazł owoc Schisan...
    CZYTAJ WIĘCEJ »

    Maca a płodność. Zobacz opinie naukowców

     WHO alarmuje: coraz więcej par boryka się z niepłodnością. Niski odsetek urodzeń to problem, który dotyczy niemal wszystkich krajów wysoko rozwinię...
     CZYTAJ WIĘCEJ »

     Ashwagandha a testosteron. Czy adaptogen może wpływać na poziom tego hormonu?

      Testosteron to jeden z najważniejszych męskich hormonów. W 2003 roku zrobił nawet karierę w... showbiznesie. Niestety mało chwalebną. Został bowiem...
      CZYTAJ WIĘCEJ »