Adaptogeny a alkohol? Czy można to ze sobą łączyć?
Wesele bez toastu za państwa młodych? Sylwestrowy wieczór bez lampki szampana? Alkohol jest ważnym elementem wielu uroczystości. Dodaje odwagi i pomaga rozładowywać napięcie. Niestety, tylko na chwilę 😉
W perspektywie długofalowej może prowadzić do rozwoju uzależnienia i wielu groźnych chorób. Zdarza się, że wchodzi w interakcje z substancjami będącymi składnikami leków oraz suplementów diety.
Dlatego wiele osób pyta, czy można jednocześnie spożywać alkohol i stosować adaptogeny? Postaramy się wyjaśnić tę kwestię, uwzględniając zarówno picie okazjonalne, jak i nadużywanie alkoholu.
Adaptogeny a alkohol – oddziaływanie
Spożywanie alkoholu podczas stosowania adaptogenów nie jest dobrym pomysłem.
Dlaczego? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto zapoznać się z działaniem tych dwóch substancji.
Zioła adaptogenne to rośliny, które wspierają przywrócenie organizmu do naturalnej równowagi. Regulują działanie osi HPA (podwzgórze-przysadka-nadnercza). Wspierają organizm w walce ze stresem, pozwalając utrzymać równowagę psychiczną oraz stabilność emocjonalną.
Alkohol to działanie zaburza. To silny środek psychoaktywny, który dereguluje działanie wspomnianego wyżej układu hormonalnego.
Alkohol utrudnia logiczne myślenie, łączenie faktów i wydawanie właściwych osądów. Zaburza pracę układu nerwowego, krążeniowego i pokarmowego. Może powodować problemy ze snem i prowadzić do rozwoju różnego rodzaju zaburzeń na tle psychicznym, takich jak nerwica, a nawet depresja.
Stosowanie adaptogenów i spożywanie alkoholu mija się z celem.
Czy adaptogeny uzależniają tak jak alkohol?
Zioła adaptogenne, takie jak ashwagandha, różeniec górski, schizandra, szczodrak krokoszowaty, korzeń maca czy gotu kola, nie powodują uzależnienia. Można więc stosować je przez długi czas i w każdej chwili z nich zrezygnować.
To dobra wiadomość dla osób, które potrzebują wsparcia w utrzymaniu równowagi psychicznej, ale boją się uzależnienia od stosowanego specyfiku.
Czy można pozwolić sobie na wypicie alkoholu podczas stosowania adaptogenu?
Czy wiesz, że pierwsze piwo uwarzono prawdopodobnie 4000 lat p.n.e.? Historia alkoholu jest niemal tak długa, jak historia naszej cywilizacji.
Dlatego doskonale rozumiemy, że są sytuacje, w których trudno zrezygnować z powitalnego drinka 😉
Nie dysponujemy danymi, które wskazywałyby niebezpieczną korelację między sporadycznym piciem alkoholu a stosowaniem adaptogenów.
Przyjmując regularnie adaptogeny możesz więc:
- wypić drinka z palemką na urlopie;
- wznieść toast za zdrowie pary młodej na weselu;
- uświetnić romantyczną kolację lampką wina…
… ale zrób sobie w tym czasie krótką przerwę od adaptogenów 😉
Jeśli na co dzień dbasz o systematyczność, Twoje samopoczucie z pewnością nie ucierpi.
Zalecamy odstawienie adaptogenów nie tylko w dniu uroczystości, ale także w dniu ją poprzedzającym i w dniu następnym. W tym czasie alkohol powinien ulec całkowitemu zmetabolizowaniu. Możesz więc spokojnie wrócić do poprzedniego przyjmowania.
Czy osoby regularnie spożywające alkohol mogą zażywać adaptogeny?
Przyjmowanie jednocześnie alkoholu i adaptogenów nie przyniesie oczekiwanych efektów. Dlatego nie zalecamy stosowania adaptogenów osobom, które spożywają alkohol regularnie (np. kilka razy w tygodniu).
Adaptogeny, dzięki temu, że zapewniają niespecyficzną odpowiedź organizmu na stres, mogą stanowić wsparcie dla osób, które dotychczas napięcie próbowały rozładować właśnie alkoholem.
Informacje zawarte na blogu nie powinny być wykorzystywane lub traktowane jako porada medyczna.
-
Opublikowanie w
adaptogeny