Ashwagandha a miesiączka. Czy można stosować?
Rozdrażnienie, ból brzucha i pleców, zawroty głowy, tkliwość piersi i ogólne osłabienie – to tylko kilka z wielu objawów... miesiączki. Dla wielu kobiet to trudny czas. Oliwy do ognia dolewają teksty w stylu: „taka pani uroda”. Nic dziwnego, że panie często wychodzą z gabinetu lekarskiego z poczuciem, że nic się nie da zrobić.
Czy na pewno?
Kobiety od wieków stosowały różnego rodzaju zioła, aby zminimalizować dyskomfort w trakcie „tych dni”. Wiele roślin popularnych w medycynie ludowej wykazuje działanie rozkurczowe, przeciwbólowe, a nawet regulujące pracę hormonów. Nagietek, niepokalanek, a może... ashwagandha? Choć ta popularna w medycynie ajurwedyjskiej roślina zazwyczaj nie kojarzy się z miesiączką, to okazuje się, że może być z powodzeniem stosowana w czasie menstruacji. Sprawdź, dlaczego coraz więcej kobiet sięga po ten adaptogen.
Ashwagandha a regulacja cyklu miesiączkowego
Za cykl miesiączkowy odpowiadają hormony – przede wszystkim estrogen, progesteron, lutropina i folikulotropina. Poziom ich stężenia zmienia się w zależności od fazy.
Prawidłowy cykl menstruacyjny trwa od 21 do 35 dni. O regularnym cyklu mówimy, gdy różnica między pojawieniem się następnych miesiączek wynosi 8 dni. To znaczy, że gdy w jednym miesiącu cykl rozpoczyna się np. 5 dnia miesiąca, w następnym powinien rozpocząć się maksymalnie 13 itd. Warto pamiętać, że długość cyklu zawsze jest jednak kwestią indywidualną i może zmieniać się wraz z wiekiem.
Nieregularne cykle miesiączkowe uznaje się za prawidłowe u dziewcząt w okresie dojrzewania płciowego i u kobiet w okresie klimakterium, kiedy aktywność jajników znacznie spada. Nie jest to powód do niepokoju, jednak w razie jakichkolwiek wątpliwości warto udać się do lekarza.
Jedną z najczęstszych przyczyn nieregularnych miesiączek u kobiet w wieku rozrodczym są zaburzenia hormonalne. W takim przypadku lekarz może zalecić stosowanie środków regulujących cykl miesiączkowy – mogą to być zarówno leki konwencjonalne, jak i preparaty oparte na składnikach ziołowych.
Jedną z najpopularniejszych roślin pomagających w regulacji cyklu menstruacyjnego jest niepokalanek, który wpływa na ustabilizowanie wydzielania prolaktyny, estrogenu i progesteronu. Podobnie działa ashwagandha. Dzięki temu, że oddziałuje na oś HPA, czyli podwzgórze-przysadka-nadnercza, pomaga ustabilizować stężenie żeńskich hormonów płciowych. U wielu kobiet pomaga przywrócić regularne miesiączki.
Dlaczego to takie istotne?
Rozregulowany cykl miesiączkowy może utrudniać zajście w ciążę. Dlatego kobiety, które starają się o dziecko, powinny zbadać poziom hormonów i znaleźć przyczynę nieregularnych krwawień.
Zupełny brak miesiączki w okresie rozrodczym lub nieregularne krwawienia mogą także świadczyć o rozwoju poważnych chorób, dlatego żadnych niepokojących objawów nie należy bagatelizować.
Ashwagandha a bolesne miesiączki
Czy okres musi boleć? Nie! Niestety statystyki pokazują, że bolesne miesiączki to problem wielu kobiet na całym świecie. Dolegliwości związane z menstruacją są najbardziej uciążliwe u pań zmagających się z endometriozą.
Przeczytaj: Endometrioza – co to? Jakie są objawy? 3 adaptogeny, które mogą pomóc.
Adaptogeny nie są lekami. Ashwagandha nie jest w stanie wyleczyć endometriozy, ale dzięki temu, że wpływa na kobiecy układ hormonalny, może być wsparciem w terapii konwencjonalnej. Już dziś wielu lekarzy z powodzeniem wykorzystuje ashwagandhę w swojej praktyce gabinetowej.
Korzyści i skutki uboczne stosowania ashwagandhy w okresie menstruacji
Ashwagandha należy do grupy roślin adaptogennych. To znaczy, że wpływa normalizująco na organizm, nie powodując skutków ubocznych. Nie dysponujemy badaniami, które wskazywałyby na negatywne działanie ashwagandhy na kobiecy organizm w trakcie menstruacji.
Istnieje jednak wiele dowodów na to, że adaptogen może przynieść spore korzyści.
Ashwagandha:
- reguluje poziom kortyzolu we krwi, wspierając pracę nadnerczy, co przekłada się m.in. na poprawę samopoczucia;
- normalizuje poziom żeńskich hormonów (przede wszystkim estrogenu);
- wspomaga ochronę ogólnego stanu zdrowia dzięki działaniu antyoksydacyjnemu;
- jest wsparciem w okresach napięcia psychicznego.
Czy ashwagandha jest bezpieczna podczas miesiączki?
Ashwagandha to roślina adaptogenna, która wpływa na regulację kobiecej gospodarki hormonalnej. Nie ma przeciwwskazań do stosowania preparatu z ashwagandhą w trakcie krwawienia miesiączkowego. Wręcz przeciwnie – u wielu kobiet adaptogen może pomóc w złagodzeniu dolegliwości związanych z okresem.
Wypróbuj ashwagandhę, jeśli:
- masz bolesne miesiączki;
- masz nieregularne cykle miesiączkowe;
- cierpisz na zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), objawiający się m.in. huśtawką nastrojów i rozdrażnieniem, co utrudnia ci normalne funkcjonowanie.
wykorzystywane lub traktowane jako porada medyczna.
-
Opublikowanie w
ashwagandha