Ashwagandha a migrena – czy może być pomocna?
Migrena to jedno z najczęściej występujących chorób neurologicznych. Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – w Polsce cierpi na nią nawet 8 mln osób. Zgodnie z obecnym stanem wiedzy medycznej jest uznawana za chorobę nieuleczalną. Istnieje jednak wiele sposobów, które pozwalają chorym lepiej funkcjonować.
W przypadku tego zaburzenia duże znaczenie ma zmiana stylu życia, polegająca na unikaniu czynników wyzwalających ataki. Pomocne mogą być również niektóre metody naturalne, np. preparaty ziołowe, które redukują stres i napięcie. Czy ashwagandha jest jednym z nich? Sprawdź, w jaki sposób może pomóc w walce z migreną.
Jak wygląda atak migreny?
Zwiastuny migreny mogą pojawić się nawet kilka godzin przed atakiem. Najczęściej są to: szumy w uszach, nudności, mroczki przed oczami, drżenie powiek czy złe samopoczucie. Osoby, które chorują już od wielu lat, potrafią doskonale wyczuć, że zbliża się TEN moment.
Migrena to przede wszystkim silny, jednostronny, pulsujący ból głowy, który może trwać od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin z różnym natężeniem. Atakowi migreny często towarzyszą nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięk. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów migreny jest aura, czyli pojawiające się przed oczami plamy i błyski, które utrudniają widzenie. Chorym zaleca się stosowanie farmakologicznych i naturalnych metod leczenia bólu, a także odpoczynek w warunkach, które umożliwiają regenerację.
Ashwagandha a zapobieganie migrenom – czy to działa?
Aby skutecznie walczyć z migreną, warto zadać sobie pytanie: co ją wywołuje? Mechanizm powstawania migreny nie jest do końca znany. Wiemy jednak, że atakom sprzyjają takie czynniki jak stres, szybki i nieregularny tryb życia czy zbyt mała ilość snu. Migrenę mogą wywoływać także silne bodźce zewnętrzne, np. nadmierny hałas czy zbyt ostre światło. U każdego czynniki wyzwalające mogą być nieco inne, dlatego osoby cierpiące na migrenę powinny uważnie obserwować swoje reakcje.
Czy stosowanie ashwagandhy może zapobiegać migrenom?
Ashwagandha to adaptogen, który oddziałuje na oś HPA (podwzgórze-przysadka-nadnercza). Działanie Ashwagandhy, tak jak i innych adaptogenów, opiera się na przywracaniu organizmu do naturalnej równowagi. Dotyczy to również kwestii związanych z hormonami, w tym regulacji poziomu hormonów stresu (adrenalina, noradrenalina, kortyzol). Regularne stosowanie ashwagandhy może więc mieć pozytywny wpływ na osoby, które mają trudności z utrzymaniem równowagi psychicznej i emocjonalnej w obliczu czynników stresujących. To szczególnie istotny problem w przypadku migreników. Silny stres może bowiem wywołać atak nagłego i silnego bólu.
W profilaktyce migrenowej bardzo ważny jest styl życia, czyli m.in.:
- zbilansowana dieta;
- eliminacja używek (alkoholu, kawy, nikotyny);
- regularne spożywanie posiłków;
- odpowiednia ilość snu;
- unikanie stresu i zbyt intensywnego wysiłku.
Jeśli cierpisz na migrenę, nie stosuj adaptogenu po raz pierwszy, gdy czujesz, że zbliża się atak. Ashwagandha wykazuje działanie detoksykujące. To sprawia, że u niektórych osób może wystąpić reakcja Herxa, czyli przejściowy ból głowy związany z usuwaniem nagromadzonych toksyn z organizmu. Warto o tym pamiętać, aby nie doprowadzić do nałożenia się migrenowego bólu głowy oraz bólu głowy spowodowanego reakcją Herxa.
- Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Czy ashwagandha ma skutki uboczne? Jak bezpiecznie stosować ashwagandhę?
wykorzystywane lub traktowane jako porada medyczna.
-
Opublikowanie w
ashwagandha