icon
BLAZING FAST ! PURCHASE THIS INCREDIBLE THEME NOW FOR THE SUCCESS OF YOUR BUSINESS !

Czy ashwagandha ma skutki uboczne? Jak bezpiecznie stosować ashwagandhę?

Czytasz ulotki leków i suplementów diety? Mam nadzieję, że tak 😉 To źródło ważnych informacji. 

Czy wiesz, że składniki stosowane w popularnych preparatach mogą wywoływać niepożądane objawy? Na szczęście naprawdę niebezpieczne reakcje należą do rzadkości. Niezależnie od tego, warto znać skutki uboczne przyjmowanych preparatów, aby uniknąć sytuacji zagrażających zdrowiu, a nawet życiu.

Co z ashwagandhą? Tak wiele mówi się o jej dobroczynnym działaniu, więc „gdzie jest haczyk”? Być może zdarzyło Ci się szukać informacji na ten temat w internecie, np. na forach internetowych. Czy stosowanie ashwagandhy może powodować skutki uboczne, a jeśli tak, to jakie? Czy złe samopoczucie po adaptogenach to norma? Sprawdzamy, jakie są fakty.

Ashwagandha – skutki uboczne omawiane na forach internetowych

Fora internetowe to kopalnia wiedzy… niekoniecznie prawdziwej 😉 Znalezione tam informacje, nie tylko na temat suplementów diety, warto weryfikować w zaufanych źródłach (takich jak PubMed). Nie skreślaj ashwagandhy tylko dlatego, że anonimowy użytkownik sieci napisał na forum, że to nie działa” lub „powoduje ból głowy i żołądka”. Nie wiesz, kto siedzi po drugiej stronie, jaki preparat przyjął, jaką porcję i przez jaki czas. Oczywiście, że możesz zrezygnować, ale skoro to czytasz, prawdopodobnie szukasz czegoś, co poprawi jakość twojego życia. A skoro sami jesteśmy częścią natury, to warto skierować pierwsze kroki właśnie ku niej 🙂

Ashwagandha należy do grupy adaptogenów. Aby dana roślina została zaliczona do tej kategorii, musi spełniać określone warunki.

Zioła adaptogenne muszą:

  • zapewniać niespecyficzną odpowiedź organizmu na stres;
  • wpływać w normalizujący sposób na organizm;
  • być nietoksyczne.

Ashwagandha spełnia wszystkie warunki. Dlatego zdecydowana większość osób może stosować ją przez długi czas, ciesząc się wyłącznie pozytywnymi skutkami zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej. 

Warto jednak mieć świadomość, że u niektórych osób w określonych sytuacjach ashwagandha może powodować pewne niepożądane reakcje (szczególnie w początkowym okresie stosowania). Jakie?

Najczęściej są to: 

  • ból głowy, senność, spadek samopoczucia, nadmierna potliwość, czyli tzw. reakcja Herxa;

Adaptogeny mają działanie detoksykujące. Pomagają usunąć z organizmu skumulowane pierwiastki, które „rozwalają” go od wewnątrz. Zanim jednak dojdzie do ich trwałego usunięcia, toksyny przedostają się do krwioobiegu. Wówczas może dojść do reakcji Jarischa-Herxheimera objawiającej się m.in. nadmiernym zmęczeniem, bólem głowy, nudnościami i problemami z koncentracją. Co należy wówczas zrobić? Przede wszystkim: zachować spokój. W twoim organizmie nie dzieje się nic złego – wręcz przeciwnie 😊 Gdy uda ci się pozbyć latami odkładanych toksyn, poczujesz się lepiej. Czy po wystąpieniu reakcji Herxa należy zaprzestać stosowania preparatu? Takie działanie zatrzyma proces detoksykacji. Aby zmniejszyć skutki uboczne stosowania ashwagandhy, należy jednak zmniejszyć porcję (nawet do 5 kropli raz dziennie) i pić dużo wody. Po ustąpieniu negatywnych objawów (najczęściej po kilku dniach) można wrócić do poprzednio stosowanej porcji.

  • intensywne sny.

Jeśli zauważysz, że po ashwagandzie masz bardzo wyraźne sny, które utrudniają ci regenerację, po raz ostatni zażyj preparat do godziny 14:00.

 

Bezpieczne stosowanie ashwagandhy - podstawowe zasady

Konsultacja ze specjalistą

Czy wizyta u lekarza jest niezbędna, żeby zacząć przyjmować ashwagandhę? Nie zawsze 🙂 Jeśli jesteś osobą zdrową, nie masz uczulenia na rośliny psiankowate (to jedno z głównych przeciwwskazań do stosowania ashwagandhy), nie przyjmujesz leków na stałe, nie jesteś w ciąży i nie karmisz piersią, możesz rozpocząć suplementację bez konsultacji. W innych przypadkach zalecamy wizytę u specjalisty.

Wybór produktu

Preparat preparatowi nierówny. Na pewno wiesz, że na rynku można znaleźć dużo tańszych produktów w proszku czy kapsułkach. Być może zastanawiasz się, z czego wynika ta dysproporcja. To proste im więcej pracy trzeba włożyć w przygotowanie produktu, tym wyższa cena. Dlatego najdroższym (ale zarazem najskuteczniejszym) rozwiązaniem jest ashwagandha w formie ekstraktu wodno-alkoholowego. Alkohol etylowy jest naturalnym konserwantem. Pomaga także wydobyć z rośliny to, co w niej najcenniejsze. Przy wyborze ashwagandhy warto także zwrócić uwagę na certyfikaty jakości. W wielu miejscach ich nie znajdziesz to dodatkowy koszt dla producenta. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na produkty, które takie certyfikaty posiadają.

Decydując się na suplementację w celu poprawy jakości życia, chyba nie warto ryzykować, przyjmując słabo przebadany produkt, prawda?

Dostosowanie porcji i czasu przyjmowania preparatu

Ashwagandha, jako adaptogen, jest uznawana za bezpieczną, co nie znaczy, że można ją stosować bez ograniczeń. W przypadku ekstraktu jest to 0,5 ml 3 razy dziennie przez tydzień. Po tym czasie można zwiększyć porcję lub zmniejszyć częstotliwość stosowania preparatu. Ważne, aby robić to stopniowo i w zgodzie ze swoimi potrzebami.

Ashwagandhę można przyjmować rano, aby mieć więcej energii i odporności na stres, lub wieczorem, aby poprawić jakość snu. Wiele zależy od indywidualnych potrzeb.

Obserwacja efektów

Obserwuj swoje samopoczucie to szczególnie ważne, jeśli przyjmujesz adaptogeny po raz pierwszy. Świetne efekty daje prowadzenie dziennika. Dzięki temu w każdej chwili możesz sobie przypomnieć, jakie uczucia ci towarzyszyły i jak zmieniały się twoje reakcje na otaczającą cię rzeczywistość. 

Jeśli zauważysz niepożądane objawy (inne niż te, które można przypisać do reakcji Herxa), przerwij suplementację i skonsultuj się z lekarzem.

Unikanie alkoholu i innych środków psychoaktywnych

Ashwagandha, jako adaptogen, poprawia jakość życia, zaś alkohol, jako substancja psychoaktywna, ją obniża. Najlepiej będzie jeśli w czasie suplementacji zupełnie zrezygnujesz z alkoholu (lub bardzo mocno go ograniczysz). Dzięki temu zmniejszysz ryzyko wystąpienia reakcji niepożądanych i szybciej zobaczysz upragnione efekty 🙂

Przestrzegając tych zasad, będziesz czerpać maksymalne korzyści z suplementacji. Zminimalizujesz także ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Czy ashwagandha jest bezpieczna dla każdego?

Istnieją pewne grupy ludzi, u których stosowanie preparatu z ashwagandhą jest niewskazane lub wymaga szczególnej ostrożności.

Są to przede wszystkim dzieci. Ze względu na ograniczoną liczbę badań na temat stosowania ashwagandhy u najmłodszych, a także niewielką zawartość alkoholu w ekstraktach nie zalecamy podawania preparatu osobom poniżej 18. roku życia. 

Kolejną grupą, która nie powinna stosować ashwagandhy, są kobiety w ciąży. Stosowania preparatu powinny unikać także panie karmiące piersią. Jeśli chciałabyś w okresie laktacji wypróbować inny adaptogen, polecamy Ci Królową.

Ashwagandha może także wchodzić w interakcje z różnymi lekami, np. na nadciśnienie, uspokajającymi, przeciwpadaczkowymi czy immunosupresyjnymi. Aby uniknąć niebezpiecznych interakcji oraz skutków ubocznych, przed zastosowaniem suplementu należy skonsultować się z lekarzem.

Co musisz zapamiętać?

  • Ashwagandha jest bezpieczna dla większości osób dorosłych.
  • Ashwagandha nie prowadzi do rozwoju uzależnienia.
  • Dzieci, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią powinny zrezygnować ze stosowania ashwagandhy.
  • Osoby, które przyjmują leki na stałe, powinny poradzić się lekarza, zanim sięgną po jakikolwiek adaptogen.

Jak nie przedawkować Ashwagandhy?

Trudno przedawkować ashwagandhę przypadkiem. Wystarczy zapoznać się z króciutką instrukcją stosowania preparatu, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia skutków ubocznych czy złego samopoczucia i pamiętać o:Chcesz uniknąć skutków ubocznych wynikających ze stosowania ashwagandhy? To proste 😊

  • Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami, chyba że…

…zauważysz, że to dla ciebie zbyt dużo. Jeśli tak się stanie, zmniejsz częstotliwość przyjmowania preparatu. Pamiętaj, że każdy organizm jest inny! Wiek, płeć, czynniki genetyczne i środowiskowe, przyjmowane leki – to wszystko ma wpływ na metabolizm substancji wprowadzanych do organizmu, w tym suplementów diety takich jak ashwagandha. 

  • Nieprzekraczaniu zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia.

Ashwagandha nie zacznie działać szybciej, jeśli przyjmiesz jej więcej. W przypadku adaptogenów ważniejsza jest systematyczność.😉

Wystąpiły u ciebie inne skutki uboczne po zastosowaniu ashwagandy? Sprawdź, czy nie masz uczulenia na rośliny psiankowate lub nie doszło do interakcji z przyjmowanymi lekami. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub naturopatą. 

Czy skutki uboczne po zażyciu ashwagandhy wystąpią u każdego?

Zdecydowanie nie. Przedawkowanie ashwagandhy należy do rzadkości. U większości naszych klientów nie wystąpiły żadne skutki uboczne po zażyciu preparatu. Wiele osób dzieli się swoimi doświadczeniami ze stosowania ashwagandhy na naszej stronie (w zakładce produkty). Opinie są weryfikowane, więc jest to dużo wiarygodniejsze źródło wiedzy niż tradycyjne fora internetowe 🙂

Możemy więc z czystym sumieniem powiedzieć, że ashwagandha nie szkodzi (jeśli jest stosowana zgodnie z zaleceniami przez osoby, u których nie występują przeciwwskazania do jej spożywania). 

To oczywiście nie znaczy, że nie masz prawa źle się czuć po zastosowaniu preparatu. Ashwagandha to dość silne zioło, możesz więc doświadczyć reakcji Herxa, jeśli masz szczególnie wrażliwy organizm. 

Wiele zależy także od predyspozycji genetycznych. Mogą one wpływać na to, jak organizm przetwarza różne substancje. Część osób może nie doświadczyć żadnych skutków ubocznych, podczas gdy u innych mogą wystąpić problemy żołądkowe, zawroty głowy, senność lub pobudzenie.

Ryzyko wystąpienia skutków ubocznych może być związane także z jakością suplementu. Niskiej jakości preparaty mogą zawierać różne zanieczyszczenia, co zwiększa ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów.

Liczy się także ogólny styl życia, w tym dieta, poziom stresu czy nawyki związane z snem. To wszystko może wpływać na to, jak organizm reaguje na suplementację.

Podsumowując, ashwagandhy nie trzeba się bać 🙂 

Co nie znaczy, że należy ją bezrefleksyjnie przyjmować. Uważność i elastyczność – to dwie rzeczy, o których warto pamiętać na co dzień, a szczególnie w okresie stosowania adaptogenów.

Informacje zawarte na stronie nie powinny być wykorzystywane lub traktowane jako porada medyczna.

1 komentarz

  • Anna

    A biegunka?

Napisz komentarz

Komentarz musi zostać zatwierdzony, zanim zostanie opublikowany.

Pozostałe artykuły

Jak radzić sobie ze stresem?

    Nie jest dobrze. Aż 90% zatrudnionych doświadcza stresu w pracy. Czy jesteś jednym z nich? Nowy raport rzuca światło na ten palący problem, pokazuj...
    CZYTAJ WIĘCEJ »

    Objawy silnego stresu. Sygnały, że organizm jest przemęczony

      Czy wiesz, że ciało wysyła Ci subtelne sygnały, gdy stres zaczyna być przytłaczający? Te drobne znaki mogą być kluczowe w zrozumieniu, że Twój orga...
      CZYTAJ WIĘCEJ »

      Jakie są rodzaje trądziku? Objawy i cechy charakterystyczne

        Trądzik jest jednym z najczęstszych problemów skórnych, z którymi boryka się wiele osób. Dotyka on zarówno młodzież, jak i dorosłych, a przy tym ma...
        CZYTAJ WIĘCEJ »

        Endometrioza – czym jest? Objawy i zapobieganie

          Doświadczasz tak silnych bóli menstruacyjnych, że nie jesteś w stanie normalnie funkcjonować? Mimo starań nadal nie zostałaś mamą? Być może choruje...
          CZYTAJ WIĘCEJ »

          Twój koszyk

          Twój koszyk jest pusty!

          Dodaj swoje ulubione produkty do koszyka.

          Pełne zadowolenie lub zwrot pieniędzy

          Ekspresowa wysyłka

          Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 437,00 zł
          2 x Ashwagandha + Czarodziej 30 ml  GRATIS (łączna  wartość 437 zł)

          2 x Ashwagandha + Czarodziej 30 ml GRATIS (łączna wartość 437 zł)

          Dodaj 2 sztuki Ashwagandhy, a Czarodzieja 30ml otrzymasz gratis.

          223,50 zł 298,00 zł
          Nowość
          Flora Fortuna + Kolagen dla urody + (Witamina D3+K2 GRATIS) - łączna wartość 487 zł

          Kolagen dla urody i Flora Fortuna + (Witamina D3+K2 GRATIS) - łączna wartość 497 zł

          Dodaj Kolagen dla urody i Probiotyk Flora Fortuna, a witaminę D3+K2 otrzymasz gratis.

          291,00 zł 497,00 zł
          Nowość
          Kolagen dla urody

          Kolagen dla urody

          Biodostępny kolagen morski z kwasem hialuronowym, krzemem, witaminą A i C.

          149,25 zł 199,00 zł