icon
BLAZING FAST ! PURCHASE THIS INCREDIBLE THEME NOW FOR THE SUCCESS OF YOUR BUSINESS !

Czy ashwagandha ma skutki uboczne? Jak bezpiecznie stosować ashwagandhę?

Czytasz ulotki leków i suplementów diety? Mam nadzieję, że tak 😉 To źródło ważnych informacji. 

Czy wiesz, że składniki stosowane w popularnych preparatach mogą wywoływać niepożądane objawy? Na szczęście naprawdę niebezpieczne reakcje należą do rzadkości. Niezależnie od tego, warto znać skutki uboczne przyjmowanych preparatów, aby uniknąć sytuacji zagrażających zdrowiu, a nawet życiu.

Co z ashwagandhą? Tak wiele mówi się o jej dobroczynnym działaniu, więc „gdzie jest haczyk”? Być może zdarzyło Ci się szukać informacji na ten temat w internecie, np. na forach internetowych. Czy stosowanie ashwagandhy może powodować skutki uboczne, a jeśli tak, to jakie? 

Ashwagandhy – skutki uboczne omawiane są na forach?

Fora internetowe to kopalnia wiedzy… niekoniecznie prawdziwej 😉 Znalezione tam informacje, nie tylko na temat suplementów diety, warto weryfikować w zaufanych źródłach. 

Ashwagandha należy do grupy adaptogenów. Aby dana roślina została zaliczona do tej kategorii, musi spełniać określone warunki. 

Zioła adaptogenne muszą:

 • zapewniać niespecyficzną odpowiedź organizmu na stres;
 • wpływać w normalizujący sposób na organizm;
 • być nietoksyczne.

Ashwagandha spełnia wszystkie warunki. Dlatego zdecydowana większość osób może stosować ją przez długi czas, ciesząc się wyłącznie pozytywnymi skutkami zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej. 

Warto jednak mieć świadomość, że u niektórych osób w określonych sytuacjach ashwagandha może powodować pewne niepożądane reakcje (szczególnie w początkowym okresie stosowania). Jakie?

Najczęściej są to: 

 • ból głowy, senność, spadek samopoczucia, nadmierna potliwość, czyli tzw. reakcja Herxa;

Adaptogeny mają działanie detoksykujące. Pomagają usunąć z organizmu skumulowane pierwiastki, które „rozwalają” go od wewnątrz. Zanim jednak dojdzie do ich trwałego usunięcia, toksyny przedostają się do krwioobiegu. Wówczas może dojść do reakcji Jarischa-Herxheimera objawiającej się m.in. nadmiernym zmęczeniem, bólem głowy, nudnościami i problemami z koncentracją. Co należy wówczas zrobić? Przede wszystkim: zachować spokój. W twoim organizmie nie dzieje się nic złego – wręcz przeciwnie 😊 Gdy uda ci się pozbyć latami odkładanych toksyn, poczujesz się lepiej. Czy po wystąpieniu reakcji Herxa należy zaprzestać stosowania preparatu? Takie działanie zatrzyma proces detoksykacji. Aby zmniejszyć skutki uboczne stosowania ashwagandhy, należy jednak zmniejszyć porcję (nawet do 5 kropli raz dziennie) i pić dużo wody. Po ustąpieniu negatywnych objawów (najczęściej po kilku dniach) można wrócić do poprzednio stosowanej porcji.

 • intensywne sny.

Jeśli zauważysz, że po ashwagandzie masz bardzo wyraźne sny, które utrudniają ci regenerację, po raz ostatni zażyj preparat do godziny 14:00.

Jak nie przedawkować Ashwagandhy?

Chcesz uniknąć skutków ubocznych wynikających ze stosowania ashwagandhy? To proste 😊 

 • Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami, czyli: 15 kropli 3 razy dziennie, chyba że…

…zauważysz, że to dla ciebie zbyt dużo. Jeśli tak się stanie, zmniejsz częstotliwość przyjmowania preparatu. Pamiętaj, że każdy organizm jest inny! Wiek, płeć, czynniki genetyczne i środowiskowe, przyjmowane leki – to wszystko ma wpływ na metabolizm substancji wprowadzanych do organizmu, w tym suplementów diety takich jak ashwagandha. 

 • Nie przekraczaj zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia.

Ashwagandha nie zacznie działać szybciej, jeśli przyjmiesz jej więcej. Nie produkujemy magicznego eliksiru szczęścia, lecz korzystamy z dobrodziejstw Matki Natury, która nie lubi się nigdzie spieszyć 😉

Wystąpiły u ciebie inne skutki uboczne po zastosowaniu ashwagandy? Sprawdź, czy nie masz uczulenia na rośliny psiankowate lub nie doszło do interakcji z przyjmowanymi lekami. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub naturopatą. 

Informacje zawarte na stronie nie powinny być wykorzystywane lub traktowane jako porada medyczna.

Napisz komentarz

Komentarz musi zostać zatwierdzony, zanim zostanie opublikowany.

Pozostałe posty

Różeniec górski – poznaj opinie specjalistów i użytkowników z forum internetowego

  Różeniec górski występuje na obszarze okołobiegunowym, dlatego musiał dostosować się do niesprzyjających czynników zewnętrznych. Niskie temperatury...
  CZYTAJ WIĘCEJ »

  Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) – działanie i właściwości

   Cytryniec chiński to roślina, która od wieków jest wykorzystywana przez medycynę Dalekiego Wschodu. W zielarstwie zastosowanie znalazł owoc Schisan...
   CZYTAJ WIĘCEJ »

   Maca a płodność. Zobacz opinie naukowców

    WHO alarmuje: coraz więcej par boryka się z niepłodnością. Niski odsetek urodzeń to problem, który dotyczy niemal wszystkich krajów wysoko rozwinię...
    CZYTAJ WIĘCEJ »

    Ashwagandha a testosteron. Czy adaptogen może wpływać na poziom tego hormonu?

     Testosteron to jeden z najważniejszych męskich hormonów. W 2003 roku zrobił nawet karierę w... showbiznesie. Niestety mało chwalebną. Został bowiem...
     CZYTAJ WIĘCEJ »