icon
BLAZING FAST ! PURCHASE THIS INCREDIBLE THEME NOW FOR THE SUCCESS OF YOUR BUSINESS !

Ashwagandha dla dzieci? Czy to dozwolone?

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. To całkowicie zrozumiałe. Im lepsze samopoczucie dziecka, tym lepsze samopoczucie rodzica 😉

Wielu naszych klientów, znając dobroczynne właściwości ashwagandhy z własnego doświadczenia, zastanawia się, czy może stosować tę roślinę u swoich pociech.

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Postaramy się nieco zgłębić temat.

Dlaczego dzieci nie powinny przyjmować ashwagandhy?

W niektórych rejonach świata stosowanie ashwagandhy u dzieci jest powszechne. Nie rekomendujemy jednak podawania naszego preparatu dzieciom. Dlaczego? Ogólnodostępne i rzetelne badania dotyczące właściwości ashwagandhy prowadzone są na dorosłych.

Jedno z niewielu badań dotyczących stosowania ashwagandhy u dzieci wskazuje na poprawę niektórych parametrów, takich jak masa ciała czy rozwój mięśni (badaniu została poddana grupa dzieci między 3. a 12. rokiem życia).

Wciąż jednak brakuje informacji, które pozwoliłyby nam zarekomendować bezpieczną i skuteczną dzienną porcję ashwagandhy dla dzieci.

Trzeba bowiem pamiętać, że ashwagandha, mimo że należy do grona roślin adaptogennych, a więc nietoksycznych i nieuzależniających, jest bardzo mocnym ziołem. Organizm dziecka wciąż się rozwija. W związku z tym substancje uznawane za bezpieczne dla osób dorosłych u dzieci mogą wywołać niepożądane efekty.

Zanim więc pomyślisz o ashwagandzie dla dziecka…

 • sprawdź, czy dieta twojej pociechy jest odpowiednio urozmaicona;
 • zbadaj, czy dziecko nie ma niedoborów witamin i minerałów;
 • skontaktuj się z lekarzem, jeśli dziecko zachowuje się w sposób, który cię niepokoi, np. jest nadpobudliwe lub ma napady lękowe czy oznaki depresji.
ashwagandha-dla-dzieci

Ashwagandha dla nastolatków

Okres dojrzewania to trudny czas zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców 😉

Co dzieje się wówczas w organizmie młodego człowieka? Dochodzi do wzrostu stężenia hormonów płciowych, czyli estrogenu, progesteronu i testosteronu. Zmiany hormonalne wpływają na wygląd całego ciała. W miejscach intymnych i pod pachami pojawia się owłosienie (a u chłopców także na twarzy). Rozwijają się narządy wewnętrzne i zewnętrzne. Zmienia się głos, skóra i sylwetka.

Okres dojrzewania to także czas trudnych emocji. Rozwija się układ nerwowy. Chwiejność emocjonalna i żywiołowa reaktywność są całkowicie naturalne w tym czasie. Warto jednak obserwować swoją pociechę i służyć przede wszystkim dobrą radą (a w razie wątpliwości skontaktować się z psychologiem lub psychiatrą).

Nie rekomendujemy podawania ashwagandhy dzieciom w okresie dojrzewania, mając na uwadze ich harmonijny rozwój.

Ashwagandha a autyzm

Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe. Nieprawidłowa praca mózgu objawia się przede wszystkim problemami z komunikowaniem uczuć i zaburzoną integracją sensoryczną. Każdy przypadek należy jednak rozpatrywać indywidualnie. W proces terapeutyczny zaangażowanych jest wielu specjalistów m.in. neurolodzy, psychiatrzy, psychologowie i logopedzi.

Nie dysponujemy badaniami, które pozwoliłyby nam zarekomendować stosowanie ashwagandhy w formie wsparcia terapii dzieci z autyzmem. Dlatego zachęcamy do kontaktu ze specjalistami, którzy mają fachową wiedzę i doświadczenie w tym obszarze.

ashwagandha-w-proszku

Czy ashwagandha dla dzieci i nastolatków to dobry pomysł? Krótkie podsumowanie

Ashwagandha przeznaczona jest dla osób dorosłych. U dzieci i nastolatków może być stosowana tylko po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Nie zalecamy podawania dzieciom i nastolatkom ashwagandhy na własną rękę.

Źródła (kliknij, aby rozwinąć)

Rakesh Kumar Mishra, Rujuta Trivedi, and Meera A. Pandya, A clinical study of Ashwagandha ghrita and Ashwagandha granules for its Brumhana and Balya effect, Ayu. 2010 Jul-Sep; 31(3): 355–360, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3221071/ [dostęp 29.09.2022].

Informacje zawarte w artykule nie powinny być wykorzystywane lub traktowane jako porada medyczna.

Napisz komentarz

Komentarz musi zostać zatwierdzony, zanim zostanie opublikowany.

Pozostałe posty

Różeniec górski – poznaj opinie specjalistów i użytkowników z forum internetowego

  Różeniec górski występuje na obszarze okołobiegunowym, dlatego musiał dostosować się do niesprzyjających czynników zewnętrznych. Niskie temperatury...
  CZYTAJ WIĘCEJ »

  Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) – działanie i właściwości

   Cytryniec chiński to roślina, która od wieków jest wykorzystywana przez medycynę Dalekiego Wschodu. W zielarstwie zastosowanie znalazł owoc Schisan...
   CZYTAJ WIĘCEJ »

   Maca a płodność. Zobacz opinie naukowców

    WHO alarmuje: coraz więcej par boryka się z niepłodnością. Niski odsetek urodzeń to problem, który dotyczy niemal wszystkich krajów wysoko rozwinię...
    CZYTAJ WIĘCEJ »

    Ashwagandha a testosteron. Czy adaptogen może wpływać na poziom tego hormonu?

     Testosteron to jeden z najważniejszych męskich hormonów. W 2003 roku zrobił nawet karierę w... showbiznesie. Niestety mało chwalebną. Został bowiem...
     CZYTAJ WIĘCEJ »