Skąd się wzięły mity o szkodliwości ashwagandhy? Jak większość mitów: z niewiedzy 😉
Badania nad ashwagandhą trwają od połowy ubiegłego wieku (choć samo zioło jest znane i stosowane od setek lat) i są coraz bardziej zaawansowane. Dzięki pracy naukowców z całego świata wiele mitów udało się już obalić. Sprawdź, czy ashwagandha szkodzi.
Kiedy ashwagandha może szkodzić?
Choć ashwagandha należy do ziół adaptogennych, które z definicją są nietoksyczne, to w pewnych sytuacjach może szkodzić. Chodzi przede wszystkim o osoby uczulone na rośliny psiankowate (do których należy ashwagandha, bakłażan, pomidor czy papryka).
Stosowanie ashwagandhy nie jest zalecane także kobietom w ciąży i mamom karmiącym. Trzeba zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu niektórych leków (m.in. kardiologicznych i nasennych).
👉 Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule [„Czy ashwagandha ma jakieś skutki uboczne? Jak bezpiecznie stosować ashwagandhę?”]
MIT 1: Ashwagandha szkodzi przy Hashimoto i niedoczynności tarczycy
Źródłem tego mitu jest m.in. wizualne podobieństwo ashwagandhy do żeń-szenia. Mimo że w niektórych publikacjach ashwagandhę nazywa się „indyjskim żeń-szeniem”, nie ma to nic wspólnego z prawdą. Rośliny te należą bowiem to innej rodziny, co wiąże się z ich działaniem. Żeń-szen stymuluje pracę układu immunologicznego, a ashwagandha go reguluje.
Ashwagandha nie tylko nie szkodzi przy Hashimoto i niedoczynności tarczycy, ale pomaga walczyć z negatywnymi objawami choroby. W jaki sposób? Udowodniono, że ashwagandha pozytywnie wpływa na pracę tarczycy. Wykazuje też właściwości antyoksydacyjne. Warto podkreślić, że jest również bogata w żelazo.
👉 Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: [Ashwagandha – cudowne zioło na tarczycę]
MIT 2: Ashwagandha szkodzi przy RZS
Reumatoidalne Zapalenie Stawów to, podobnie jak Hashimoto, choroba autoimmunologiczna. Do niedawno uważano, że ashwagandha nie powinna być stosowana przez osoby chorujące na RZS ze względu na dodatkową stymulację układu odpornościowego. Aktualne badania nie potwierdzają, że ashwagandha pogarsza stan osób chorujących na RZS. A czy może pomóc? Choć nie ma jeszcze wielu badań na ten temat, to te, które zostały upublicznione, mogą napawać optymizmem. Badanie przeprowadzone na szczurach wykazało przeciwutleniające i przeciwartretyczne działanie ashwagandhy, zmniejszając stany zapalne u zwierząt, które poddano testom.
Na co zwrócić uwagę przy stosowaniu ashwagandhy w RZS? Przede wszystkim alergię na rośliny psiankowate (należy do nich właśnie ashwagandha). Zdarza się bowiem, że osoby cierpiące na Reumatoidalne Zapalenie Stawów nie mogą włączać ich do swojej diety.
MIT 3: Ashwagandha szkodzi wątrobie
Jednym z popularnych mitów jest szkodliwość ashwagandhy na wątrobę. Badania pokazują jednak, że jest wręcz odwrotnie. Ashwagandha wykazuje działanie hepatoochronne, to znaczy, że wspiera prawidłowe działanie wątroby, chroniąc ją przed działaniem niekorzystnych czynników i przyspieszając jej regenerację.
Czy ashwagandha szkodzi? Krótkie podsumowanie
Naukowcy wciąż prowadzą badania, aby odkryć kolejne właściwości ashwagandhy i jak najlepiej wykorzystać jej potencjał.. Przed zastosowaniem ashwagandhy warto zwrócić uwagę na potencjalne możliwości reakcji z lekami lub żywnością.
Źródła (kliknij, aby rozwinąć)
Milena Połumackanycz, Aneta Forencewicz, Marek Wesołowski, Agnieszka Viapiana, Ashwagandha (Withania somnifera L.) – roślina o udokumentowanych właściwościach prozdrowotnych, Farmacja Polska, ISSN 0014-8261 (print); ISSN 2544-8552 (on-line).
Panda, S, and A Kar. “Changes in thyroid hormone concentrations after administration of ashwagandha root extract to adult male mice.” The Journal of pharmacy and pharmacology [online. [nr] 50/9, 1998, s. 1065-1068, [dostęp: 06.07.2021]. Dostępny w Internecie: doi:10.1111/j.2042-7158.1998.tb06923.x.
Deepa S Mandlik Ingawale, Ajay G Namdeo, Pharmacological evaluation of Ashwagandha highlighting its healthcare claims, safety, and toxicity aspects, PMID: 32242751, DOI: 10.1080/19390211.2020.1741484, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32242751/, [dostęp 29.09.2022].
25803089, DOI: 10.1515/jcim-2014-0075, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25803089/, [dostęp 20.09.2022].
Informacje zawarte w artykule nie powinny być wykorzystywane lub traktowane jako porada medyczna.