Maca dla kobiet – dlaczego warto stosować?
Maca peruwiańska to roślina, która od tysięcy lat porasta skaliste gleby górskie peruwiańskich Andów. Przez rdzennych mieszkańców była uważana za afrodyzjak. Sproszkowany korzeń Lepidium meyenii stosowano u kobiet, które miały problem z płodnością i libido. Wiedza o wyjątkowych właściwościach tej rośliny przetrwała do dziś. Kiedy warto sięgnąć po ten adaptogen? Czy korzeń maca rzeczywiście „jest stworzony” dla kobiet, a jeśli tak, to dlaczego?
Mechanizm działania macy na organizm kobiety
Hormony to związki chemiczne wydzielane m.in. przez gruczoły. Odpowiadają za procesy fizjologiczne zachodzące w organizmie, wpływając na zdrowie, wygląd i samopoczucie. Są uzależnione od działania wielu czynników – zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Rozchwiana gospodarka hormonalna może powodować problemy ze skórą, płodnością, metabolizmem i samopoczuciem, co utrudnia normalne funkcjonowanie. Powrót do stanu naturalnej równowagi, poprzez wyrównanie poziomu poszczególnych hormonów, pozwala znacznie poprawić komfort życia.
Korzeń macy peruwiańskiej jest bogaty w związki, które wpływają na poziom estrogenów w kobiecym organizmie. Do ich produkcji dochodzi przede wszystkim w jajnikach. Estrogeny pełnią wiele ważnych funkcji – w okresie dojrzewania, starania się o dziecko, a także w czasie menopauzy.
Korzeń macy tak jak i inne adaptogeny, pomaga w przywracaniu organizmu do naturalnej równowagi. To znaczy, że nie powoduje nadmiernego wydzielania hormonów, lecz redukuje dysproporcje, dążąc do stanu równowagi, co przyczynia się do poprawy pracy całego układu.
Maca a płodność i libido kobiece
Problemy z płodnością i spadkiem libido dotyczą wielu kobiet. Coraz młodsze panie odczuwają zmniejszony popęd seksualny lub mają trudności z zajściem w ciążę. Taki stan rzeczy może być m.in. efektem zaburzeń układu hormonalnego. W wielu przypadkach wyrównanie poziomu hormonów płciowych może pomóc w odzyskaniu satysfakcji ze zbliżenia i ułatwić zajście w ciążę.
Czasem lekarze nie znajdują jednak medycznej przyczyny spadku libido czy problemów z poczęciem dziecka. Okazuje się, że leży ona zupełnie gdzie indziej. Może być efektem:
- chronicznego stresu,
- nagromadzenia toksyn w organizmie,
- nieregularnego trybu życia,
- złego odżywiania,
- zbyt szybkiej utraty wagi lub przeciwnie nadmiernej masy ciała,
- nadmiernego stosowania używek,
- nadużywania niektórych leków.
Dlatego w przypadku problemów z płodnością i libido warto spojrzeć na wszystkie aspekty życia w sposób kompleksowy. Maca peruwiańska może stanowić wsparcie w utrzymaniu prawidłowego poziomu sił witalnych i psychicznej równowagi.
Maca dla kobiet – wpływ na zdrowie psychiczne i samopoczucie
Hormony płciowe – głównie estrogen i progesteron – mają duży wpływ nie tylko na płodność i libido, ale także samopoczucie. Uczucie napięcia i niepokoju, wahania nastroju, nadmierna drażliwość, przygnębienie, problemy z koncentracją towarzyszą zarówno zespołowi napięcia przedmiesiączkowego, jak i przekwitaniu.
Korzeń maca w naturalny sposób pomaga organizmowi wrócić do stanu homeostazy. Adaptogeny wspierają usuwanie toksyn i przywracają fizjologiczną równowagę. To sprawia, że wiele kobiet, które regularnie stosują preparaty z Lepidium meyenii, odczuwa poprawę samopoczucia i opisują, że okres wchodzenia w fazę przekwitania był mniej obciążający psychicznie.
Zobacz także
Rośliny adaptogenne - właściwości
Źródła:
G.F Gonzales et al: Effect of Lepidium meyenii (maca) roots on spermatogenesis of male rats. Asian J.Androl, 3: 231-233.
Balick M(2002) : Maca from traditional food crop to energy and libido stimulant, Alternative Ther.Health Med;8, 96-98.
Bianchi (2003): Maca Lepidium meyenii , a more complete food than royal jelly; Boletin Latinoamericano y del caribe de plantas medicinales y aromaticas;2(3) :30-35.
Reported in patent applications: US patent application US 2004/0137131 July 15,2004 “Maca products and their Uses”: Background (0004):In 1653 Padre Bernabe Cobo published Historia del Nuevo Mundo, his first-person account of the conquest of Perou, describing Maca’s use in the empire’s culture.
National Research Council Lost Crops of the Incas: little known plants of the Andes with promise for World Wide Cultivation, Washington DC, Nat Academy Press,1989.
wykorzystywane lub traktowane jako porada medyczna.
-
Opublikowanie w
maca