icon
BLAZING FAST ! PURCHASE THIS INCREDIBLE THEME NOW FOR THE SUCCESS OF YOUR BUSINESS !

Różeniec górski – działanie, właściwości i przeciwwskazania

Różeniec górski (rhodiola rosea) to roślina o silnych właściwościach adaptogennych. Jest znana człowiekowi od stuleci. Początkowo była wykorzystywana w tradycyjnej medycynie ludowej przez mieszkańców trudno dostępnych rejonów Azji. Dziś różeniec górski jest przedmiotem badań naukowców z całego świata, którzy szukają naturalnych metod wspierania równowagi psychicznej i emocjonalnej stabilności w obliczu narastającego stresu. 

Co to jest różeniec górski (rhodiola rosea)?

Różeniec górski (rhodiola rosea) to roślina z rodziny gruboszowatych. W warunkach naturalnych występuje w górach Europy, Azji i Ameryki Północnej. Można spotkać ją także w Polsce, m.in. na terenie Karkonoskiego i Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Różeniec górski znany jest pod wieloma nazwami. Do najpopularniejszych należą: "korzeń alpejski", „różany korzeń” i "złoty korzeń". Nazwy ludowe nawiązują do klimatu, w którym rośnie krzew, wyglądu rośliny w czasie kwitnienia (kwiaty różeńca górskiego mają charakterystyczną żółtą barwę) oraz zapachu wydzielającego się po przecięciu kłączy, przypominającego zapach kwiatu róży. Krzew jest w pełni mrozoodporny i przystosowany do bytowania w trudnych warunkach atmosferycznych. Wzrastanie w arktycznym klimacie na obszarze okołobiegunowym wpłynęło na wykształcenie przez roślinę zdolności adaptogennych.

różeniec górski rhodiola rosea

Różeniec górski to niski krzew, który osiąga wysokość do 40 cm. Liście są grube i mięsiste. Ich cechą charakterystyczną jest sinozielony kolor i warstwa wosku, która sprawia, że wydają się tłuste. Roślina jest przystosowana do wzrastania w trudnych warunkach. Surowcem zielarskim jest kłącze wraz z korzeniami. 

Różeniec górski – jak działa i jakie są jego właściwości?

Złoty korzeń od wieków jest wykorzystywany w medycynie naturalnej. O właściwościach pobudzających i przeciwzapalnych różeńca górskiego mówiono na długo przed tym, zanim roślina została na nowo „odkryta” w laboratorium.

Kłącze i korzenie rhodiola rosea zawierają wiele składników aktywnych. Są to przede wszystkim: rozawiny, flawonoidy i polifenole

Różeniec górski należy do grupy adaptogenów, czyli surowców pochodzenia roślinnego, które wykazują specyficzny wpływ zarówno na ciało, jak i umysł. Wspiera zdolności adaptacyjne organizmu, nie zaburzając jego normalnego funkcjonowania i nie prowadzi do uzależnienia.

Różeniec górski najczęściej wykorzystywany jest w walce z takimi dolegliwościami jak:

 • przewlekły stres;
 • chroniczne zmęczenie;
 • bezsenność;
 • brak energii;
 • problemy z koncentracją. 

Rhodiola rosea wspomaga funkcje poznawcze poprzez redukcję ogólnego poziomu zmęczenia.

Różeniec górski – czy wykazuje skutki uboczne? Przeciwwskazania do stosowania

Różeniec górski jest jednym z najpopularniejszych i najlepiej przebadanych adaptogenów. Tak jak inne rośliny z tej grupy jest nietoksyczny. To znaczy, że, stosowany w sposób prawidłowy nie powinien wywoływać negatywnych skutków ubocznych. 

Mimo że różeniec górski wykazuje normalizujący wpływ na organizm, należy pamiętać, że jest dość silnym ziołem. Każdy organizm może więc reagować na niego nieco inaczej. Z naszego doświadczenia wynika, że dla większości ludzi bezpieczną i dającą efekty dawką jest 1500 mg dziennie. Zbyt wysokie dawki mogą powodować niepożądane reakcje. 

Przy nadmiernym stosowaniu różeńca mogą wystąpić takie skutki uboczne jak: 

 • suchość w ustach;
 • podwyższone ciśnienie krwi;
 • zawroty głowy;
 • nasilone stany lękowe;
 • łagodne i umiarkowane dolegliwości ze strony układu pokarmowego, m.in. bóle brzucha czy biegunka. 

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów niepożądanych należy ograniczyć stosowanie preparatu. Nie zaleca się stosowania ekstraktu w godzinach wieczornych. Istnieje ryzyko, że spowoduje to problemy ze snem. 

Ekstraktu z różeńca górskiego nie należy stosować z lekami antydepresyjnymi. Przeciwwskazaniem do przyjmowania jest także ciąża i laktacja. Różeniec górski, tak jak inne adaptogeny, to preparat przeznaczony dla osób powyżej 18. roku życia.

Różeniec górski – jaki wybrać?

Różeniec górski jest dostępny na rynku w wielu postaciach – tabletek, kapsułek, proszku do przygotowania odwaru i ekstraktu wodno-alkoholowego. Postać surowca wpływa nie tylko na cenę preparatu, ale przede wszystkim skuteczność. Gdy mówimy o skuteczności, mamy na myśli przede wszystkim jakość surowca i przyswajalność. 

różeniec górski

Najlepiej przyswajalną formą jest ekstrakt wodno-alkoholowy. Etanol pełni w tym układzie funkcję naturalnego konserwantu. Dzięki temu nie ma potrzeby stosowania innych, zbędnych, a czasem nawet toksycznych, dodatków. Ekstrakcja to metoda, która pozwala wydobyć wszystkie najcenniejsze składniki z surowca. Dlatego postawiliśmy na tę najdroższą, ale jednocześnie najskuteczniejszą formę.

  Nie wiesz, jaki produkt wybrać? Zrób test na adaptogeny.

  Kiedy można zauważyć pierwsze efekty stosowania preparatu ze złotym korzeniem? Wiele zależy od indywidualnej reakcji organizmu. W przypadku stosowania adaptogenów, tak jak innych suplementów diety, najważniejsza jest regularność. U jednych pierwsze efekty mogą pojawić się już w ciągu pierwszej doby od rozpoczęcia kuracji, u innych w ciągu kilku dni. U większości osób pierwsze efekty powinny pojawić się maksymalnie do 30 dni. Istnieje niewielka grupa osób, które są odporne na działanie niektórych adaptogenów – u nich efekty będą znikome lub niezauważalne. 

  Różeniec górski wykazuje działanie energetyzujące. Dlatego ostatnią porcję preparatu najlepiej przyjąć do godziny 15:00. 

  Ekstrakt z różeńca górskiego można stosować przez długi okres. Pamiętaj, że po 6 miesiącach należy zrobić miesiąc przerwy.

   

  Różeniec Górski – dla kogo?

  • dla osób aktywnych fizycznie i zawodowych sportowców;
  • dla osób, które są narażone na działanie różnego rodzaju stresorów (zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym);
  • dla osób, które mają problem z pamięcią lub koncentracją;
  • dla osób o obniżonym samopoczuciu;
  • dla osób, które są na diecie redukcyjnej.

  Różeniec górski na odchudzanie

  Zdrowe odchudzanie to proces długotrwały. Kluczowe znaczenie mają: odpowiednia podaż kalorii oraz aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności. Wsparciem w procesie utraty tkanki tłuszczowej mogą być także naturalne suplementy. Należy jednak pamiętać, że nigdy nie powinny być stosowane jako zamiennik zróżnicowanej diety. 

  Czy warto stosować preparaty z różeńcem górskim na odchudzanie? Chroniczny stres zaburza równowagę hormonalną w organizmie, co wpływa na nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej. Ekstrakt z różeńca górskiego obniża poziomu kortyzolu we krwi. Preparat z rhodiola rosea może więc być wsparciem w procesie odchudzania. Pamiętaj jednak, że nie wykona pracy za ciebie. 

  Różeniec górski na zmęczenie i obniżony nastrój

  Różeniec górski pomaga w radzeniu sobie ze stresem emocjonalnym. Regularne stosowanie preparatu wspomaga pracę całego układu nerwowego.

  Korzeń arktyczny jest bogaty w związki fenolowe, w tym rozawiny, które zwiększają syntezę endorfin, podnoszą poziom dopaminy i serotoniny, jednocześnie obniżając poziom kortyzolu, który bywa nazywany hormonem stresu. Wszystko to przekłada się na poprawę samopoczucia.

  Badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Kalifornii (UCLA), dowiodły, że codzienna suplementacja przez dorosłych (w wieku 34-55 lat), u których zdiagnozowano stany lękowe, 340 mg wyciągu z różeńca górskiego znacząco wpłynęła na poprawę ich stanu.

   

  Różeniec górski dla sportowców

  Różeniec górski to jeden z ulubionych suplementów diety osób aktywnych fizycznie. Dlaczego? Ekstrakt z korzenia rhodiola rosea wspiera pracę układu krwionośnego, dotleniając i odżywiając komórki organizmu, co przekłada się na lepsze wyniki sportowe. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że preparaty z różeńcem nie są traktowane jako substancje dopingujące i mogą być bezpiecznie stosowane także przez osoby, które biorą udział w zawodach sportowych. Aktywność fizyczna wpływa na wydzielanie się adrenaliny i noradrenaliny. Ćwiczenia o dużej intensywności mogą podnosić poziom kortyzolu we krwi. Stosowanie preparatów z różeńcem górskim może pomóc w niwelowaniu skutków ubocznych treningów.

   

  Informacje zawarte na blogu nie powinny być wykorzystywane lub traktowane jako porada medyczna.

  Źródła (kliknij, aby rozwinąć)

  Darbinyan V, Kteyan A, Panossian A, Gabrielian E, Wikman G, Wagner H. Rhodiola rosea in stress induced fatigue--a double blind cross-over study of a standardized extract SHR-5 with a repeated low-dose regimen on the mental performance of healthy physicians during night duty. Phytomedicine. 2000. | Bystritsky A, Kerwin L, Feusner JD. A pilot study of Rhodiola rosea (Rhodax) for generalized anxiety disorder (GAD). J Altern Complement Med. 2008 | Darbinyan V., Kteyan A., Panossian A., Gabrielian E., Wikmam G., Wagner H., Rhodiola rosea in stress induced fatigue – A double blind cross-over study of a standardized extract SHR-5 with a repeated low-dose regimen on the mental performance of healthy physicians during night duty., Phytomedicine, 2000, 7 (5), 365-71. | Spasov A.A., Wikman G.K., Mandrikov V.B., Mironova I.A., Neumoin V.V., A double-blind, placebo-controlled pilot study of the stimulating and adaptogenic effect of Rhodiola rosea SHR-5 extract on the fatigue of students caused by stress during an examination period with a repeated low-dose regimen., Phytomedicine,. 2000, 7 (2) 85-9. | Shevtsov V.A., Zholus B.I., Shervarly V.I., Vol’skij V.B., Korovin Y.P., Khristich M.P., Roslyakova N.A., Wikman G., A randomized trial of two different doses of a SHR-5 Rhodiola rosea extract versus placebo and control of capacity for mental work., Phytomedicine, 2003, 10 (2-3), 95-105. | Perfumi M., Mattioli L., Adaptogenic and central nervous system effects of single doses of 3% rosavin and 1% salidroside Rhodiola rosea L. extract in mice., Phytother Res., 2007, 21 (1), 37-43.

  2 komentarze

  • Agnieszka z Mother's Protect

   Ninka – jeżeli nie są przyjmowane żadne leki na stałe, to jak najbardziej. :)

  • Ninka

   Czy można stosować po 70 roku życia?

  Napisz komentarz

  Komentarz musi zostać zatwierdzony, zanim zostanie opublikowany.

  Pozostałe posty

  Ile ashwagandhy można zażywać dziennie?

   Przedawkować można wszystko - nawet czekoladę i… wodę!😱 Ashwagandha to roślina o szerokim spektrum działania. Mimo że jest zaliczana do ziół adapto...
   CZYTAJ WIĘCEJ »

   Ashwagandha przed czy po jedzeniu? Czy można spożywać na czczo?

    Ashwagandha to jedna z najpopularniejszych roślin adaptogennych. Coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie suplementacji, słysząc o jej wyjątko...
    CZYTAJ WIĘCEJ »

    Ashwagandha jak długo stosować?

     Ashwagandha należy do grupy adaptogenów, czyli substancji, których działanie najlepiej widać w dłuższej perspektywie. Wobec tego nasuwa się pytanie...
     CZYTAJ WIĘCEJ »

     Ashwagandha – czy zwalczy lęki?

     Czy strach jest zły? Nie zawsze! To naturalna reakcja organizmu na zagrożenie i jedna z cech pierwotnych, dzięki której nasi przodkowie mogli przeż...
     CZYTAJ WIĘCEJ »

     Twój koszyk

     Twój koszyk jest pusty!

     Dodaj swoje ulubione produkty do koszyka.

     Kup teraz

     Gwarancja “Natura bez ryzyka”

     Pełne zadowolonie lub zwrot pieniędzy.