Różeniec górski – poznaj opinie specjalistów
Różeniec górski występuje na obszarze okołobiegunowym, dlatego musiał dostosować się do niesprzyjających czynników zewnętrznych. Niskie temperatury i nie najlepsze warunki glebowe sprawiły, że wyżej wspomniana roślina wykształciła własne mechanizmy adaptacyjne. Wytwarza substancje, które czynią go bardziej odpornym na stres fizjologiczny. Wspomniane związki chemiczne zainteresowały naukowców, którzy zauważyli, że pomagają one odzyskać ludziom stan równowagi emocjonalnej. Jakie są opinie o różeńcu górskim?
Różeniec górski w tabletkach czy w ekstrakcie?
Różeniec górski należy do adaptogenów, dlatego stał się składnikiem wielu suplementów diety. Te różnią się formą. Na rynku występują kapsułki, tabletki i ekstrakty roślin zielarskich. Tabletki są wygodne, ale często zauważa się, że lepsze rezultaty przynoszą ekstrakty wodno-alkoholowe. Wykorzystuje się w nich etanol, w którym doskonale rozpuszcza się wiele związków chemicznych. Za jego sprawą do roztworu przechodzą cenne substancje, w tym rozawiny, polifenole i flawonoidy, które słyną z silnej aktywności antyoksydacyjnej. Oddają one elektrony wolnym rodnikom, które cieszą się bardzo złą sławą, gdyż prowadzą do nieodwracalnych uszkodzeń komórek, dlatego tak ważną rolę odgrywa ich neutralizacja.
Ponadto roztwory wodno-alkoholowe stanowią gwarancję świeżości i bezpieczeństwa mikrobiologicznego, gdyż ograniczają rozwój patogenów. Etanol często wykorzystuje się jako naturalny konserwant.
Opinie specjalistów o różeńcu górskim
Specjaliści z dużym zainteresowaniem przyglądają się wynikom badań naukowych. Niekiedy lekarze zalecają swoim pacjentom suplementację różeńca górskiego. W tym miejscu warto podkreślić, że zioła czasem wchodzą w interakcje z przyjmowanymi medykamentami, dlatego nie należy po nie sięgać na własną rękę. Osoby cierpiące na schorzenia wymagające zażywania leków powinny skonsultować się z lekarzem, aby nie dopuścić do wystąpienia działań niepożądanych. Suplementację różeńca górskiego odradza się kobietom w ciąży, karmiącym piersią, osobom niepełnoletnim oraz przyjmującym antydepresanty. Różeńca nie powinno się spożywać po godzinie 15, gdyż może spowodować trudności z zasypianiem. Opinie o różeńcu górskim kształtują się m.in. pod wpływem najnowszych doniesień naukowych, które zostaną przywołane poniżej.
Jak różeniec górski wpływa na stres?
Obecnie na szczęście rzadko mamy do czynienia ze stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Na ogół doświadczamy stresu emocjonalnego - takiego jak problemy w pracy i związku, nadmiar obowiązków. Rodzi to przewlekłe napięcie nerwowe, które niesie liczne skutki uboczne. Utrudnia zasypianie, zaburza procesy trawienne i osłabia odporność. Aby temu zapobiec, rekomenduje się suplementację adaptogenów.
Różeniec górski obfituje w wiele cennych substancji, które wspierają w stanach wzmożonego napięcia nerwowego. Oddziałują one na oś podwzgórze-przysadka mózgowa oraz współczulny układ nerwowy. Wykazano, że suplementacja różeńca reguluje stężenie stężenia serotoniny i beta-endorfin, co może prowadzić do poprawy nastroju i zwiększenia zdolności przystosowawczych w sytuacjach stresowych. Ponadto różeniec górski normuje stężenie kortyzolu, przez co pośrednio ułatwia zasypianie.
Dlaczego warto stosować różeniec górski na zmęczenie?
Wiele osób skarży się na zmęczenie, któremu towarzyszy spadek energii. Naukowcy zauważyli, że różeniec górski może niwelować zmęczenie i przywracać siły witalne. Aby nie zaburzał rytmu dobowego i nie utrudniał zasypiania, odradza się jego suplementację po godzinie 15.
Dlaczego antyoksydanty z różeńca górskiego są tak ważne?
Różeniec górski posiada właściwości antyoksydacyjne, które zawdzięcza rozawinom, polifenolom i flawonoidom. Pozwalają one uniknąć zgubnych skutków stresu oksydacyjnego. W organizmie nieustannie powstają wolne rodniki, które nie stanowią zagrożenia, dopóki ich ilość jest równoważona przez przeciwutleniacze (antyoksydanty). Te drugie oddają elektrony reaktywnym cząstkom, chroniąc tym samym DNA, lipidy i białka przed utlenianiem.
Dieta zasobna w antyoksydanty odgrywa niezwykle istotną rolę, gdyż zapobiega nieodwracalnym uszkodzeniom materiału genetycznego.
Jaką rolę odgrywa różeniec górski w profilaktyce chorób otępiennych?
Antyoksydanty, które występują w adaptogenach, wspierają ochronę komórek nerwowych przed uszkodzeniami. Różeniec górski wspiera profilaktykę chorób otępiennych i wspomaga pamięć oraz koncentrację.
Czy różeniec górski stanowi wsparcie dla sportowców?
Suplementację różeńca górskiego zaleca się osobom aktywnym fizycznie. Regularne treningi stanowią spore obciążenie dla organizmu i wymagają pokonywania własnych ograniczeń. Różeniec wspomaga przepływ krwi i zapewnia lepsze dotlenienie mięśniom. Ponadto substancje zawarte w różeńcu górskim wspierają procesy anaboliczne. Podczas nich obserwuje się powstawanie związków złożonych z substratów o prostej budowie. Prowadzi to do powiększenia masy mięśniowej u osób aktywnych fizycznie.
Informacje zawarte na blogu nie powinny być wykorzystywane lub traktowane jako porada medyczna.
Źródła:
- Dąbrowska-Bernstein B., Moskalik M., Wydro D.; Adaptogeny korygujące reakcję organizmu na stres i zaburzenia homeostazy – pomocą w prewencji chorób cywilizacyjnych
- Tajer A.; Rhodiola rosea (L.) jako przykład rośliny adaptogennej; Annales Academiae Medicae Silesiensis, 2011, s. 77-82
- Zhang L., Yu H., Sun Y., Lin X., Chen B., Tan C., Cao G., Wang Z.; Protective effects of salidroside on hydrogen peroxide-induced apoptosis in SH-SY5Y human neuroblastoma cells; European Journal of Pharmacology, 2007, 564 (1-3), s. 18-25
-
Opublikowanie w
różeniec górski
1 komentarz
Od kiedy stosuje Aschwagande jestem mniej zmęczona mam dużo energii oraz poprawiła się moja wydolność fizyczna biegam co zauważyłam że tak szybko się nie męczę polecam 😘