icon
BLAZING FAST ! PURCHASE THIS INCREDIBLE THEME NOW FOR THE SUCCESS OF YOUR BUSINESS !

Ashwagandha – poznaj opinie klientów. Co na temat ashwagandhy mówią badacze i dietetycy?

Choć ashwagandha to roślina szczególnie popularna w tradycyjnej medycynie dalekowschodniej, to nie ma nic wspólnego z magią. To czysta natura (chyba że przyjmiemy, że w samej naturze jest coś magicznego 😊).

Ashwagandha jest obiektem badań naukowców z całego świata. Dzięki temu znamy aktualne opinie badaczy na temat jej działania farmakologicznego. Popularność ashwagandhy cały czas rośnie wśród użytkowników, o czym świadczą setki komentarzy w internecie. 

Jak działa ashwagandha? Opinie klientów i specjalistów to cenne źródło informacji. 

Czy warto stosować ashwagandhę?

Zanim przejdziesz dalej, odpowiedz sobie na kilka pytań:

 • Chcesz wesprzeć swój organizm w okresach napięcia psychicznego i nerwowego? 
 • Marzysz o tym, żeby zachować równowagę emocjonalną w obliczu codziennych wyzwań?
 • Szukasz preparatu, który ułatwi ci zasypianie, ale nie uzależni?
 • Masz dość ciągłego zmęczenia i osłabienia (zarówno psychicznego, jak i fizycznego)? 
 • Nie umiesz wyobrazić sobie życia bez codziennie tłumionego lęku i nieustannego niepokoju?

Jeśli tak, to… już znasz odpowiedź na postawione w nagłówku pytanie 😉

Jakie korzyści zyskały osoby przyjmujące ashwagandhę?

Poniżej znajdziesz kilka opinii osób, które miały okazję stosować Ashwagandhę:

Anna pisze: „SEN, sen, sen, cała noc spania” – każdy, kto kiedykolwiek miał problemy z zaśnięciem, wie, jak cenna dla zdrowia i samopoczucia jest przespana noc. 

Mika: „Po miesiącu stosowania wynik TSH uległ obniżeniu”. To świetna wiadomość dla wszystkich Hashimotek.

Katarzyna: „Mam totalny luz, nic mnie nie denerwuje, nie stresuje, jestem w środku taka spokojna, nawet poranki są lekkie” – lekkie poranki, to możliwe? Jak widać da się wstawać z siłą i energią. 

Ola: „Niebolesne okresy i lepsza stabilność psychiczna w tych dniach – nie muszę brać tabletek przeciwbólowych!”. To ogromna ulga dla wszystkich kobiet zmagających się z PMS.

Ewelina: „Twarz mam praktycznie gładką, bez wyprysków, szybciej radzę sobie z pokonaniem stanów zapalnych. Stan zapalny gardła zwykle utrzymywał mi się miesiąc, a teraz 2 dni”. Ashwagandha znana jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych. 

 

Czy dietetycy zalecają stosowanie ashwagandhy?

Czy opinie klientów o ashwagandzie mają oparcie w badaniach naukowych? Sprawdźmy, jakie są fakty.

Zajrzyjmy do artykułu opublikowanego w sierpniu tego roku na stronie naturoterapiawpraktyce.pl pt. „Stosowanie ashwagandhy w autoimmunologicznej chorobie Hashimoto – praktyka i aktualne badania”, którego autorką jest Kamila Rólkiewicz – dietetyk kliniczny i psycholog, a także założycielka kliniki Instytut Płodności. 

Autorka w artykule skupia się przede wszystkim na chorobie Hashimoto, na którą zapada coraz więcej kobiet (ale także mężczyzn). Jednak wymienione przez nią zalety stosowania ashwagandhy odczują nie tylko osoby cierpiące z powodu chorób autoimmunologicznych (choć u nich zmiana może być najbardziej odczuwalna). 

W artykule możemy przeczytać, że ashwaganda działa przeciwzapalnie.  Co więcej, działanie to zostało potwierdzone zarówno w badaniach in vitro, jak i in vivo. 

Kamila Rólkewicz pisze także, że:

„Nieocenioną właściwością ashwagandhy jest jej udowodnione działanie przeciwdepresyjne”. Poprawa nastroju to często zauważalny efekt stosowania tego adaptogenu. Jak czytamy w artykule: „Ashwagandha zwiększa ilość neuroprzekaźnika GABA, a także pozytywnie wpływa na układ serotoninowy”. 

Skoro ashwagandha ma tak zbawienne działanie dla organizmu, to dlaczego nie jest jeszcze tak popularna w środowisku medycznym? Dzieje się tak z wielu powodów. Nie wszyscy lekarze znają najnowsze badania dotyczące wpływu ashwagandhy na organizm. Wielu z nich nigdy o ashwagandzie nie słyszało. 

To się jednak zmienia.

Coraz częściej ludzie słyszą o adaptogenach „z polecenia” lekarza, który zasugerował włączenie ashwagandhy jako wsparcia w terapii. Dotyczy to zarówno schorzeń kardiologicznych, autoimmunologicznych, jak i chorób natury psychicznej. 

Co daje ashwagandha? Opinie klientów i specjalistów w wielu przypadkach się pokrywają. Nawet jeśli Twój lekarz nie wspomniał o możliwości stosowania ashwagandhy, nie bój się pytać. W końcu chodzi o Twoje zdrowie 😊 

Źródła (kliknij, aby rozwinąć)

Kamila Rólkiewicz, Stosowanie ashwagandhy w autoimmunologicznej chorobie Hashimoto – praktyka i aktualne badania, Naturoterapia w praktyce, nr 32 (sierpień 2022), https://www.naturoterapiawpraktyce.pl/artykul/stosowanie-ashwagandhy-w-autoimmunologicznej-chorobie-hashimoto-praktyka-i-aktualne-badania [dostęp 29.09.2022].

Informacje zawarte na stronie nie powinny być wykorzystywane lub traktowane jako porada medyczna.

Napisz komentarz

Komentarz musi zostać zatwierdzony, zanim zostanie opublikowany.

Pozostałe posty

Różeniec górski – poznaj opinie specjalistów i użytkowników z forum internetowego

  Różeniec górski występuje na obszarze okołobiegunowym, dlatego musiał dostosować się do niesprzyjających czynników zewnętrznych. Niskie temperatury...
  CZYTAJ WIĘCEJ »

  Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) – działanie i właściwości

   Cytryniec chiński to roślina, która od wieków jest wykorzystywana przez medycynę Dalekiego Wschodu. W zielarstwie zastosowanie znalazł owoc Schisan...
   CZYTAJ WIĘCEJ »

   Maca a płodność. Zobacz opinie naukowców

    WHO alarmuje: coraz więcej par boryka się z niepłodnością. Niski odsetek urodzeń to problem, który dotyczy niemal wszystkich krajów wysoko rozwinię...
    CZYTAJ WIĘCEJ »

    Ashwagandha a testosteron. Czy adaptogen może wpływać na poziom tego hormonu?

     Testosteron to jeden z najważniejszych męskich hormonów. W 2003 roku zrobił nawet karierę w... showbiznesie. Niestety mało chwalebną. Został bowiem...
     CZYTAJ WIĘCEJ »