Choć ashwagandha to roślina szczególnie popularna w tradycyjnej medycynie dalekowschodniej, to nie ma nic wspólnego z magią. To czysta natura (chyba że przyjmiemy, że w samej naturze jest coś magicznego 😊).
Ashwagandha jest obiektem badań naukowców z całego świata. Dzięki temu znamy aktualne opinie badaczy na temat jej działania farmakologicznego. Popularność ashwagandhy cały czas rośnie wśród użytkowników, o czym świadczą setki komentarzy w internecie.
Jak działa ashwagandha? Opinie specjalistów to cenne źródło informacji.
Przyjrzyjmy się im bliżej.
Czy dietetycy zalecają stosowanie ashwagandhy?
Sprawdźmy, jak do suplementacji ashwagandhą podchodzą specjaliści.
Zajrzyjmy do artykułu opublikowanego w sierpniu tego roku na stronie naturoterapiawpraktyce.pl pt. „Stosowanie ashwagandhy w autoimmunologicznej chorobie Hashimoto – praktyka i aktualne badania”, którego autorką jest Kamila Rólkiewicz – dietetyk kliniczny i psycholog, a także założycielka kliniki Instytut Płodności.
Autorka w artykule skupia się przede wszystkim na chorobie Hashimoto, na którą zapada coraz więcej kobiet (ale także mężczyzn). Jednak wymienione przez nią zalety stosowania ashwagandhy odczują nie tylko osoby cierpiące z powodu chorób autoimmunologicznych (choć u nich zmiana może być najbardziej odczuwalna).
W artykule możemy przeczytać, że ashwagandha działa przeciwzapalnie. Co więcej, działanie to zostało potwierdzone zarówno w badaniach in vitro, jak i in vivo.
Kamila Rólkewicz wspomina także, że: „Nieocenioną właściwością ashwagandhy jest jej udowodnione działanie przeciwdepresyjne”.
Pozytywny wpływ na nastrój to często zauważalny efekt stosowania tego adaptogenu. Jak czytamy w artykule: „Ashwagandha zwiększa ilość neuroprzekaźnika GABA, a także pozytywnie wpływa na układ serotoninowy”.
Można się zastanawiać, dlaczego ashwagandha nie jest jeszcze popularna w środowisku medycznym? Dzieje się tak z wielu powodów. Nie wszyscy lekarze znają najnowsze badania dotyczące wpływu ashwagandhy na organizm. Wielu z nich nigdy o ashwagandzie nie słyszało.
To się jednak zmienia. Coraz częściej ludzie słyszą o adaptogenach w gabinecie lekarza. Nawet jeśli Twój lekarz nie wspomniał o możliwości stosowania ashwagandhy, nie bój się pytać. W końcu chodzi o Twoje zdrowie 😊
Jak badacze oceniają skuteczność ashwagandhy?
Badacze oceniają skuteczność ashwagandhy na podstawie licznych badań przeprowadzanych wśród użytkowników na całym świecie. Zwracają szczególną uwagę na pozytywne wyniki w kilku kluczowych obszarach zdrowia. Mowa przede wszystkim o:
- redukcji stresu i lęku,
- poprawie koncentracji i pamięci,
- wsparciu wydolności fizycznej i umysłowej,
- wsparciu odporności organizmu na stres,
- regulacji poziomu energii,
- działaniu antyoksydacyjnym.
Naukowcy na ogół zgadzają się z tym, że ashwagandha jest adaptogenem o szerokim spektrum działania, szczególnie w obszarach redukcji stresu, poprawy funkcji poznawczych oraz wspomagania zdrowia fizycznego.
Gdzie szukać sprawdzonych informacji na temat ashwagandhy?
Publikacje naukowe:
- PubMed: To jedna z największych baz danych publikacji naukowych z dziedziny medycyny i biologii. Możesz tu znaleźć wiele ciekawych artykułów dotyczących m.in. wpływu ashwagandhy na sen. Strona jest dostępna wyłącznie po angielsku. Jeśli nie znasz tego języka w stopniu umożliwiającym czytanie tekstów naukowych, możesz skorzystać z rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji do przetłumaczenia wybranych fragmentów lub całości tekstu.
- Google Scholar: To proste narzędzie zapewniające dostęp do szerokiego zakresu prac naukowych, w tym badań nad ashwagandhą. Działa na podobnej zasadzie co tradycyjna wyszukiwarka internetowa. Po wpisaniu interesującej Cię frazy otrzymasz zarówno przeglądy literatury, jak i konkretne badania dotyczące skuteczności oraz bezpieczeństwa ashwagandhy.
Strony poświęcone adaptogenom:
- mothersprotect.com to nie tylko sklep z adaptogenami, ale także źródło wiarygodnych informacji na temat naturalnych sposobów poprawy jakości życia. Na naszym blogu znajdziesz wiele artykułów dotyczących m.in. tego, czym się kierować przy wyborze ashwagandhy. Każdy tekst jest poparty źródłami naukowymi. Wiemy, jakie to ważne dla współczesnych odbiorców, którzy codziennie muszą mierzyć się z fake newsami.
Konsultacje z ekspertami:
- Fitoterapia to dział medycyny i farmakologii. Profesjonaliści w zakresie ziołolecznictwa czerpią wiedzę z najnowszych badań naukowych. Mogą dostarczyć cennych informacji na temat stosowania ashwagandhy w praktyce. Jeśli chorujesz przewlekle i przyjmujesz leki na stałe, koniecznie skonsultuj stosowanie ashwagandhy ze swoim lekarzem.
Źródła (kliknij, aby rozwinąć)
Kamila Rólkiewicz, Stosowanie ashwagandhy w autoimmunologicznej chorobie Hashimoto – praktyka i aktualne badania, Naturoterapia w praktyce, nr 32 (sierpień 2022), https://www.naturoterapiawpraktyce.pl/artykul/stosowanie-ashwagandhy-w-autoimmunologicznej-chorobie-hashimoto-praktyka-i-aktualne-badania [dostęp 29.09.2022].
Informacje zawarte na stronie nie powinny być wykorzystywane lub traktowane jako porada medyczna.