Jaka ashwagandha jest najlepsza? Czym się kierować podczas zakupu ashwagandhy?
Zainteresowanie naturalnymi sposobami wsparcia organizmu jest obecnie większe niż kiedykolwiek wcześniej. Rynek suplementów diety pęka w szwach. W aptekach, drogeriach i sklepach sportowych można znaleźć dziesiątki produktów z ashwagandhą.
„Jaka firma jest najlepsza?” – to pytanie, które pojawia się w niemal każdym wątku na forum poświęconym ashwagandzie. Niestety wiele polecanych marek nie ma nic wspólnego ze sztuką zielarską. Prawda jest taka, że część kupuje towar w hurcie (nierzadko od tego samego dostawcy), od siebie dodając jedynie… etykietę z kusząco niską ceną.
To moment, w którym w twojej głowie powinno zapalić się pomarańczowe światło ostrzegawcze.
Czy tania ashwagandha w kapsułkach będzie tak samo skuteczna, jak preparat w kroplach powstały podczas drogiego i czasochłonnego procesu ekstrakcji? Nie będzie 😉. A dlaczego? To pytanie, na które postaram się udzielić wyczerpującej odpowiedzi.
Ashwagandha – kapsułki, krople czy proszek?
Ashwagandha w proszku
Zalety:
- niska cena,
- możliwość spożycia z ulubionymi dodatkami.
Wady:
- niska przyswajalność,
- mocno ziołowy smak,
- czasochłonne przygotowywanie (co przy regularnym stosowaniu 3x dziennie może być uciążliwe).
Ashwagandha w kapsułkach i tabletkach
Zalety:
- przystępna cena,
- wygoda stosowania (dla większości osób),
- brak ziołowego smaku.
Wady:
- niska przyswajalność (musi upłynąć sporo czasu, zanim składniki zawarte w preparacie trafią do krwiobiegu),
- problematyczne dla osób, które mają problem z połykaniem kapsułek,
- standaryzacja na zawartość witanolidów (do laboratoryjnej izolacji składników aktywnych często stosuje się toksyczne i rakotwórcze substancje, takie jak chlofororm),
- niemożność zweryfikowania jakości ekstraktu (w wielu przypadkach producent nie podaje informacji o dacie produkcji ekstraktu, wykorzystanym rozpuszczalniku czy wypełniaczach i konserwantach).
Ashwagandha w płynie w ekstrakcie wodno-alkoholowym
Zalety:
- wysoka przyswajalność (a co za tym idzie wysoka skuteczność),
- wygoda stosowania (także dla osób, które mają problemy z połykaniem kapsułek),
- możliwość dobrania dawki do indywidualnych potrzeb,
- brak standaryzacji,
- czysty skład – brak konserwantów i wypełniaczy.
Wady:
- ziołowy smak (ewentualny dyskomfort można zniwelować, popijając wodą),
- wyższa cena.
Jaka forma ashwagandhy jest najlepiej przyswajalna?
Jeśli chodzi o przyswajalność, to ashwagandha w formie ekstraktu nie ma konkurencji. Dlaczego?
Stosowany w tego typu preparatach rozpuszczalnik, czyli alkohol etylowy, delikatnie narusza barierę śluzową jamy ustnej, powodując częściowe wchłanianie się preparatu, zanim ten trafi do układu pokarmowego.
Przy wyborze ashwagandhy w płynie warto jednak zwrócić uwagę na współczynnik ekstrakcji (największą moc będą miały preparaty o współczynniku ekstrakcji 1:1). Wybierając taki produkt, możesz mieć pewność, że dostarczasz sobie esencję natury w najlepszej postaci. Płynna ashwagandha to nie tylko szybkość działania, ale także naturalna moc, która wspiera organizm bez zbędnych dodatków. A ziołowy smak? Niektórzy mówią, że można go nawet polubić ;) Inni, że da się szybko przyzwyczaić. Jedna porcja adaptogenu to maksymalnie 0,25 ml alkoholu.
Stosowanie ashwagandhy w płynie nie wpływa negatywnie m.in. na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych. Przyjmowanie adaptogenów w rekomendowanej porcji nie jest więc przeciwwskazaniem do prowadzenia samochodu.
Czy cena wpływa na jakość ashwagandhy?
Zdecydowanie tak! Pamiętaj, że cena jest jednym z wyznaczników jakości. Produkcja po prostu musi się opłacać. Jeśli preparat jest bardzo tani, najpewniej do jego wytworzenia wykorzystano słabej jakości surowce i wypełniacze, których ashwagandha zdecydowanie nie potrzebuje😉.
Jeśli więc natkniesz się, w sieci lub drogerii, na tanią ashwagandhę, w twojej głowie powinna zapalić się lampka ostrzegawcza. Skąd tak niska cena? Co trzeba było dodać albo z czego zrezygnować, żeby móc sprzedawać produkt w takiej cenie? To pytania, które mogą powodować pewien dyskomfort. Możesz przecież pomyśleć: dlaczego mam wybrać droższy produkt, skoro na półce obok stoi (teoretycznie) taki sam, w kilkukrotnie (!) niższej cenie? Warto jednak skonfrontować się z faktami, jeśli chcesz być świadomym konsumentem i zależy ci na… sobie. A przecież każdemu powinno, prawda?
A fakty są takie, że żaden producent nie działa pro bono. Musi zarobić na produkcie - w innym przypadku nie byłby już producentem. To zasada, która dotyczy każdego produktu. Warto o tym pamiętać, stojąc przy półce w markecie lub przeglądając strony w Internecie.
Jaka ashwagandha jest więc najlepsza? Nie tylko łatwo przyswajalna, ale przede wszystkim bezpieczna.
Jak rozpoznać wysokiej jakości suplement z ashwagandhą?
1. Uważaj na cenę
Tu już nie będę się zbytnio rozpisywać. Zbyt tanie produkty mogą wskazywać na niską jakość surowca. Jeśli cena wydaje się „zbyt dobra, by była prawdziwa”, warto się zastanowić nad jej przyczyną. Pamiętaj, że zarówno dobry surowiec, jak i procesy produkcyjne mają swoją cenę, o czym szerzej pisałam w akapicie wyżej.
2. Czytaj skład
Im prościej, tym lepiej. Ashwagandha nie potrzebuje dodatków, żeby działać. W przypadku tabletek czy kapsułek dodatkowe składniki są jednak niezbędne, żeby zachować stabilność i trwałość produktu. Mowa m.in. o substancjach wypełniających czy przeciwwzbrylających. Skład powinien być transparentny, a każdy jego element powinien pełnić jasno określoną funkcję. Jeśli zależy ci na tym, aby produkt był maksymalnie skuteczny i bezpieczny, unikaj preparatów z długą listą wypełniaczy, barwników czy sztucznych konserwantów.
3. Szukaj dowodów
W świecie tak mocno nastawionym na zysk klientom nie wystarczają jedynie obietnice. Dowody muszą być mocne i niepodważalne. Szukając najlepszej ashwagandhy, zwróć uwagę, czy firma, która je produkuje, przeprowadza regularne testy jakości swoich produktów i przedstawia aktualne certyfikaty na zawartość pestycydów, zanieczyszczeń mikrobiologicznych, WWA i metali ciężkich. Renomowane firmy chętnie dzielą się takimi danymi, by zwiększyć zaufanie klientów i pokazać transparentność swoich działań.
4. Czytaj recenzje i opinie
Czytanie opinii to dobry nawyk. Upewnij się jednak, że recenzje pochodzą od zweryfikowanych klientów, czyli takich, którzy rzeczywiście dokonali zakupu w sklepie. Zbyt entuzjastyczne i jednowymiarowe opinie o ashwagandzie mogą budzić (słuszne) podejrzenia, dlatego zwróć uwagę, czy głos ma też druga strona (to naturalne, że produkt nie będzie działał tak samo na wszystkich). Pamiętaj też, że liczba recenzji ma znaczenie – im więcej opinii, tym większe prawdopodobieństwo, że są one miarodajne.
5. Sprawdź, czy możesz zwrócić produkt, jeśli nie spełni twoich oczekiwań
Szukaj producentów, którzy oferują gwarancję satysfakcji. Taki krok świadczy o pewności marki co do jakości swojego produktu. Możliwość zwrotu lub wymiany daje poczucie bezpieczeństwa. Gwarancja zadowolenia to nie tylko dowód zaufania producenta do swojego produktu, ale również wygoda dla ciebie jako konsumenta. Dzięki temu masz szansę samodzielnie przetestować suplement, bez ryzyka, że wydasz pieniądze na coś, co nie spełni twoich oczekiwań. Warunki zwrotu powinny być jasno określone i łatwo dostępne na stronie producenta. Taka polityka wzmacnia relację między marką a klientem, budując zaufanie i długoterminową lojalność. Gwarancja satysfakcji to znak, że producent jest pewien jakości swojego produktu i chce, byś również poczuł lub poczuła się pewnie, dokonując zakupu.
Wierzymy, że dzięki naszym wskazówkom wybierzesz najlepszy suplement z ashwagandhą. Taki, który będzie skuteczny, naturalny i bezpieczny 🙂.
-
Opublikowanie w
ashwagandha